Материалдар / мысалы: Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

мысалы: Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?

Материал туралы қысқаша түсінік
Тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу; Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау; 5-сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қазан 2021
606
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

     

Бөлім:

Ежелгі Египет

Мұғалімнің аты-жөні

Найманбаева Махаббат Еркинбековна

Күні: 20.10.2021 ж


Сынып: 5 «Ә»

Қатысушылар саны: 15

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;

5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларды біледі

Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі Египеттіктердің діни наным- сенімінің ерекшеліктерін біледі.

Кейбір оқушылар: Қарастырып отырған тарихи оқиғалар мен деректер туралы өз пікірін айтады.

Бағалау критерийлері



Ежелгі діни наным сенімдерді түсіндіреді.

Ежелгі Мысыр пирамидаларының құрылысын сипаттайды.

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезеңдері

Мұғалімнің ірекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



3мин




5 мин

Сабақтың басы:


Ұйымдастыру




Жаңа сабаққа кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, түгендеу

"Шаттық шеңберін" құрып тұрғызып, оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

« 5 бағыт әдісі» арқылы үй тапсырмасын сұраймын.

ІІ. Ой шақыру. Египет пирамидаларына суреттерін көрсету арқылы ой шақыру. Талқылауға арналған сұрақтар:

- Не себепті ежелгі Египеттіктер Пирамидалар салған?

- тотемизм, анимизм, фетишизм, магия дегеніміз не?

- Мумия дегеніміз не?

- Египетиктер кімдерді Мумиялаған?

- Неліктен олай ойлайсың?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырыптық суреттер

5 мин








3 мин




5мин

Сабақтың ортасы











Сабақтың соңы

Жаңа сабақ:

Жаңа тақырып бойынша түсіндірме жұмыстары жүргізіледі.

Термин сөздермен жұмыс: Сфинкс, мумия, саркофаг.

бейнематериал көрсетіледі.

«Түртіп алу» әдісі бойынша құнды мәліметтерді түртіп алады.

«Еркін микрофон» әдісі

Бейнематериал бойынша талқылау жұмыстары жүргізіледі, оқушылар өз ойларымен бөліседі.

Жек тапсырма

«Ақиқат/ Жалған» әдісі

Тарихи деректердің ақиқат жалғанын табыңыз


Тарихи деректер

Ақиқат

Жалған

1

Ең биік пирамида Гиза қаласында б.з.д. 2600 жылы Тутанхамон перғауынға арнап салынған



2

Ең биік пирамиданың биіктігі 146 метрге жуық



3

Пирамиданың құрылысы үшін 2 500 000 тас кешені пайдаланылды.



4

Құрлысшылар тас кешендерді жоғары көтеру үшін ағаш шаналарды қолданған



5

Мумия бұзылмай сақталуы үшін арнайы бальзамдалған адам денесі



6

Саркофаг мумияланған перғауын денесі салынған өрнектелген ағаш табыт



7

Б.з.б XVI ғ. Хатшепсут патшайым Пунт еліне жорық ұйымдастырды.



8

Сфинкс-жартастағы үлкен тастан қашалып кескінделген




Дескриптор : -





Оқушылар өз ойларын айтады.

Дескриптор: - Мысырдағы тарихи ескерткішті атайды; - Пирамидаларды кімдер салдырғанын айтады; - Перғауындардың пирамидаларды қандай мақсатта салдырғанын айтады; - Мысырдағы ең үлкен пирамиданың атын атайды; - Перғауындарды не себептен мумиялағанын айтады. - Мысыр жеріндегі ең үлкен пирамиданың биіктігі мен көлемін

атайды; - Пирамида ішінде перғауындардың жерленгенін атайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





Жарайсың !







жақсы









оқулық,




қосымша деректер,



суреттер,







2мин











2 мин

Қорытынды

Кері байланыс

«Қосу.Азайту.Қызықты» әдісі


Қосу «+»

Сабақта ұнаған барлық жұмыстарды жазыңыз

Азайту «-»

Сабақта ұнамаған барлық жұмыстарды, түсініксіз ақпараттарды жазыңыз

Қызықты «!»

Сабақта білгіңіз келген қызықты деректерді, қойғыңыз келген сұрақтарды жазыңыз









Оқушыларды 10 балдық жүйе бойынша бағалау

Үй тапсырмасы:

-Пирамида туралы қосымша әдебиеттерден оқу, деректер жазу

-Пирамиданың суретін салу


Сергіту сәті

«Ежелгі Египет» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады








Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды







Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай








20 мин









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!