Күні: 05.05.2017 жыл | Пәні: Әдебиет | Класы: 5 «А», «Ә» |
Тақырыбы: | Н.Сералиев «Аңсау» әңгімесі. Шығармаға талдау жұмыстары |
Мақсаты
| Әңгіменің композициялық құрылымына талдау жасай отырып, идеясы мен тақырыбы туралы теориялық білім беру |
Күтілетін нәтиже | Әңгімені оқып мазмұны мен идеясын анықтайды, көркемдік ерекшелігіне баға береді, шығармадағы кейіпкерлер іс-әрекетін баға береді, бүгінгі өмірмен байланысын қарастырады, адамгершілік қасиеттерге тәрбиеленеді. |
Түйінді идеялар (кілтті сөздер) | Кішкентай Ермектің атасын аңсауы. |
Сабақ кезеңдері: | Сабақ барысы | Бағалау | ресурстар |
Кіріспе
| 1.Ұйымдастыру, Оқушылардың көңіл күйіне назар аударуТопқа бөлу, (тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер арқылы 3 топқа бөлу)Адамгершілік Үлкенге құрмет, кішіге ізет. Ізеттінің –інісі көп.Сыйластық Жақсыны сыйласаң, есіңнен кетпейді,Жаманды сыйласаң, есігіңнен кетпейді.ҚайырымдылықҚайырымдылық жасасаң, қайырын өзің көресің. Кішіпейілділік – кісінің көркі.4. Үй тапсырмасы: Н.Сералиев «Аңсау» әңгімесіне жоспар |
Үш шапалақ
| Мақал-мәтел жазылған кеспе қағаз
Әр топтан бір оқушыдан оқиды.
|
Тұсаукесер | 1Жаңа сабақ. Н.Сералиев «Аңсау» әңгімесі. Шығармаға талдау жұмыстарыН.Сералиев туралы не білеміз?
|
Үш шапалақ
2жұлдыз,1 тілек
Үш шапалақ |
Интерактивті тақта
оқулық (әдебиет 5 класс ) А3, маркер, стикер
|
Негізгі бөлім | 1-топ: Аңсау әңгімесінің тақырыбы мен идеясы2-топ Әңгіменің композициялық құрылымына талдауБасталуы Кешкі қала бейнесі ДамуыҚарияның қалаға келуіШиеленісуі Қарияның баламен кездесуі, атаға сағынышШарықтау шегі Ермектің қарияны үйіне ертіп баруы, оған бауыр басуы Шешімі Ұйқы құшағындағы Ермектің түсі 3-топ Инсерт әдісі
Оқулықпен жұмыс. 1-топ: қарт пен бала арасындағы диалогті бөліп оқу.2-топ Ермектің орысша араластырып сөйлеуін қалай түсіндіріп бересіңдер?3-топ Баланың шешесі не себепті ұлына бөтен қарияның жанына жатуға рұқсат бердіҮлгерімі төмен оқушыларға тапсырмаСергіту сәті:«Кім? Қайда? Қашан?» ойыныӘңгімеден үзінді оқимын. Оқушылар қай кейіпкердің қашан, қай жерде айтқанын табады.«Шіркін, даланың жілік майындай таза ауасына не жетсін!» (Қалымбет қарияның ауылды есіне алуы)«Ата, анда жұмсақ диванға отырыңыз,-деді төр жақ қабырғаға таяу үстіне сарғыш масаты жабулаған диванды нұсқап» (Ермектің анасы Қалымбет қарияны қонақ бөлмеге әкелген кез)«Ата, бұл жақсы, естен кетпейтін оқиға болды ғой.» (Ермектің анасы)«Ата, мен сақал жоқ» (жатар алдындағы Ермектің сұрағы)«Сырдың арғы бетіндегі «Мақпалкөл» совхозынан Қалымбет деген шалды тауып аларсыңдар, қарағым» (Қалымбет қарияның кетер кезі)Үш қалпақЭмоциялық көңіл күйін білдіретін тұстарЖағымды тұстарыЖағымсыз тұстары |
2жұлдыз,1 тілек
Үш шапалақ
|
А3, маркер, стикер
А4, маркер, стикер
|
Қорытынды | Сабақты көрініс арқылы түйіндеу.1-топ: Ермектің орнында сен болсаң?2-топ Ұйқыдан оянған Ермекке қалай көмектесер едіңдер?3-топ Егер мен автор болсам... | Үш шапалақ | Автор орындығы |
Үйге тапсырма | Міндетті деңгей«Менің атам» ойтолғау жазуШығармашылық деңгейАта-ана бала тақырыбында білетін мақал-мәтелдерді жазу.Шығармада кездесетін әдет-ғұрыптар туралы біліп келу |
Рефлексия
| |
Не сәтті өтті?Нені дамыта аласыз? |
|
Не сәтсіз өтті?Нені өзгерткіңіз келеді? |
|