Материалдар / Өлкетану «Топонимдер- өткен заманның кәугерлері»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Өлкетану «Топонимдер- өткен заманның кәугерлері»

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып Өлкетану ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қаңтар 2021
4075
20 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Өлкетану

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні: 2021 Қатысқандар:

Сынып: 6 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Топонимдер- өткен заманның кәугерлері»


Осы тақырыпта қол жетікізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламаына сәйкес)

6.2.2.6 Жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау

атауларының шығу тарихын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсінеді

Кейбір оқушылар Жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын анықтайды.

Бағалау критерийі

  • Жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсінеді


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, қолдану.



Тілдік мақсаттар

Тірек сөздер:топонимика, жер-су атаулары, жайлау

Терминология: гидроним,ороним, ойконим, урбаноним


Пән аралық байланыс

География, қазақ әдебиеті

Құндылықтар ға баулу

«Мәңгілік ел » идеясының алтыншы құндылығы-

тарих, мәдениет және тілдің ортақтылығы

Алдыңғы білім

5.2.2.9 Туған өлкенің аңыз ертегілердің мән мағынасын түсіндіру.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



2 минут

3 минут

3 минут

Жағымды ахуал қалыптастыру. (психологиялық)

Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне

жақындатады)

Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің

тұсына қояды)

Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады,

саусақтары күн сияқты)

Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады).

Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.

«Ой қозғау» Жетелеуші сұрақтар:

  1. Топонимика сөзін қалай түсінесің,естідің ба ?

Топонимика сөзінің мағанасын түсіндіру


Қызуғышылығын ояту.

Б. Сыныптың қабырғаларына, тақтаға халық ақын —жыраулардың өлеңдері, суреттері, жыраулар туралы естеліктер, қысқаша өмірбаяндары қағазға жазылып жапсырылып тұрады.

Сынып бөлмесіндегі мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардан сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкүндігін сұраймын

Жаңа тақырыбымыз «Топонимдер- өткен заманның кәугерлері»

Топқа біріктіру. Стикер түстері

арқылы үш топқа топтастыру.

1-топ Есік қаласының суреті

2-топ Талғар қ. суреті

3-топ Алматы қ. суреті


Суреттер. клей, қайшы, ватман қағаз.




















Стикер

Сабақтың ортасы


14 минут

5 минут

8 мину









1тапсырма: Топтық жұмыс «Кестені толтыр» әр топқа таратпа материалдары беріледі.Өздері тұратын аудан, қала,елді мекендердің атауының ауысу себебін анықтап кестені толтыру.


Бұрынғы атауы

Қазіргі атауы

Ауысу себебі

1

Шамалған

Үшқоңыр

Батыр есімі

2





ҚБ: «Теңге ілу» әр сұраққа беріледі

(5мың тг – мазмұнды, қызықтырар мәліметтер бар;

10мың тг – мазмұны жақсы, ойын анық берген;

20мың тг – мазмұны жақсы, дегенмен ойын аша түскенде)

2- тапсырма: (Ж, Жт, Т) «Бірге оқимыз» 1-қадам: мәтінмен жұмыс

2-қадам: жұпта талқыла

3-қадам: топтық шешім дайындау – оқылған мәтіннен 3 сұрақ дайындау,

1-топ: Жетісу жеріндегі қалалардың ата

2-топ: Жетісу жеріндегі қалалардың орналасуы.


3-топ: Жетісу жерінен шыққан тұлғалар


«Шығыр» әдісімен айналдыра жауап беру

ҚБ: Топтарға 1 пікір таңдаңыз:

  • Жарайсыңдар!

  • Біз сабақтағы сендердің жұмыстарыңа ризамыз.

  • Сендер жақсырақ жұмыс істей алар едіңдер.


3-тапсырма Жеке жұмыс «Кескін картамен жұмыс».

Саралау тапсырмасы:

Оқушылар кескін картаға елді мекеннің атауын түсіреді.

Оқушылардың алдына кескін карта карточка түрінде таратылып беріледі.

Оқушылар терминдік сөздер мен әкімшілік территориялық бөліністерді кескін картаға белгілнйді

ҚБ: «Мұғалім бағалауы»



4-тапсырма Жұптық жұмыс: «Сократ шеңбері» әдісі (10 мин)

Оқушылар шеңбер бойымен тұрып ішкі және сыртқы шеңбер жасайды. Сабақ тақырыбы бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, жауап алады. Мұғалім бақылап отырады.

ҚБ «ҚҚҚ» қызық, құнды, қийын




А4 форматтағы

қағаздар,





























Сабақтың соңы


Кері байланыс - «SMS» хабарлама (Парақтың бір бетінде телефон суреті, екінші бетінде:

1.Маған сабақұнады,өйткені.......................................;

2.Маған сабақ ұнады, дегенмен.....................................;

3. Мен сабақты түсінбедім, оның ішінде.......................)

жазылған, қай жауапты таңдаса, сондай нөмірлі қорапшаға апарып салады

Бағалау парағы арқылы бағаланады.


Үйге тапсырма: Үйге тапсырма беру.

Тақырып бойынша эссе жазу (200-250 сөз)


Бағалау критерийі

Дескриптор


Өздері тұратын аудан, қала,елді мекендердің атауын анықтайды біледі

Өздері тұратын аудан, қала,елді мекендердің атауын біледі көрсетеді


Өздері тұратын аудан, қала,елді мекендердің шығу тарихын біледі

Өздері тұратын аудан, қала,елді мекендердің шығу тарихын біледі түсіндіреді.

Өздері тұратын аудан, қала,елді мекендердің қайда орналасқанын аумағын картадан анықтайды көрсетеді

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!