Материалдар / Паскаль тілінде өрнектерді жазу. Тәжірибелік сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Паскаль тілінде өрнектерді жазу. Тәжірибелік сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Паскаль тілінде өрнектерді жазу және жазылу тәртібімен танысады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қырқүйек 2020
415
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар №6 сабақ

Күні:


Сыныбы: 9-сынып


Пәні: информатика


Тақырыбы

Паскаль тілінде өрнектерді жазу. Тәжірибелік сабақ

Сілтеме

Информатика. Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық.

Мақсаты

Паскаль тілінің негізгі элементтері және объектілері туралы білімдерін қалыптастыру;

Оқу нәтижесі:

Паскаль тілінің негізгі элементтері және объектілерін біледі. Практикалық жұмыстары арқылы оларды орындай алады.

Түйінді идеялар:

Оқушылардың білімін арттыру. Заман талабына сай жаңа технологияларды меңгерте отырып құзіреттілігі терең оқушыларды дайындау.

Жаттығулар:

1. Сергіту сәті

2. Топта жұмыс істеу ережесі

3. Топтық жұмысты бақылау және бағалау

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл:

топтық жұмыстар

өзгенің пікірін құрметтей білу

өзін-өзі және өзгені бағалау

Дереккөздер:

Информатика Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық

Интернеттен алынған ақпараттар

қосымша дидактикалық материлдар

Оқуға арналған тапсырма:

Оқулық

оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары.

Практикум


Кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру (2 минут)

Амандасу. Мозайкалар арқылы 2 топқа бөлу.

Оқушылар суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді


Қиылған суреттер

Үй тапсырмасын тексеру

(5минут)

Миға шабуыл

  • Var операторының қызметі қандай?

  • Const операторының қызметі қандай?

  • Readln операторының қызметі қандай?

  • Writeln операторының қызметі қандай?

  • Программа қанша бөліктен тұрады?

  • Программаның жауабын алу үшін қандай командаларды орындаймыз?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Белгілер мен бағалау

Оқулық, ватман

Бағалау критерийлерін құру. 3 мин

Оқушылармен бірлесе отырып, критерийлер құру, топ басшыларына беру.

Мұғаліммен бірлесе отырып, критерийлер құру



Жаңа сабақ.

1.Ой қозғау

(10 мин.)


Оқушыларға бағыт-бағдар беру;

Бұл функциялар шамалардың типтерін өзгерту үшін пайдаланылады. Мысалы, нақты санды  бүтін санға, цифрлар түрінде берілген символдар тізбегін бүтін санға т.б. аударады. Олар:

 Функцияаты

Қойылымы

Аргумент типі

Функция типі

round(x)

Санды дөңгелектеп бүтін нәтиже береді.

Нақты

Бүтін

round(23.5)=24

round(3.14)=3

 

trunc(x)

Нақты санның бүтін бөлігі

Нақты

Бүтін

trunc (52.9)=52

оrd(x)

x-тің символының  реттік нөмірін анықтау

Саналатын тип

ord(5)=53

сhr(x)

x-тің реттік нөміріне сәйкес символды береді

Integer

chr(53)=5


Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады.

Формативті бағалау

слайд

3 .Топпен жұмыс. (10минут)

1- топ

а) a:=99 mod 8

б) b:=68 div 5

в) kl:=(71 div 6) mod 2

г) fl:=95 mod (35 div 8)

д) y1:=int(6.2)

е) y2:=trunc(6.2)

ж) y3:=frac(6.2)

з) y4:=round(6.2)

и) y5:=pred(K)

к) y6:=succ(O)

л) y7:=ord(P)

м) y8:=chr(80)

2- топ

а) a:=65 mod 8

б) b:=77 div 5

в) kl:=(83 div 6) mod 3

г) fl:=92 mod (29 div 7)

д) y1:=int(4.5)

е) y2:=trunc(4.5)

ж) y3:=frac(4.5)

л) y7:=ord(Q)

м) y8:=chr(87)

Оқушылар топпен жұмыс жасайды

Топтық бағалау



4. Сергіту сәті. 3 мин

«Сергіту» биін көрсету

Би қимылдары арқылы бойларын сергіту



Сабақты бекіту. («Сазды қобдиша» әдісі арқылы)

(7 минут)

Қобдишаға салынған сұрақтарды ұсыну.

Қораптан алынған сұрақтарға жауап беру


«Сазды қобдиша»

Бағалау

(3 минут)

Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау




Үйге тапсырма.

(1 минут)

Үй тапсырмасын тақтаға жазу. Түсіндіру.

.

Оқушылар үй тапсырмасын жазу



Кері байланыс.

(2 минут)

Оқушыларға парақшалар үлестіру.


Оқушылар кері байланыс бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру


Парақша

лар



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!