Материалдар / Пайыз туралы түсінік
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Пайыз туралы түсінік

Материал туралы қысқаша түсінік
студенттерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Шілде 2018
732
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сыныбы: 5 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Пайыз
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты5.1.1.16пайыз ұғымын меңгеру;5.1.2.33бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ;.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар:Оқушыларға санның пайызын табуға есептер шығартуСанның пайызын табу тәсілін біледі. Есептердегі қателерді түзетеді.Оқушылардың басым бөлігіПайыз, оның мағынасы туралы мағлұмат алады. Есептер шығару дағдыларын қалыптастырадыКейбір оқушылар:Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.



Керекті жабдықтар:Стикер, флипчарт, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маршрут карта, микрокалькулятор, youtube.com сайтынан процент туралы видеороликтер
Сабақ жоспары
Сабақтың кезеңдеріЖоспарланған жұмысРесурстар
КіріспеСабақтың басы(2-5 минут)Ұйымдастыру (1-3 мин) Топқа бөлу (Әріптерден сөздер құрау, пайыз, сентум, бөлшек, сандар)Үй тапсырмасыСтикердегі диалог әдісін қолданамын.№1286, 1297, Тарихи деректер



Қосымша сұрақтар







Сұрақтар арқылы жауаптарын табады.















Диалог арқылы үй тапсырмасын бекітеді.


Миға шабуыл сұрақтар: 1) Пайыз дегеніміз не?2) Пайыз не үшін қажет?3) Санның пайызын қалай қалай табамыз?4) Санның пайызын табу өмірде керек пе?Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың мақсат – міндеттерін айтады.
Сабақтың ортасы (6-40 минут)





















«Ойлан.Жұптас.Бөліс» №1291
  • 12000 ның 12%-ы Ж:2240тг
  • 5000 – ның 12%- ы Ж:5600тг
  • 8000 – ның 12%-ы ж: 9760тг
  • №1294 (Микрокалькуляторда орындау)№13002,5*60/100 =1.5 (Су)2.5*19/100=0.475 (Сарымай)1,5+0,475=1.9752.5-1.975=0.525 (қант)

    Есеп шығарады. Пайыздың пайдасы?

    Берілген есептерді ауызша есептеп табу.

    №2 Есептің қатесін түзет:Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х2-сан 0,35х3 –сан 0,35х+2,10,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=хx=4,2

    Кеңейтілген тапсырма:

    90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза мұнай қосу керек?Шешуі: 90*10/100=9қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : 9=(90+x)*5/100 180=x+90 x=90л таз мұнай қосу керек.
  • Білім
  • СТО
  • Ойлау
  • Шешімдері анықталмаған
  • Бастапқы және соңғы нүктелер арасындағы өзара әрекет
  • №2 Есептің қатесін түзет:Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х2-сан 0,35х3 –сан 0,35х+2,10,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=хx=4,2

    Топтар оқулықпен жұмыстанады.







    Жұпта сыни ойлау тапсырмасына арнайы есептер







    Кеңейтілген тапсырма, дарынды және талантты оқушыларға тапсырмалар беру қосымша



    Қате есептер беріп, қатесін түзетеді.

    Сабақтың соңы( 41-45мин)

































    Үйге тапсырма:
    Сабақты аяқтау. «5 сұрақ» Стикерде жазылған 5 сөзге сұрақ қою арқылы ия жоқ деген жауап алады.Кері байланыс:



    №1292,1297


    Сабақты стикердегі сөздер арқылы қорытындылайды.



    Кері байланыста кестені сәйкестендіріп, тақырыпты қалайша меңгергендерін көрсетеді.
    Қосымша ақпарат
    ҚорытындылауТөмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
    1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?



    Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсе?1.2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?1.2.






    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!