Материалдар / Пайдалы қазбаларды өндірудің және өңдеудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Пайдалы қазбаларды өндірудің және өңдеудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері

Материал туралы қысқаша түсінік
Пайдалы қазбалар өндіріудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін сипаттау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Наурыз 2020
3843
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп

147 гимназия

Күні


Мұғалімнің аты-жөні:

Умарова А.А.

Сынып

Барлығы – 20 Қатысқандар – Қатыспағандар -

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.1. Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері

Сабақтың тақырыбы:

Пайдалы қазбаларды өндірудің және өңдеудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.3.2.1. Пайдалы қазбалар өндіріудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін сипаттау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Пайдалы қазбалар өндіріудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін сипаттау

Оқушылардың басым бөлігі: Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін анықтау

Кейбір оқушылар: Пайдалы қазбаларды алудың және өңдеудің адам денсаулығына әсерін талдау

Бағалау критерийі

Пайдалы қазбалар өндірудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін сипаттайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ... істей алады

Пайдалы қазбаларды алу, тасымалдау, өңдеу және қолданудың қоршаған ортаға жағымсыз әсерлерін талдайды (оқылым – айтылым – тыңдалым - жазылым).

Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері

Табиғи ландшафт, рекультивация, қазбаларды өндіру, радиоактивті элементтер, өндірістік немесе технологиялық қалдықтар

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Пайдалы қазбаларды өндіру қоршаған ортаға жағымсыз әсер етеді, өйткені ....

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Сіз пайдалы қазбаларды алудың және өңдеудің адам денсаулығына неліктен жағымсыз әсер ететінін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Атмосферадан түсетін агенттердің шекті рұқсат етілген концентрациясы бар себебі, ......

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Индустрияландыру мен инновациялық негізделген экономикалық өсу» құндылығы мен ЖМББС негізінде оқушыларды жауапкершілігі мол, белсенді азаматтық ұстанымы бар болуға және өмір бойы білім алуға, өзін-өзі жетілдіруге баулу

Пәнаралық байланыс

География «Пайдалы қазбалар»

Химия «Мұнай, газ өңдеу және көмірді өңдеу. Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өңдеу және экологиялық аспектілері »

Алдыңғы білім

7.3.2.2. Экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің шаруашылық салаларынан мысалдар келтіру

8.3.2.3. Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі: cәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

Жағымды психологиялық ахуал тудыру

«Сымсыз телефон»

Шағын құрылымдалған топтарға топтастыру

«Телефонмен топтық селфи жасау» 4 топ құру.


Телефон

Сабақтың ортасы

20-25 минут

Тапсырма 1.

Пайдалы қазбалар өндіріудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін анықтап, түсіндіріңіздер.

1 топ – «Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін анықтайды»

2 топ – «Пайдалы қазбаларды өндіру кезінде қолданылатын табиғи және жанама қосылыстармен қоршаған ортаның ластануына назар аударады»

3 топ – «Пайдалы қазбаларды өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді»

4 топ – «Пайдалы қазбаларды алудың және өңдеудің адам денсаулығына жағымсыз әсерін талдайды»

Дескриптор

- Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін анықтайды

- Пайдалы қазбаларды өндіру кезінде қолданылатын табиғи және жанама қосылыстармен қоршаған ортаның ластануына назар аударады

- Пайдалы қазбаларды өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді

- Пайдалы қазбаларды алудың және өңдеудің адам денсаулығына жағымсыз әсерін талдайды

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «6 x 6 x 6» әдісі

ҚБ: Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы, өзін-өзі бағалау, топтық бағалау, «+, -, керемет»

Тапсырма 2.

Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін талдаңыздар.

Дескриптор

- Табиғатта пайдалы қазбаларды өндіру кезінде пайда болатын кері әсерлерді (4) жіктеп көрсетеді

- Олардың әрқайсысын сипаттайды

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Тірек сызба» әдісі

ҚБ: Өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы, «Екі жұлдыз, бір тілек»

Тапсырма 3.

Пайдалы қазбалады алу, тасымалдау және өңдеу технологиясын жетілдіру не себепті маңызды екенін түсіндіріңіздер.

Дескриптор

- Пайдалы қазбаларды алу және тасымалдау кезіндегі апаттарды түсіндіреді

- Пайдалы қазбаларды алудың және өңдеудің адам денсаулығына әсерін талдайды

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «SWOT-талдау» әдісі

ҚБ: Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы, «+, -»

Тапсырма 4.

Берілген суреттерге қарап сипаттама беріңіздер.

Дескриптор

- Суреттерге атау береді

- Суреттерді (4 сурет) сипаттайды

Қолданылатын әдіс-тәсіл:

ҚБ: Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы, «+, -»


Биология оқулығы

9-сынып





Суреттер, дәптер, қалам, А3 парақтар
















Қосымша 1















Қосымша 2







Қосымша 3

Сабақтың соңы

8-10 минут

Тапсырма 5

К.Поппер форматы бойынша дебат ұйымдастырыңыздар. Мақұлдау революциясы: «Пайдалы қазбаларды алудың (тасымалдау, өңдеу, және қолданудың) зиянына қарағанда пайдасы көп». Жоққа шығару ревалюциясы: «Пайдалы қазбаларды алудың (тасымалдау, өңдеу және қолданудың) пайдасына қарағанда зияны көп».

Дескриптор

- Пайдалы қазбаларды алудың (тасымалдау, өңдеу, және қолданудың) зиянына қарағанда пайдасы көп екенін жақтап шығады

- Пайдалы қазбалардың алудың (тасымалдау, өңдеу, және қолданудың) пайдасына қарағанда зияны көп екеніне дәлелдер келтіреді

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Позиция таңдау» әдісі

ҚБ: Топтық бағалау, «екі жұлдыз бір тілек», мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы

Үй тапсырмасы: Пайдалы қазбаларды алу, тасымалдау, өңдеу және қолдануға байланысты Қазақстандағы соңғы 10 жылдағы ең ірі техногендік апат туралы эссе жазыңыздар.

Кері байланыс: Жетістік баспалдағы



Плакаттар

Қосымша ақпарат

https://massaget.kz/layfstayl/bilim/zharatylystanu/18785/

Қосымша 1, 2, 3


Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

- Жоспарланған қысқа мерзімді жоспарымда жеке жұмыс, топтық жұмыстар орындалу барысында оқушылардың оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым дағыдылары қалыптасты.

- Саралаудың бірнеше түрі сабақтың барасында көрініс тапты.

Мақсат бойынша саралау сабақты жоспарлаудан басталып, оқушылардың көпшілігі, басым бөлігі үшін қол жетімді тапсырмалар «6х6х6» және «тірек сызба» әдістері арқылы орындалды.

Нәтиже немесе жауап бойынша саралау бойынша топтағы барлық оқушыларға ынталандыру мақсатында шаралары ортақ «SWOT талдау» әдісі негізінде материал ұсынылып, бірдей міндет қойылды. Ал оқушы өз деңгейінде жауап беріп, жүргізілген жұмыс өнімі мен нәтижесі әртүрлі болды.


Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

- Сабақты өту барысында қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүргізіле отырып, оқушылар мен мұғалім, оқушы мен оқушы арасында кері байланыс жасалады;

- Қалыптастырушы бағалаудың түрлері: өзін-өзі бағалау, топтық бағалау және мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы қолданылды;

- Менің қысқа мерзімді жоспарланған сабағымда төмендегідей қалыптастырушы бағалаудың түрлері қолданылды: «Екі жұлдыз, бір тілек», «+, -, керемет», «+, -»

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

- топтық ереженің сақталуы


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен?










Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Қосымша 1

Тірек – сызба

Бос графикалық органайзер

Қосымша 2











Қосымша 3

1-сурет

2-сурет

3-сурет

4-сурет























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!