Материалдар / Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;... және 0,1; 0,01; 0,001;... сандарына көбейту және бөлу, 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;... және 0,1; 0,01; 0,001;... сандарына көбейту және бөлу, 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 көбейту ережелерін қолдану; 5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 – бөлу ережелерін қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Наурыз 2022
431
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы:

Талдықорған қаласы, № 16 ОМГ

Пәні:

Математика

Бөлім:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Толымбекбаева М.Т.

Күні:

04.03.2022ж.

Сынып: 5 «ә»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;... және 0,1; 0,01; 0,001;... сандарына көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 көбейту ережелерін қолдану;

5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 – бөлу ережелерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ...көбейту және бөлу ережелері мен алгоритмін біледі және колдана алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі// уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Сынып оқушыларының сабаққа қатысуын тексеру, амандасу, оқушыларды түгендеу.


Амандасу, топқа бөліну


Үлестірмелі қағаздар

Өткен білімді еске түсіру

Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында қайталауға ауызша жаттығулар ұсыну, өзін-өзі бағалау

  1. 0,6 · 4; 0,05 · 6; 0,08 · 9; 0,25 · 4; 0,5 · 8

  2. 0,6 : 2; 0,8 : 4; 7,2 : 9; 0,12 : 4; 0,35 : 7


Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

Оқушылар өткен тақырыпқа қатысты тестті орындайды





«Бас бармақ» әдісі





Жаңа білім

І. Оқушыларды 3 топқа біріктіру.

ІІ. Топтарға тапсырмалар ұсыну.

Әр амалдың нәтижелерін алғашқы ондық бөлшекпен салыстыруды сұрау. Оқушыларды үтірді «жылжыту» туралы қорытынды жасауға бағыттау. Оқушыларға ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 сандарына көбейту ережелерін тұжырымдауды ұсыну.

  1. Амалдарды орындаңдар:

1-топ

3,567 · 100 = 3,567 :0,01 =

0,0112 · 100 = 0,0112 : 0,01 =

56,02 · 100 = 56,02 : 0,01 =

2-топ

3,567 · 10 = 3,567 :0,1 =

0,0112 · 10 = 0,0112 : 0,1=

56,02 · 10 = 56,02 :0,1=

3 -топ

3,567 · 1000 = 3,567 : 0,001=

0,0112 · 1000 = 0,0112 : 0,001=

56,02 · 1000 = 56,02 : 0,001 =

Әр топтың тұжырымдамасын тыңдау, артынан мұғалім қорытынды жасайды.

10,100,1000, ... –ға көбейту және 0,1; 0,01; 0,001; …-ге бөлу ережесі: Ондық бөлшекті 10, 100, 1000, … көбейту немесе 0,1; 0,01; 0,001; … бөле үшін ондық бөлшектің үтірін «онға» сәйкес

1, 2, 3, … орынға жылжыту керек

0,1; 0,01; 0,001; …көбейту немесе 10,100,1000, ... бөлу ережесі: Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; … көбейту немесе 10, 100, 1000, … бөлу үшін ондық бөлшектің үтірін «солға» 1, 2, 3, … орынға сәйкес жылжыту керек


1 – тапсырма. Амалдарды орындаңдар.


1) 3,705 · 10 = 37,05
2) 22,7 : 10 = 2,27
3) 2,35 · 100 = 235
4) 0,0058 · 1000 = 5,8
5) 48,5 : 100 = 0,485
6) 5,6 : 1000 = 0,0056


Дескриптор:

Балл

Ондық бөлшекті 10,100,1000 ға көбейте алады

2

Ондық бөлшекті 10,100,1000 ға бөле алады

2

Ондық бөлшекті 10,100,1000, ... –ға көбейту және 0,1; 0,01; 0,001; …-ге бөлу ережесін қолдана алады

2


ЕББҚ тапсырма:

Есепте:

  1. 85,3 ∙ 0,01 =

12,71∙ 0,1 =

3514 ∙ 0,001 =

  1. 85,3 : 100 =

12,71: 10 =

3514 : 1000 =


Дескриптор:

Балл

Ондық бөлшекті 10,100,1000 ға көбейте алады

5

Ондық бөлшекті 10,100,1000 ға бөле алады

5



Есепті шығарады































Тапсырманы орындайды


































Дескриптор бойынша бағаланады


Үлестірмелі қағаз


Бекіту

Нәтижесі натурал сан болатындай ондық бөлшекті қандай санға көбейту керек?
7,1; 0,5; 3,52.


Дескриптор:

Балл

Ондық бөлшекті 10,100,1000 ға көбейте алады

2

Ондық бөлшекті 10,100,1000 ға бөле алады

2


Үйге тапсырма:


Тапсырманы орындайды

Дескриптор бойынша бағаланады



Кері байланыс

Сабақ соңында оқушылар түсіндім және әлі оқимын деген сөздер жазылған стикерлерді тақтада ілініп тұрған плакатқа жабыстырады

Shape2 Shape1

Әлі оқимын

Түсіндім

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Плакат, стикерлер



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!