Пән: Дүние жүзі тарихы | Мектеп: Талдысай ЖОББ мектебі |
Күні: | Мұғалім аты-жөні: Алиева Айгул Маденовна |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Бөлімі: 3В: Ежелгі ГрекияСабақ тақырыбы: Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады? |
Оқу мақсаты | 5.3.2.1 ежелгі дәуірдегі мемлекеттердің қарым-қатынастарын сипаттау үшін «империя» сөзін білу және қолдану5.3.2.2 жаулап алу соғыстары мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты | Александр Македонский империясының скифтердің территориясына жасаған жорығының сәтсіз болуының себептерін анықтау |
Бағалау критерийлері | Оқушылар «империя» сөзіне анықтама бередіАлександр Македонский мен скифтер туралы біледіА. Македонскийдің скифтерге қарсы сәтсіз жорығын біледі |
Тілдік мақсаттар | Әскери жорық, фаланга, әскер, скифтер, сарматтар, Парсы, патша, тайпа, Орта Азия, Қырым, Қара теңіз, Геродот, археология, ежелгі грек авторлары, одақ, мемлекетКеректі сөз тіркестері:Александр Македонскийдің басты ерекшеліктері ...Скифтердің территориясы ... және .... арасын қамтидыА. Македонскийдің жорықтарының басты бағыттары ...Македондықтардың скифтерді жаулап ала алмауының себебі ... |
Алдыңғы білімі | Оқушылар Европалық мемлекеттердің даму тарихының ерекшеліктерін біледі |
Сабақ барысы |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар |
Ұйымдастыру сәті
5 мин
Сабақтың басы
10 мин
| Амандасу. Оқушыларды түгендеу.
Тақырыпқа шығу:Қалай ойлайсыздар, бүгінгі біздің сабақтың негізгі мақсаты қандай болуы мүмкін? Сабақ мақсатын көрсету.
«Александр Македонский деген кім?»Александр Македонский туралы текстті оқып, «Ақиқат немесе Жалған» сұрақтарына жауап беріңіз.
Дескрипторлар:Александра Македонсийдің өмірбаянын біледіОл туралы ақиқат және жалған фактілерді ажырата алады.Соңынан дұрыс жауабын көрсетіп, өзара тексеру жұмыстарын ұйымдастыру.
| Сабақ тақырыбы бойынша презентация, Александре Македонский туралы текст |
Сабақтың ортасы
7 мин
| «Скифтер дегеніміз кімдер?»Текстті оқып, жұп болып, келесі кілт сөздерді қолдана отырып, тақырып бойынша кемінде 3 сөйлем құрастырыңыз.Көшпенділер;Отырықшы халық;Евразия;Геродот;Археология;Сақ-сарматтар | Оқушылар жұмысы, постерлер |
Сабақтың соңы
15 мин
Рефлексия3 мин | «Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?»Текстті оқып, осы соғыстың әрбір қатысу жақтарының іс-әрекеттерін топ болып сипаттаңыздар.І топ: А. Македонский бастаған македондықтардың іс-әрекеттерін, жорық жасау себептерін көрсетеді.ІІ топ: Хорезм патшасы Фарасман мен оның қарамағындағылардың іс-әрекеттерін талдайды, неге макендондықтармен одақ құрғанын айтады.ІІІ топ: скиф тайпаларының іс-әрекеттерін, не үшін және қалай қарсылық көрсеткенін сипаттайды
Дескрипторлар:А. Македонскийдің скифтерге шабуылының кемінде 2 себебін атайдыСкифтердің қарсылық көрсетуінің 2 себебін айтадыХорезм патшасының А. Македонскиймен одағының себептерін көрсетеді
Рефлексия:
| Үй тапсырмасы: эссе жазу |
Үй жұмысы
| Эссе жазу, тақырыбы: «Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?» (50 сөз) | |
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
| РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: 2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|