Материалдар / Омоним дегеніміз не?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Омоним дегеніміз не?

Материал туралы қысқаша түсінік
Болашақ ұстаздарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қаңтар 2021
484
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:


Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

СЫНЫП: 2

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;

2.2.2.1* - синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану;

2.3.6.1 - бас әріп пен кішіәріптіңбиіктігі мен мөлшерінсақтап, олардыбайланыстырыпкөлбеужәне таза жазу;

2.4.2.2 – көптікжалғауларындұрысқолдану;


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Көптеген оқушылар:

Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Кейбір оқушылар:

Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.




Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Құндылықтарды дарыту:

Өз іс-әрекетін жоспарлауға, уақытты тиімді пайдалануға үйрету

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар:


Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныпты қалыпқа келтіру.

Ойсергек:

  • Көңіл күйлерің қалай?

  • Керемет! (Қолдарын көтереді)

  • Сабаққа дайындықтарың қалай?

  • Тамаша! (Қолдарын шапалақтайды)

  • Ынталарың ше?

  • Ғажап! (Аяқтарымен еденге соғады)

  • Ендеше бастайық!

  • О-о-о! (Бас бармақтарын көрсетеді)


Оқулық

Қазақ тілі 2 сынып 2 бөлім.pdf (yandex.ru)

13-15 беттер






Сабақтың ортасы










Өткенді бекіту. Ойқозғау.

«Кезектескен интервью» әдісі

1. Сөйлем дегеніміз не?

2. Сөйлем мағынасына қарай неше түрге бөлінеді?

3.Хабарлы сөйлем деп нені айтамыз? (мысал келтір)

4. Сұраулы сөйлем дегеніміз не? (мысал келтір)

5. Лепті сөйлем дегеніміз не? (мысал келтір)

6. Сөз дегеніміз не?

7. Антоним деген не?

8. Синоним деген не?

9. Омоним деген не?

ҚБ: «Шапалақ» әдісі



22. Мәтінді тыңда

Аяқталмаған ойын

Ауылдың шеті. Қарлы төбешікке су құйылып, сырғанақ жасалған.

Бірнеше бала сырғанақ теуіп жүр. Ағайынды Ақан мен Асан екеуі бір шанаға отырып, төбеден төмен зымырайды. Шананың алдына Асан отыратын. Ол абайсызда шанадан айырылып қалды. Бос шана алысқа барып бір-ақ тоқтады.

  • Ақан, сен барып шананы алып кел, - деді Асан.

  • Мен бармаймын. Шанаға ие бола алмаған өзің, сен бар, - деді Ақан.

  • Жоқ, сен барасың. Сен менен кішісің, - деді Асан.

  • Бармаймын. Үлкенмін деп, жұмсай бересің.

Сөзі өтпеген Асан ашуланып, төменге түсті. Шананы сүйреткен бойы үйіне қарай бет алды. Ақан не істерін білмей, төбе басында таңырқап тұр.

Тіл табыса алмаған Ақан мен Асанның ойыны осылай аяқталмай қалды.

Мәдіхат Төрежанов

  • Мәтін не туралы?

  • Бұл мәтін саған қандай әсер қалдырды?

  • Сен олардың орнында болсаң, не істер едің?

  • Қарамен берілген сөздердің антонимін тап.

Дескриптор:

  • Мәтін туралы айтып береді.

  • Мәтін бойынша өзінің ойын толық жеткізеді.

  • Қарамен берілген сөздердің антонимін табады.

ҚБ: «Күлегештер» әдісі


23. Көшіріп жазып, қарамен берілген сөздердің мағынасын түсіндір.

Түріп жең,

Күресте жең.


Талып қар*,

Күре қар.

Дескриптор:

  • Көшіріп жазады.

  • Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді.

ҚБ: Мадақтау сөздері.






24. Суретке қарап, суретшінің қатесін тауып көр.

Дескриптор:

  • Суретке қарайды.

  • Суреттің қатесін тауып көрсетеді.

ҚБ:


25. Өлеңді көшіріп жаз.

Шақырады Шымбұлақ*-

Аппақ-аппақ шың, құзы!

Қуанбайтын кім бірақ,

Жарқыраса жұлдызы!

Темірше Сарыбайұлы


  • Шымбұлақ туралы не білесің?

  • Энциклопедиядан Шымбұлақ туралы біліп ал.

Дескриптор:

  • Өлеңді көшіріп жазады.

  • Шымбұлақ туралы өз білгендерін айтып береді.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.


26. Суреттегі зат атауларын екі мағынада қолданып, сөйлем құра.

Дескриптор:

  • Суреттегі зат атауларын екі мағынада қолданады.

  • Сол сөздерге сөйлем құрайды.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

















































































































































Сабақтың соңы



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!