Материалдар / ҚМЖ Бұлақ орта мектебі 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ Бұлақ орта мектебі 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ Бұлақ орта мектебі 8 сынып Интервалдық кесте.Гистограмма Таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру; Жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Сәуір 2022
323
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚМЖ
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : Мектеп: <<Бұлақ орта мектеп>>КММ
8.3С бөлім:Статистика элементтері
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:Елубай Әлия
Cынып:8
Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары ( оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаттары

Бағалау критерийі

Тілдік мақсаттар

Құндылықтарға баулу

Пәнаралық байланыс

Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Интервалдық кесте.Гистограмма
8.3.3.1
таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2
жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер
гистограммасы арқылы беру;
Барлық оқушылар:
- Таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы
көрсете алады;
-Жиіліктер гистограммасын интервалдық жиіліктер кестесін құру
бойынша салып бере алады;
Оқушылардың басым бөлігі:
- Таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беруді
меңгеріп, қысқаша сипаттай алады;
- Интервалдық жиіліктер кестесін құру, жиіліктер гистограммасын салу
туралы мәліметтерді жинақтай алады;
Кейбір оқушылар:
-Жиіліктер гистограммасын салуда қоршаған ортадан алынған
мәліметтерді сәйкестендіре алады.
 Таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы
көрсетеді;
 Жиіліктер гистограммасын интервалдық жиіліктер кестесін құру
бойынша салып бере алады;
Оқушылар:
- жиіліктердің интервалдық кестесін , жиіліктер гистограммасын
қысқаша сипаттайды;
Пәндік лексика және терминология:
- Таңдама көлемі;
- жиілік;
- салыстырмалы жиілік;
- статистикалық қатар;
- берілгендерді жинақтау;
- интервал;
- гистограмма;
Жазуға /диалогқа қажетті сөз тіркес:
- мәліметтерді бөлу кестесін құрастыру;
- әр интервалға бақыланған фактілердің жиілігі көрсетілген
бақылау нәтижелері жазылған кесте алынды;
- гистограмма салу барысында айнымалы шамасының х мәнін
горизонталь осьте, жиілігін вертикаль осьте көрсетеді.
-Инновация негізіндегі тұрақты Экономикалық өсім,табиғи ресурстар
мен қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау;
-денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;
- ғылыми-зерттеу дағдылары.
Информатика (диаграмма тұрғызуда)
География (қоршаған орта бойынша мәліметтерді жинақтауда)

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, интернет ресурстары, таратпа материалдар.

Алдыңғы білім

Сандар қатарының модасын, медианасын және арифметикалық ортасын
табуды біледі.
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың 2 мин
басы
8 минут

3 мин

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу,
психологиялық ахуал туғызу.
Үй тапсырмасын сұрау.
Қ.Б: «Шынжыр –сұрақ» әдісі арқылы тапсырмалардың
жауабын тексеру. Осы әдіс көмегімен оқушылар толық және
логикалық жауап береді. Бір оқушы жауапты айта бастаса,
екінші оқушы жалғастырады.
Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету
Топтық жұмыс
«Көңіл-күйді смайликтермен жеткізу» топты біріктіру
әдісі.Оқушылар қобдишадан смайликтерді кездейсоқ түрде
таңдап алады.Таңдап алған смайликтері бірдей оқушылар топқа
бірігеді. «Интервал» тобы, «Гистограмма» тобы, «Жиілік» тобы.
Математикалық диктанттарды оқу және үлестірме
тапсырмаларды шешу арқылы өткен тақырыпты қайталау.
1 топ: Сандардың арифметикалық ортасын табыңдар:
1,3; 0,6; 2,4; 0,5.

Смайликтер,

үлестірме
тапсырмалар,
математикалы
қ диктанттар.

2 топ: Сандардың модасын табыңдар:
1,3; 1,2; 1,5; 1,3; 1,3; 1,4
3 топ: Сандардың медианасын табыңдар:
0,8; 0,6; 0,4; 0,2.
Қ.Б: «Сөзді тап» әдісі арқылы әрбір топ келесі топтарға
өздеріне берілген тапсырмаға байланысты түйінді сөздің өзін
атамай тапсырма орындау алгоритмі арқылы сипаттап беруі
қажет. Сөзді тапқан топ өздеріне берілген түйінді сөзді сипаттап
жалғастырады.
Саралау тәсілі: мадақтау және қолдау көрсету.
Сабақтың
ортасы
29 минут

«Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болғаны?» әдісінің
көмегімен сабақ мақсатын түсіндіру. Бағыттаушы сұрақтарға
жауап іздеу.
9 мин

Интерв
ал

Балалард
ың
массасы
Балалар
саны

39-4
2

42-4
5

45-4
8

48-5
1

51-5
4

Интерв
1
4
8
7
3
алға
түсу
жиілігі
1. Бірінші қатардағы мәліметтер нені білдіреді?
2. Екінші қатардағы мәліметтер нені білдіреді?

54-5
7
2

Слайд,оқулық

Сонда әр интервалға бақыланған фактілердің жиілігі
көрсетілген бақылау нәтижелері жазылған кесте алынды.
Мұндай кестені жиіліктің интервалдық кестесі деп атайды.

1.Қанша оқушының бойының ұзындығы 144-149 см-ге дейін?
2.24-суреттегі гистограмма бойынша қандай зерттеу нәтижелері
көрсетілген?
3.Зерттеуге 14 жастағы қанша бала қатысқан?
Қ.Б: «Серпілген сауал» әдісі арқылы тақырыптың түсіну
деңгейін арттыруға, талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу
үшін сыныптағы барлық оқушылардың арасында бірінен-біріне
сұрақтарды «лақтыру»: мысалы «Арай, Жанасылдың пікіріне
қосыласың ба?», « Арай, Жанасылдың жауабына қандай
толықтырулар енгізер едің?» .
Саралау тәсілі: «дереккөздер»

5 мин

Топтық жұмыс. «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі.
Тапсырмаларды топтарға таратып беремін, оқушылар
алдымен жеке ойланады, содан кейін жұп болып талқылайды,
шығарады және топпен бөліседі, тапсырманы тақтаға жазады.
№15.1.Жиіліктің
интервалдар кестесіндегі мәліметтер
бойынша гистограмма салыңдар (12-кесте):
Уақыт аралығы, 2-6
6-10
10-1 14-1 18-2 22-2
сағ
4
8
2
6
Ауа
13
19
22
22
18
14
температурасы
Қ.Б: «Stop-кадр» әдісі арқылы оқушы тапсырманы тақтаға
жазғанда кез-келген жерінен тоқтатып, келесі топқа
жалғастыруға мүмкіндік беремін.
Саралау тәсілі: «қарқын»
Жұптық жұмыс. «Көршіме айтам» әдісі.
№15.2.25- суретті қолданып, келесі сұрақтарға жауап беріңдер:

оқулық, тақта

Слайд,
үлестірме
тапсырмалар
5 мин

1.Қозғалыс басталғаннан кейін :
I жұп:15минут өткеннен,
I I жұп:20 минут өткеннен,
I I I жұп:25 минут өткеннен соң мәшине қандай
жылдамдықпен жүрген?
2.Қозғалыс басталғаннан кейін қанша уақыттан соң мәшиненің
жылдамдығы:
I жұп: 60 км/ сағ;
I I жұп: 40 км/ сағ;
I I I жұп: 30 км/ сағ болған?
Қ.Б: «Екі жұлдыз ,бір тілек» әдісі
Саралау тәсілі: Қорытынды
Жеке жұмыс. «Кім жылдам?» әдісі. Сараланған тапсырма.

6 мин

1-тапсырма
Жанармайды қолданудың 6; 9,7; 9,9; 8,5; 9,9; 8,9; 10; 9,1; 9,7; 9,9;
7,7;9,8;7,1;10,6;8,3 (л/100 км) вариациялық қатарын жазыңдар.
Осы вариациялық қатарды интервалдарға бөліп, жиіліктің
интервалдық кестесін құрастырыңдар және гистограмманы
салыңдар.
Дескриптор:
-таңдама нәтижелерінің вариациялық қатарын жазады;
-вариациялық қатарды интервалдарға бөледі;
-жиіліктің интервалдық кестесін құрастырады;
-жиіліктің интервалдық кестесі бойынша гистограмма салады.
2-тапсырма
Асылжан мектеп мұғалімдерінің жастарын 10 жыл
аралығында интервалдарға бөліп, жиіліктің интервалдық
кестесін құрастырды. Бірақ, кестенің бір торкөзін толтырмай
кетті. Мектепте 49 мұғалім болса, кестені толықтырып,
берілгендері бойынша жиіліктер гистограммасын сызыңыз.
Жастары
20-29
30-39
40-49
50-59
Мұғалімдер
8
14
7
саны
3-тапсырма
Фермердің 100 сиыры бар. Осы сиырлардың салмақтары
гистограмма мен кестеде берілген. Төмендегі кесте мен

Үлестірме
тапсырмалар

гистограмманы толықтырып анықтаңыз.
Сиырлардың
190-20 205-21 210-21
салмағы
5
0
5
Сиырлар саны
9
30

215-22
0

220-2
30
18

Қ.Б: «Мадақтау бутерброды» әдісі
Саралау тәсілі: Тапсырма

4 мин

Сабақтың
соңы
3 минут

1 мин

2 мин

Дискриптор арқылы қалыптастырушы бағалау
тапсырмасы
Шығыс Қазақстан облысындағы кездейсоқ алынған 22
ауылдағы
халық санын зерттеу (адам саны) мынадай нәтиже берді:
2680; 2805; 2050; 2800 ;2930; 2430; 2990; 2795;2170; 2945;
2645; 2743; 2100; 2954; 2786;2540; 2680; 2860; 2814; 2590;
2120; 2945.
a) жиіліктің аралық кестесін жазыңыз
(2000 адамнан бастап, аралық ұзындығын
200 адам етіп алыңыз);
b) гистограммасын тұрғызыңыз.
(Дескриптор қосымша бетте)
Үй тапсырмалары: №15.6 ,№15.7
Рефлексия: «Табыс сатысы» әдісінде оқушыларға кәдімгі
сатының суреті беріледі. 1-ші баспалдағы Мен.............
БІЛЕМІН, 2-ші баспалдағы Мен ............ ТҮСІНЕМІН, 3-ші
баспалдағы Мен ............... ЖАСАЙ АЛАМЫН. Оқушы әрбір
баспалдақты толтыру арқылы бүгінгі сабақ бойынша кері
байланыс жазып береді.

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?

Топтық тапсырмалар берілгенде топ ішіндегі
әр оқушы өз ролдерін анықтап, қабілеттеріне
қарай сараланады. Оқушылар жеке, жұптық,

Үй тапсырмасын сұрауда
оқушылар «Шынжыр-сұрақ» әдісімен
бағаланады. Оқушылар өткенді

Слайд

Кері
байланыс
парағы

Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Қауіпсіздік
техникасы
ережелері.

топтық зерттеулермен жұмыстанады.
Топтық, жеке, жұптық жұмыс кезеңдерінде
және үй тапсырмасын тексеруде
саралаудың тиімді тәсілдері қолданылады.
Үй тапсырмасын тексеруде саралаудың
диалог және қолдау көрсету тәсілі
қолданылады. Оқушыларды «Көңіл-күйді
смайликтермен жеткізу» әдісі бойынша
топқа біріктіруде өткенді қайталау
тапсырмаларын орындауларын мадақтау
және қолдау көрсету тәсілімен сараланады.
«Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай
болғаны?» әдісінің көмегімен сабақ
мақсатын түсіндіру барысында дереккөздер
тәсілімен сараланады. Топпен жұмыс
жасауда «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
бойынша оқушылар топпен жұмыс
жасайды және қарқын тәсілі арқылы
сараланады. Тапсырманы «Көршіме айтам»
әдісі арқылы жұппен бірігіп орындайды .
Қорытынды тәсілінің көмегімен
сараланады. «Кім жылдам?» әдісімен
берілген жеке жұмысты тапсырма тәсілін
қолдану арқылы оқушылар жеке
қабілеттеріне сүйеніп, күтілетін нәтижеге
қол жеткізеді.

қайталау тапсырмаларын орындап,
келесі топтарға өз тапсырмаларын
«Сөзді тап» әдісімен жасырады және
бағалайды. Сабақ мақсатын айқындау
барысында оқушыларға "Миға
шабуыл" жасалады. Мұғалім
«Серпілген сауал» (ауызша кері
байланыс) арқылы бағалау жүргізеді.
Оқушы тапсырманы жақсы түсінсе
мақталады, осылайша ауызша кері
байланыс орнайды . Оқушылардың
жаңа мағлұматты қаншалықты
түсінгенін білеміз.Топпен жұмыс
жасауда оқушылар «Stop-кадр» әдісі
бойынша бағаланады. «Көршіме
айтам» әдісі жұптық жұмысқа
мүмкіндік береді,бірлесіп
орындалатын тапсырма
беріліп,оқушылар«Екі жұлдыз ,бір
тілек» әдісі арқылы көршісін
бағалайды. Жеке жұмыс нәтижесі
«Мадақтау бутерброды» әдісінің
көмегімен бағаланады.

Интерактивті
тақтаны
уақытылы
қосу,
электронды
бағалау

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Тақырып

Интервалдық кесте.Гистограмма

Оқу мақсаты

8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық
кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін
жиіліктер гистограммасы арқылы беру;

Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Бағалау критерийлері

білу, қолдану
Таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі
арқылы көрсетіп, жиіліктер гистограммасын салып бере
алады;
Тапсырма

Шығыс Қазақстан облысындағы кездейсоқ алынған 22 ауылдағы
халық санын зерттеу (адам саны) мынадай нәтиже берді:
2680; 2805; 2050; 2800 ;2930; 2430; 2990; 2795;2170; 2945; 2645; 2743; 2100;
2954; 2786;2540; 2680; 2860; 2814; 2590; 2120; 2945.
a) жиіліктің аралық кестесін жазыңыз
(2000 адамнан бастап, аралық ұзындығын
200 адам етіп алыңыз);
b) гистограммасын тұрғызыңыз.
Бағалау критерийлері
Таңдама нәтижелерін жиіліктердің
интервалдық кестесі арқылы көрсетіп,
жиіліктер гистограммасын салып бере
алады;

Дескриптор
Таңдама нәтижелерін жиіліктердің
интервалдық кестесі арқылы көрсетеді;
Жиіліктер гистограммасын интервалдық
жиіліктер кестесін құру бойынша салып
береді.
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!