Материалдар / Қазақ халқының ұлттық киімдерін әшекейлеу.Ұлттық киімдердің кейбір элементтерін заманауи киім үлгілеріне ендіру. 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қазақ халқының ұлттық киімдерін әшекейлеу.Ұлттық киімдердің кейбір элементтерін заманауи киім үлгілеріне ендіру. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Ақпан 2021
378
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



1-Бөлім. Сәндік қолданбалы өнері

Мектеп: К.Қаракөзов атындағы№235 орта мектебі

Сынып: 8

Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова Гулайхан

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны :

Сабақ тақырыбы

Қазақ халқының ұлттық киімдерін әшекейлеу.Ұлттық киімдердің кейбір элементтерін заманауи киім үлгілеріне ендіру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында

қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

8.2.3.1 Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын

қолдана отырып,тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің

тиімді әдістерін анықтау және қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Бұйымды этностильде сәндеу

  • Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтау.

  • Шығармашылық жұмыстың жасалу үрдісіне талдау жүргізу.

Бағалау критерийі


1. Қажетті безендіру бұйымдарын таңдайды .

2.Дайын өнімге ою- өрнектерді орналастырады

3.Теориялық білімін тәжірбиелік жұмыста қолданады

Тілдік мақсаттар


Оқушылар терминологияны қолдана алады.

Талдау және қорытынды жасай алады

Жұқа киіз-фетра-felt

Ою-өрнек-орнамент – ornament

Мата – ткань- cloth

Құндылықтарды дарыту

  • Қазақ халқының ұлттық киімдерін құрметтеуге тәрбиелеу;

  • Халық шығармашылығына сүйіспеншілік ояту;

  • Қазақ халқының ұлттық киімдерінің мәдениетін зерттеуге қызығушылығын дамыту;

  • Еңбексүйгіштікке, сұлулықты қабылдау сезімін ояту, жинақылыққа, икемділікке, эстетикалық талғамдылыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық

байланыс

  • Қазақстан тарихы -қазақ халқының ұлттық киімдерінің мәдениетінің тарихы, сызу -бейнелеу;

  • Қазақ тілі – жаңа сөздер, терминдер

Алдын-ала білу


қазақ халқының ұлттық киімдерін дайындау техникасы практикалық жұмыста жасалады

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурсы

Сабақтың басы

7 мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Мұғалім «Көңіл - күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркер таратады. Оқушылар маркермен өзінің көңіл – күйін сипаттайтын сурет (смайлик) (күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бейтарап, т.б ) салады.

Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі бойынша қиылған ою-өрнектерді құрастыру арқылы топқа бөлу.

Қошқар мүйіз тобы

Сынық мүйіз тобы

«Ой қозғау» әдісі

Әшекейленген ұлттық киімдерді бейне таспадан көрсету.

  • Балалар, бейнетаспада не көрдіңіздер?

  • Қазақ ұлттық киімдері несімен ерекшеленеді?

  • Қазақ халқының ұлттық киімдерін ою-өрнексіз елестету мүмкін бе?

  • Жарайсыңдар!

Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қазақ халқының ұлттық киімдерін әшекейлеу.Ұлттық киімдердің кейбір элементтерін заманауи киім үлгілеріне ендіру.

Өткен сабақта қамзол мен тақия тіктік. Бүгін біз сіздермен ұлттық киім қамзолмен тақияны безендіру жұмысын жасаймыз.



А4 парағы мен маркер





Қиылған ою-өрнектер



Бейне таспа












Сабақтың ортасы

28 мин
































1- тапсырма Топтық жұмыс

Постер қорғау

Қошқар мүйіз тобы: Киім тігу кезеңдері

Сынық мүйіз тобы: Киім экономикасы жайлы айтады.

Дискриптор

1.Топ болып,жұмыла жұмыс жасауға бейімделеді

2.Постер қорғау

Кері байланыс. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін- бірі бағалайды

2-тапсырма. Жұптық жұмыс.

Бүгін біз сіздермен жобалық жұмыстың қорытынды кезеңі – безендіру және нақтылаумен жұмыс жасаймыз.

Сіздер бұйымдарды әшекейлеу мен безендіруге қатысты ою-өрнек түрлерін таңдап аласыздар.

Қауіпсіздік ережелерін қайталау

1. Өткір, үшкір заттармен жұмыс жасамау;
2. Балаларға өздерімен бірге өткір, кесетін заттарды алмауды ескерту;
3. Қайшының ұшын қасыңда отырған кісіге қарай бағыттама;
4. Біріуге бергенде ұшынан ұстап сабын беру, біреуге оқтамау;
5. Қайшыны ашық тастауға болма;
6. Қайшымен ойнауға болмайды.
7. Жұмыс соңында қайшыны арнайы корапшаға салып қою керек.

Қошқар мүйіз тобы

Қамзолды ою-өрнектермен безендіреді.

Сынық мүйіз тобы

Тақияны ою-өрнектермен әшекейлейді.

Дискриптор

1. Оқушылар бұйымды әшекейлеу үшін ою- өрнекті таңдай алады

2. Ұлттық киімдерге безендеру жұмыстарын жасай алады

Бағалау – «Галереяға саяхат»

Жұмыс аяқталған соң көрме ұйымдастырылады. Бір--бірін бағалау үшін оқушылар өздерінің комментарийін стикерге жазып, жұмыстарға дауыс бере алады.





А3 парақ, маркер





















Қауіпсіздік ережесі слайд











Мата,фетр мата, ою-өрнек үлгілері, желім, моншақтар, ине, жіп, қайшы.




Сабақтың соңы

5 мин

.

Кері байланыс:

«Еркін микрофон»

1.Бүгінгі сабақта не қызықтырды?

2.Сабақта қиындық болды ма?

3.Сабақ сенің ойыңнан шықты ма?

4..Қандай қызықты сәттер болды?

Рефлексия.

Бас бармақ – басты мәселе.Бүгінгі сабақтағы ең қызықты тапсырма______________________

Балаң үйрек – бірлесу. Мен топта /жұпта қалай жұмыс жасадым?Кімге көмек бердім?_______

Ортақ терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім алдым?____

Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?____________________

Кішкентай бөбек – көңіл күй ахуалы.Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?____________

Жұмыс орның жинастыру.







Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?




Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау көрсетілетінін таңдау командада жұмыс.

Тапсырма білім алушылардың қабілеттеріне байланысты жеңілден күрделіге қарай дамыта берілді.

Бағалау дескриптор және бағалау өлшемдері бойынша жүргізілетін болады, олармен оқушылар тапсырманы орындауға дейін танысады. Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау.


Осы сабақта қолданатын қауіпсіздік ережелері түсіндірілді. Ақаусыз құралдарды пайдалану. Бір –біріне беру ережесін сақтау. Жұмыс кезінде ұқыпты болу және материалдарды тиімди пайдалану. Жұмыс аяқталғанда тексертіп алу


Сабақ бойынша рефлексия

Қандай сабақтың мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы?

Барлық оқушылар қол жеткізді ме ОМ?

Егер жоқ болса, неге?

саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың кезеңдері уақытша себепші болды ма?

Сабақ жоспарында және қандай ауытқулар болды? неге

Осы бөлімде сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Осыған орай, ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз Сіздің сабағыңыз сол жақ колонкасында.



Жалпы бағалау

Сабақ қандай екі аспектісі жақсы өтті (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Сабақ жақсартуға не ықпал етер едің (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Бұл сабақ барысында сынып туралы немесе жетістіктері/қиындығы анықтады, оқушылардың келесі сабақтарында неге назар аудару қажет деп ойлайсыздар?













Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!