Материалдар / ҚМЖ Бала Абай 5-сынып

ҚМЖ Бала Абай 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бала Абай 5-сынып 5.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру; 5.4.4.3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

8-бөлім: Адамның сырт келбеті мен мінезі. Морфология

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

26.02.2025

Сынып: 5 «Б,В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бала Абай

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру;

5.4.4.3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу

Сабақтың мақсаты

- коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке қатысады, өз пікірін білдіреді;

- сын есімнің ерекшелігін тану.

Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық

  • «Бала Абай» тақырыбы арқылы тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру;

  • бақылау, өлшеу, эксперименттер мен тәжірибелер жүргізу;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сынып тазалығына, оқушы оқу-құралдарына мән беру

Үй тапсырмасын сұрау

«Қоғамдық көлікте жүру әдебі» туралы жазу

Ойтүрткі сұрақ:

    1. Абай қай жерде дүниеге келді?

    2. Абайдың балалық шағы қандай ортада өтті?

    3. Абайдың анасы Ұлжан, әжесі Зере қандай адам болған?

Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру

Кезекші мәлімдемесі

«Қоғамдық көлікте жүру әдебі» туралы жазып келеді.



Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап береді. Өз пікірлерін білдіреді.




Дескриптор

-үй тапсырмасын оқиды


Ауызша бағалау

Жарайсың!

Керемет!


Дескриптор

-сұрақтарға жауап береді



Сабақтың ортасы



Жұптық жұмыс.«Көршіңе әңгімелеп бер»

1-тапсырма. Аудионы мұқият тыңдаңыз. Жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолданып, диалогке қатысыңыз. Мәтінге қатысты өз пікіріңізді білдіріңіз.

https://youtu.be/VD8sVMTRUHc


Еске сақта!

Сын есімді сұрақ қоя отырып еске түсіру. Дара және күрделі сан есімді қайталау.

Мен бірнеше сөз оқимын, ішінен сын есімдерді анықтаңыздар.

Адал, әдепті, алмұрт, озат, ұқыпты, білімді, тәртіпті, шындық, қуаныш, күлкі, ой, сұлу, жүйрік, мықты, кітап, тазалық, жуан, ұзын, батыр.


Жеке тапсырма

2-тапсырма, 94-бет. Мәтіннен сын есімді тауып, теріп жазыңдар.

Биыл Абайдың жасы он үшке толған

еді. Денесі де бір аралық кейіпте. Бойы

өскен. Қол-аяғы ұзарған. Бұрын мұрны

шолақтау болушы еді, биыл біраз ұзарып

қалыпты. Бет-бейнесі баладан гөрі ірілеңкіреп, бозбалалық қалпына бейімделген.

Бірақ әлі сол мүсінде, үлкендік жоқ. Толық,балғын емес. Сидиып, арықтап, құр созылған сияқты. Күн көрмей өскен реңі солғын, бойшаң ғана өсімдік бейнелес.

Бұрын қара болушы еді, бетінің қызылы да бар еді. Қазір де қаладан қайт қандық және ауру қосылғандық бар ма, әйтеуір, бозғылданған.

Сұйықтау қоңыр шашының арасынан бас құйқасы да қылаңданып көрінеді. О да ауырғандықпен күн көзінде болмағандықтың белгісі.

Абайдың осы сияқты қалпына ендігі мінез машығы да бір алуан боп өзінше үйлесті.

(Мұхтар Әуезов)



Жеке тапсырма

2-тапсырма.

Сын есімдерді құрамына қарай екіге бөліп жазыңыз.

Қара торы, биік, жылы, түссіз, жарық, дөңгелек, ойлы-қырлы, бұлтты, жіңішке, жүйелі, қысқа бойлы, кең, салмақты, суық, күрделі, сары ала.


Дара сын есім

Күрделі сын есім




Оқушылар аудионы мұқият тыңдайды. Жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолданып, диалог құрады. Мәтінге қатысты өз пікірін білдіреді.




Оқушылар сын есім туралы ережемен танысады. Қажетті ақпараттарды жазып алады.









Оқушылар мәтіннен сын есімді ажыратады.



























Оқушылар сын есімдерді құрамына қарай бөліп жазады.

Дара сын есім: Биік, жылы, түссіз, жарық, дөңгелек, бұлтты, жіңішке, жүйелі, қысқа бойлы, кең, салмақты, суық, күрделі.

Күрделі сын есім: Қара торы, ойлы-қырлы, сары ала.




Дескриптор

- дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа сөздерді еркін қолданады;

-диалог құрады;

-өз ойын білдіреді;

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»ашады












Дескриптор

-сын есімді табады;




























Дескриптор

-дара күрделі сын есімдерді ажыратады.

-күрделі сын есімдерді ажыратады.



https://youtu.be/VD8sVMTRUHc


Сабақтың соңы

Рефлексия:

- Бәрін де түсіндім;

- Маған көмек керек;

-Түсіндіріп бере аламын;


Үйге тапсырма: 7-жаттығу,95-бет.

Оқушылар сабаққа кері байланыс береді.


Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады


23 Ақпан 2025
132
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі