Сабақтың
мақсаты:
|
Білім
алушылар координаталық түзудің
анықтамасын біледі, координаталық түзуді салады, қарама-қарсы
сандар ұғымын меңгереді, оларды координаталық түзуді белгілей
алады. Берілген тапсырмаларды
орындайды. Бағытталған сұрақтар қою арқылы өмір бойы білім алуға
үйренеді, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізе
мүмкіндік беріледі, бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне
құрметпен қарауға, ынтымақтастыққа, өзара
қарым-қатынасқа
тәрбиелейді.
|
Басы
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен
амандасу, түгелдеу.
Ынтымақтастық
атмосферасын бір – бірімен жылы сәлемдесу
арқылы
қалыптастыру.
Сабақтағы ұстаным: «Адамның
алдында ақылға
апаратын
үш жол бар: ойлау
жолы, бұл ең жақсысы; ұқсау
жолы,
бұл – ең жеңілі;
жеке тәжірибе жолы,
бұл – өте жауаптысы»
(Конфуций).
Олай болса
сабақ барысында әр оқушы жақсы
жолмен
жұмыс
жасайды.
Үйге тапсырмасын
тексеру: №188,
№199
«Көршіңді
тексер» әдісі бойынша екеу ара
жұпталып көршісінің дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын
тексереді.
Өтілген
материалдарды еске түсіру мақсатында
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы шолу
сұрақтары қойылады.
|
а)
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы
орындайды.
Оқушылар
тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді.
Оқушылар тез
жауап беріп өткен білімді еске түсіреді.
|
Рахмет
айту
Смайликтер
Бір-бірін
бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
kundelik.kz
суреттер
бейнелен-ген қима қағаздар
|
Негізгі
бөлім
15
минут
|
Жаңа
білімді қалыптастыру
Кейбір шамалардың
мәндері қарама-қарсы екі бағытта өзгереді.
Мысалы, жылы және суық,
ұзын және қысқа.
Мұндай өзгерістер үшін
шамалардың
«нөлдік мәндері»:
мұздың еру температурасы (0 градус),
Дүниежүзілік мұхит
суының деңгейі және т.с.с. белгіленеді.
Егер шаманың мәні
«нөлдік мәннен» жоғары болса, онда «+» таңбасы бар
санмен,
ал «нөлдік мәннен»
төмен болса, онда «–» таңбасы бар санмен
жазылады.
«+» таңбасымен жазылатын сандар
оң
сандар,
«–» таңбасымен жазылатын сандар
теріс
сандар деп
аталады.
Оң сандардың
жазылуы: +5; +21; +7,3; оқылуы: «плюс бес», «плюс
жиырма бір», «плюс жеті бүтін оннан үш».
Теріс сандардың
жазылуы: –1; –27; –10,3; оқылуы:
«минус бір», «минус жиырма жеті», «минус он бүтін оннан
үш».
0 саны оң немесе теріс санға жатпайды.
Көп жағдайда оң санның алдына «+» таңбасы қойылмайды.
Мысалы, +25 саны
25 түрінде
жазылады.
|
Білім алушылар ережелерді
тыңдайды.
Есептерді
шығарады.
Математикалық тілде
сөйлейді.
Тапсырма:
№1.
Берілген шамаларды оң
және теріс сандар арқылы жазыңдар.
1. Бүгін
таңертең 20 градус аяз болды.
2.
Күндіз 5 градус жылы болды
3. Чогори тауының
биіктігі – 8611 м
4. Тынық мұхиттың
тереңдігі – 11022 м
5.
Анам 50000 теңге сыйақы алды
6. Автобус
аялдамаға 50 м
жетпей тоқтады.
7. Өзендегі мұз
қалыңдығы 15 см-ге еріді
8.
Б.з.д. 5 ғасыр.
Дескриптор:
|
Ынталандыра-тын сөздерді жиі айтамын.
Жарайсың!
Өте
керемет!
Керемет!
Жақсы!
Өткендегіден
жақсы!
|
Оқулық,
дәптер,
қалам суреттері бейне-ленген қима қағаздар
топтамасы
|
Жеке
жұмыс
-
минут
|
Оқулықпен
жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану
А деңгейінің есептері №
229, №230, №232
В деңгейінің есептері №
233, №236, №238
|
|
Әрбір
жауапқа 1 балл қойылады.
|
Үлестір-мелі
қағаздар
|
Соңы
5
минут
|
Сабақты
бекіту:
Сабақ
қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге тапсырма: №235, №237,
№240
Кері
байланыс
Рефлексия: «Жұлдыздар шеруі»
Мұғалім
ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені
жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс
береді.
|
Сабақты
пысықтау тапсырмаларын орындау.
Рефлексия:
Оқушылар
бәрі тұрып түстерді көрсету арқылы түсінгенін, түсінбегенін
көрсетеді.
|
Белсенді
оқушыларды бағалау
Kundelik.kz
– ке бағаларын қою
|
6 сынып
математика
1–бөлім
Т.А.Алдамұратова
Алматы
«Атамұра»
2018ж
Kundelik.kz
|