|
Бөлім: |
6.2А Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нурыева Ж.Б |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
6 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы қазбаларды өндіру қоршаған ортаға қалай әсер етеді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету; қоршаған ортаға әсерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін біледі Пайдалы қазбаларды өңдейтін орталықтарды көрсете алады Қоршаған ортаны қорғаудың жолдарын ұсына алады |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ басы Қызығушылық ты ояту 5 мин.
|
Топқа бөлу Атмосфера, Гидросфера, Литосфера, Биосфера Үй тапсырмасын пысықтау
|
Топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді Картадан пайдалы қазбалардың таралған аудандарын көрсетеді |
Жарайсың! деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қазақстан-ның физикалық картасы
https://wordwall.net/ru/resource/39450010 |
|
Сабақтың басы 5 мин
|
«Ой қозғау» Суретте не көріп тұрмыз
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру 6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету; қоршаған ортаға әсерін түсіндіру |
Бейнесабақты көріп кері байланыс береді |
Бағалау парақшасы таратылады |
АКТ Бейнесабақ |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу |
Бейнесабақ көрсету Пайдалы қазбаларды өндіру кезінде қоршаған ортаға әсері Кері байланыс Сұрақ: Пайдалы қазбаларды өндірудің әсері қандай? Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Тапсырма 1. 1 топқа. Пайдалы қазбалар қандай әдіспен өндіріледі? Оның өндірілуін сипаттаңыз. __________________________________ |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді |
Бағалау парақшасын толтырады |
Таратпа қағаздар |
|
|
2 топқа. Пайдалы қазбаны өндірудің пайдасы қандай? Оң әсері: _____________________________________ 3 топқа Пайдалы қазбаны өндірудің зияны қандай? Теріс әсері: ____________________________________________ 4 топқа Ұсыныс (Теріс әсерлерді жою жолдары): ____________________________________________ Дескриптор: Білім алушы — Пайдалы қазбалардың өндіру әдістерін сипаттайды — кен орындарын қазған кезде қоршаған ортаға тигізетін оң әсерін атайды; — кен өндірудің қоршаған ортаға теріс әсерін айтады; — теріс әсерді жою жолдарын ұсынады. 2 тапсырма «Балық қаңқасы» әдісі
Топтық жұмыс: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқу арқылы пайдалы қазбалардың географиялық қабыққа әсерін анықтау І топ Атмосфераға әсері ІІ топ – Литосфераға әсері ІІІ топ – Гидросфераға әсері ІҮ топ – Биосфераға әсері Дескриптор: -Пайдалы қазбаларды өндіру нәтижесінің географиялық қабыққа тигізер әсерінің себебін, салдарын, қорытындысын жазады -Осы тақырыпта постер жасап, сыныпқа ұсынады Сабақты қорытындылау
|
Постерге оқулықтан мәліметті оқып талқылайды, қорғайды
Тақтаға назар аударып сұрақтарға жауап береді |
Бағалау парақшасына балл қояды |
Постер маркер Оқулық https://wordwall.net/ru/resource/39449412 программасы |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Үйге тапсырма: Пайдалы қазбаларды үнемдеп пайдалануға қатысты тұрмыс жағдайында қолданылатын қандай тәсілдер біздің ғаламшарымызды қорғауға көмектесе алады? Эссе жазу |
- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Тапсырма 1.
1 топқа. Пайдалы қазбалар қандай әдіспен өндіріледі? Оның өндірілуін сипаттаңыз. __________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— Пайдалы қазбалардың өндіру әдістерін сипаттайды
2 топқа. Пайдалы қазбаны өндірудің пайдасы қандай?
Оң әсері: _____________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— кен орындарын қазған кезде қоршаған ортаға тигізетін оң әсерін атайды;
3 топқа Пайдалы қазбаны өндірудің зияны қандай?
Теріс әсері: ____________________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— кен өндірудің қоршаған ортаға теріс әсерін айтады;
4 топқа Ұсыныс (Теріс әсерлерді жою жолдары): ____________________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— теріс әсерді жою жолдарын ұсынады.

Атмосфера
Гидросфера
Литосфера
Биосфера
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайдалы қазбаларды өндіру қоршаған ортаға қалай әсер етеді
|
Бөлім: |
6.2А Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нурыева Ж.Б |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
6 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы қазбаларды өндіру қоршаған ортаға қалай әсер етеді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету; қоршаған ортаға әсерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін біледі Пайдалы қазбаларды өңдейтін орталықтарды көрсете алады Қоршаған ортаны қорғаудың жолдарын ұсына алады |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ басы Қызығушылық ты ояту 5 мин.
|
Топқа бөлу Атмосфера, Гидросфера, Литосфера, Биосфера Үй тапсырмасын пысықтау
|
Топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді Картадан пайдалы қазбалардың таралған аудандарын көрсетеді |
Жарайсың! деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қазақстан-ның физикалық картасы
https://wordwall.net/ru/resource/39450010 |
|
Сабақтың басы 5 мин
|
«Ой қозғау» Суретте не көріп тұрмыз
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру 6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету; қоршаған ортаға әсерін түсіндіру |
Бейнесабақты көріп кері байланыс береді |
Бағалау парақшасы таратылады |
АКТ Бейнесабақ |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу |
Бейнесабақ көрсету Пайдалы қазбаларды өндіру кезінде қоршаған ортаға әсері Кері байланыс Сұрақ: Пайдалы қазбаларды өндірудің әсері қандай? Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Тапсырма 1. 1 топқа. Пайдалы қазбалар қандай әдіспен өндіріледі? Оның өндірілуін сипаттаңыз. __________________________________ |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді |
Бағалау парақшасын толтырады |
Таратпа қағаздар |
|
|
2 топқа. Пайдалы қазбаны өндірудің пайдасы қандай? Оң әсері: _____________________________________ 3 топқа Пайдалы қазбаны өндірудің зияны қандай? Теріс әсері: ____________________________________________ 4 топқа Ұсыныс (Теріс әсерлерді жою жолдары): ____________________________________________ Дескриптор: Білім алушы — Пайдалы қазбалардың өндіру әдістерін сипаттайды — кен орындарын қазған кезде қоршаған ортаға тигізетін оң әсерін атайды; — кен өндірудің қоршаған ортаға теріс әсерін айтады; — теріс әсерді жою жолдарын ұсынады. 2 тапсырма «Балық қаңқасы» әдісі
Топтық жұмыс: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқу арқылы пайдалы қазбалардың географиялық қабыққа әсерін анықтау І топ Атмосфераға әсері ІІ топ – Литосфераға әсері ІІІ топ – Гидросфераға әсері ІҮ топ – Биосфераға әсері Дескриптор: -Пайдалы қазбаларды өндіру нәтижесінің географиялық қабыққа тигізер әсерінің себебін, салдарын, қорытындысын жазады -Осы тақырыпта постер жасап, сыныпқа ұсынады Сабақты қорытындылау
|
Постерге оқулықтан мәліметті оқып талқылайды, қорғайды
Тақтаға назар аударып сұрақтарға жауап береді |
Бағалау парақшасына балл қояды |
Постер маркер Оқулық https://wordwall.net/ru/resource/39449412 программасы |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Үйге тапсырма: Пайдалы қазбаларды үнемдеп пайдалануға қатысты тұрмыс жағдайында қолданылатын қандай тәсілдер біздің ғаламшарымызды қорғауға көмектесе алады? Эссе жазу |
- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Топты бағалау парақшасы
-
№
Оқушының аты-жөні
Үй жұмысы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Қорытынды балл
1
2
3
4
5
6
7
Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Тапсырма 1.
1 топқа. Пайдалы қазбалар қандай әдіспен өндіріледі? Оның өндірілуін сипаттаңыз. __________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— Пайдалы қазбалардың өндіру әдістерін сипаттайды
2 топқа. Пайдалы қазбаны өндірудің пайдасы қандай?
Оң әсері: _____________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— кен орындарын қазған кезде қоршаған ортаға тигізетін оң әсерін атайды;
3 топқа Пайдалы қазбаны өндірудің зияны қандай?
Теріс әсері: ____________________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— кен өндірудің қоршаған ортаға теріс әсерін айтады;
4 топқа Ұсыныс (Теріс әсерлерді жою жолдары): ____________________________________________
Дескриптор:
Білім алушы
— теріс әсерді жою жолдарын ұсынады.

Атмосфера
Гидросфера
Литосфера
Биосфера
шағым қалдыра аласыз





