Материалдар / Қайтымды және қайтымсыз процестер. Энтропия. Термодинамиканың екінші заңы. Айнымалы үдерістер және оның ПӘК-і. Карно циклі.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қайтымды және қайтымсыз процестер. Энтропия. Термодинамиканың екінші заңы. Айнымалы үдерістер және оның ПӘК-і. Карно циклі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Маусым 2020
7926
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


ҰМЖ тарауы: 10.3

МЕКТЕП:Аль-Фараби атындағы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Найманғазы Гүлжаз

СЫНЫП:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қайтымды және қайтымсыз процестер. Энтропия. Термодинамиканың екінші заңы. Айнымалы үдерістер және оның ПӘК-і. Карно циклі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.3.3.3-идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Карно жылу қозғалтқышымен, Карно циклімен танысып, Карно циклінің ПӘК-ін сипаттау.

Оқушылардың басым бөлігі: Карно циклінің ПӘК-ін сипаттау

Кейбір оқушылар: Карно циклінің ПӘК-ын түрлендіру

Бағалау критерийі

- Карно циклінің ПӘК-ын түрлендіреді.

- ПӘК тің температураға тәуелділігін талдайды

Тілдік мақсаттар

Идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін ауызша және жазбаша сипаттау.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Карно циклі, жылу қозғалтқыш, жылу, идеал газ

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

Карно циклімен жұмыс атқаратын жылу қозғалтқышты идеал жылу машинасы деп атайды... Неліктен?

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды еңбек және өмір бойы білім алуға баулу


Пәнаралық байланыс

Идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттауда химия пәнімен байланыс

Алдыңғы білім

Жылу қозғалтқыш. Жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэфиценті


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басталуы

12 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру: «Шаттық шеңбері»

Топқа бөлу: «Пазл»

1.Жылу

2.Температура

3.Карно

(W) Ширату жаттығулары: «Ықшам тақталар»

1.Циклдік процесс деп ...............--------------------------------------------------------------
2.Халықаралық СИ жүйесіндегі энтропияның өлшем бірлігі ретінде........................
---------------------------------------------------------
3. Суытқыштың қажеттілігі.............................
----------------
4. Жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі деп:
------------------------------------------------------------------------------------------------

5.Ішкі энергияның механикалық энергияға айналдыратын қозғалтқыштарды ------------------------------------------------------------------деп аталады.

6. жылу қозғалтқыш деп---------------------------------------------

7. Адиабаталық процес теңдеуі---------------------------------------___________________________

8.Жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффицйенті деп---------------------------------------

9. Термодинамиканың 1-ші заңы:---------------------------------------

10. Изотермиялық процесс:---------------------------------------



f: ынталандыру



Жаңа сабаққа шолу: Карно теоремасы:

- қайтымды Карно циклінің ПӘК-і жұмыстық дененің табиғатына және осы циклді жасайтын жүйенің құрылғысына тәуелсіз, ол тек қыздырғыш  пен салқындатқыштың  температуралары арқылы анықталады;

- қайтымсыз машиналардың ПӘК-і (қайтымсыз цикл бойынша жұмыс істейтін) қайтымды машиналардың ПӘК-не қарағанда кіші.

Сабақтың құрылымын ашу үшін бейнебаян көрсету


Физика оқулығы

10-сынып

Б.А.Кронгарт, Д.М.Қазақбаева, О.Имамбеков, Т.Қыстаубаев-Алматы мектеп 2019-280 б



























https://youtu.be/FuqupUgremY

Сабақтың ортасы

20 минут


Білім дағдысы: білу,түсіну

Белсенді оқыту: «Аялдама»

(G) 1-тапсырма. Карно циклінің ПӘК-ын түрлендіреді.




Суретте Карно циклі көрсетілген. Мұнда А, В, С, Д, және Е әріптерімен белгіленген аудандарға мынадай энергиялар сәкес келеді: А-50 Дж; В-45 Дж; С-40Дж; Д-10 Дж; Е-150 Дж. Цикл сағаттың тілшесі бойынша жүреді деп, мыналарды табыңдар:

  1. Газға берілген жылу мөлшері

  2. Циклдік жұмысы

  3. Циклдік ПӘК –ін.

f: «сэндвич»



Білім дағдысы: қолдану, талдау

Белсенді оқыту: «Түйіндеу »

(I) 2-тапсырма. ПӘК тің температураға тәуелділігін талдайды. Қыздырғыштың температурасы үш есе жоғары. Қыздырғыш газға 42 кДж жылу мөлшерін берді. Газ қандай жұмыс атқарады?

Критерий

Дескриптор

Газдың жұмысын табады.

- ХБЖ- ға келтіреді

-Карно циклі формуласын жазады

- Жұмысты есептейді


f: «өзін өзі бағалау»


Оқулықтағы есептерге сүйену


Сабақтың аяқталуы

8 минут

Бекіту кезеңі

Белсенді оқыту: «Соңғы 5 минут....»

Карно циклімен жұмыс атқаратын жылу қозғалтқышты идеал жылу машинасы деп атайды... Неліктен?

Үйге тапсырма: §40. 218-бет

Рефлексия: «Жетістік баспалдағы»








Қосымша ақпарат


Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ)

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?


Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Оқушылардың басым бөлігінде

Карно жылу қозғалтқышымен, Карно циклімен танысып, Карно циклінің ПӘК-ін сипаттау. Карно циклінің ПӘК-ін сипаттай алады,және есептер шығарады..

Оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді төмендегі кері байланыстарды жоспарладым, олар:ынталандыру, жетістік баспалдағы, өзара бағалау.

Осы сабақ кезіндегі қызмет оқушылардың денсаулығы мен қаупсіздігін сақтауды бағалау.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.

Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде

уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма

жəне неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?











Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!