Бөлім:
|
Феодализм
|
Педагогтің
аты-жөні
|
Жумагулова
Г.И
|
Күні:
|
13.10.2021
|
Сынып:
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ортағасырлық
қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай
бейнелейді?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
6.4.1.1 қолөнер мен
сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму
ерекшеліктерін сипаттау;
6.2.2.2 өнердің (сәулет, сурет
өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын
анықтау
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы: Ортағасырлық қалалардың пайда болу алғы-шарттарын
анықтайды
Көпшілігі: Римдік мәдениетпен салыстыра отырып,
ортаға-сырлық мәдениеттің даму ерекшеліктерін
табады
Кейбірі:
Орта ғасырлық және қазіргі Еуропалық
қалалардың өмірін салыстырып, өздігінше
тұжрымдайды
|
Бағалау
критерийлері
|
сәулет өнері үлгілерінің
ерекшеліктерін анықтайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: деректер негізінде ортағасырлық қоғамның
ерекшеліктерін анықтайды
Пәнге арналған сөздік және терминология: қолӛнердің, ауыл Шаруашылығының бӛлінуі, қалалық кеңес,
университеттер, жылнамалар
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер Феодализм ауыл шаруашылығы қалдықтарының бар
болуына және еңбекті, билік пен жерді бақылауға негізделген
болатын.
Басқалардан гӛрі біреулерде билік басым
болды.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Қалалардың
неліктен және қалай пайда болғанын түсіндіріп
беріңдер.
Қалалардың
пайда болуы қоғамға қандай өзгерістер әкелді? Қалалардың пайда болуына
және ӛсуіне байланысты қандай еңбек бӛлінісі өмірге келді?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Азаматтық жауапкершілік, құрмет,
ынтымақтастық
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақстан тарихы,
География
|
Бастапқы
білім
|
Феодализм,
феодалдық экономика, феодалдық қоғам, қолөнердің
ауылшаруашылығынан
бӛлінуі
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
БЫМ/ Мұғалім оқушылардың назарына
готикалық және роман стильдері туралы бейне роликті ұсынады
(ресурстық бағанда сілтеме). Оқушылар ғимараттардың арасындағы
айырмашылықтарды табады.
Жұмыс дәптеріне сабақ
тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен
бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен
танысу.
Оқушылармен бірлесіп, зерттеу
сұрақтары анықталады:
-
Роман және готика стильдерінің
ерекшеліктерін анықтау;
-
Стильдердің ерекшеліктерін
презентацияда көрсету;
Ортағасырлық қаланың
ерекшеліктерін айту.
|
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа
тақырыпқа көшу
Оқушылар өз
болжамдарын айтып, талқылау
жүргізеді
|
ҚБ
«Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық
суреттер
Презентация,
Роман
және
готика
стильдеріндегі
ғимараттар
https://www.youtube.com/watch?v=4REvu2n3gPU
|
Жаңа
сабақ
|
Мәтінмен
жұмыс
-
Суреттерді
салыстырып, Венн диаграммасын
толтырыңыз:
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
-
Кестеде
берілген ұғымдарды дұрыс жауаптарымен
сәйкестендіріңіз.
-
Устав А
Шеберхананың ең басты қызметкері.
-
Шебер В
Шаруашы ықтың томаға тұйық сипаты.
-
Цех С
Цехтың барлық мүшелері атқаруға міндетті ережелер.
-
Натуралды
Д Жеке меншік және шаруашылық қатынастары арқылы шаруашылық
ӛндірушілердің бір-бірінен оқшаулануы.
-
Ақша-тауарлы Е Шаруашылы тың томаға-тұйық түрі.
Шаруалар да шаруашылық он ң қожайындары да ешнәрсені сатып
алмады.
-
Суреттерде берілген
ғимараттар үлгісін анықтап, кестеге толтырыңыз.
Роман стилі- Готика
стилі
|
Оқушылар ақпараттық
мәтінмен жұмыс
жасайды
Дескриптор
Архитектуралық ғимараттың
үлгілерін ажыратады; екі архитектуралық ғимаратқа сипаттама
береді;
екі архитектуралық
ғимараттың ерекшеліктерін
талдайды.
Дескриптор
-
устав ұғымының дұрыс
жауабын сәйкестендіреді;
-
шебер ұғымының дұрыс
жауабын сәйкестендіреді;
-
натуралды шаруашылық ұғымының
дұрыс жауабын
сәйкестендіреді;
-тауарлы шаруашылық
ұғымының дұрыс жауабын
сәйкестендіреді
екі
Дескриптор
Архитектуралықғимараттың
үлгілерін ажыратады; екі архитектуралық ғимаратқа сипаттама
береді;
екі архитектуралық
ғимараттың ерекшеліктерін талдайды.
Роман стилі- Готика
стилі
Ажырата алады.
|
ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Ең үздік
жауап»
ҚБ «Өзін-өзі
бағалау»
|
Ақпараттық
мәтін
Үлестірмелі
қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы
|
Қорытынды
|
Кері
байланыс
сөйлемдерді
жалғастырыңыз:
|
Тақырып бойынша не
білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін
жазады
|
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды
|
А4,
конспект
|
Үй
тапсырмасы
|
Феодалдар мен
шаруалар- дың құқықтарын
салыстырыңдар.
|
|
|
|