Материалдар / ҚМЖ Жол қозғалысының қатысушылары 5-сынып

ҚМЖ Жол қозғалысының қатысушылары 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жол қозғалысының қатысушылары 5-сынып 5.2.5.1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру 5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

7-бөлім: Көлік және жол белгілері. Морфология

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

19.02.2025

Сынып: 5 «Б,В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жол қозғалысының қатысушылары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.5.1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру

5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу

Сабақтың мақсаты

- мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады

- сан есімнің мағыналық түрлерін ажыратады

Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық

«Жол қозғалысының қатысушылары» тақырыбы арқылы тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу Сынып тазалығына, оқушы оқу-құралдарына мән беру

Үй тапсырмасын тексеру: Бөлшектік сан есімдерді қатыстыра отырып, бес сөйлем құрап келіңіз.

Тапсырманы парта реті бойынша 3топқа бөлу

Әр топқа тапсырманы 10-10-нан бөліп беру

1-парта 1-10 дейінгі тапсырма

2-парта 11-20 дейінгі тапсырма

3-парта 21-30 дейінгі тапсырма

Мысал

Есептік сан есі



Реттік сан есім

Болжалдық сан есім

Жинақтық сан есім

Топтау сан есім

Бөлшектік сан есім

Төменде берілген

Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру

Кезекші мәлімдемесі



Үй тапсырмасын оқиды




Оқушылар парта реті бойынша 3топқа бөлініп, тапсырманы орындайды. Сан есімнің мағыналыұ түрлерін ажыратады.


Дескриптор

-үй тапсырмасын оқиды

-сан есімнің түрлерін ажыратады.

Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың!»



Сабақтың ортасы



Топтық жұмыс «Бірік,ойлан, талда» әдісі

1-жаттығу. 89-бет. Диалог арқылы мәнерлеп оқу. Мәтінге сұрақтар қоя отырып, негізгі ойды анықтау.

Ойтүрткі сұрақ:

1. Рақым дұрыс айтып жатыр ма?

2. Рақымның орнында болсаңдар, қалай жауап берер едіңдер?


Жеке жұмыс

2-тапсырма. Төмендегі берілген есептік сан есімдерден реттік, жинақтық ,топтау және бөлшектік сан және болжалдық сан есім сөздерін жасаңдар.
7, 66,2, 3, 1000,178, 4, 89, 7, 19, 5, 37


Жеке жұмыс

3-тапсырма. Көп нүктенің орнына қажетті қосымшаларын қойып жазыңыз.

1-парта.Мектеп ауласында он екі ... оқушы ойнап жүр. Жеті мың ... теңгеге кітап сатып алдым. Көрмеге сексен ... адам қатысты. Бұл акцияға мың ... қала тұрғындары қатысты. 
Біздің ауылдың қасында жеті- ... жылқылар жайылып жүр. Асқардың  кенже баласының жасы он үш ... Әлгі Арманның жасы жиырма ... таяп қалды емес пе?

2-парта. Сенбілікке мың ... адам қатысты.  Конференцияға елу ... шетелдік қонақтар келді. Алаңға қырық.... адам жиналды. Жеңіс мерекесіне арналған жиынға жетпіс... қарт қатысты. Дәулеттің қырыққа ... сиыры бар. Бүгін менің жұмысыма алпыс ... адам келді. Орын жетпегендіктен он ... адам тұрып тұрды.  Футболды миллион ... көрермендер тамашалайды. 

3-парта. Бүгінгі тәрбие сағатымызға жиырма бес-отыз ... адам қатысты.  ЭКСПО көрмесіне екі жүз ... шетелдік қонақтар келді. «Мейірімді жүрек» кациясына елу .... адам жиналды. «Менің әжем» сайысына 5 ... қарт қатысты. Айдостың он ... досы бар. Бүгін менің туылған күніме сексен-тоқсан ... адам келді. Концертке адам жиналғандықтан, жиырма ... адам тұрып тұрды. Мектебімізде мың екі жүз ... оқушы бар. 


Сыныппен жұмыс

4-тапсырма,90-бет. «Еркін микрофон» әдісімен жол қозғалысына қатысушылардың арасында сұхбат жүргізіңдер.

Екі оқушы диалог құрайды, мәнерлеп оқиды. Қалған екі оқушы мұқият тыңдап, оларға сұрақ қояды. Өзара тақырыпты талдап, негізгі ойды анықтайды

Оқушылар берілген есептік сан есімдерден реттік, жинақтық, топтау және бөлшектік және болжалдық сан есім сөздерін жасайды.
сан есімдер жасайды


Оқушылар парта реті бойынша берілген тапсырмаларды орындайды.

Көп нүктенің орнына қажетті қосымшаларын қойып жазады.




















Оқушылар «Еркін микрофон» әдісімен жол қозғалысына қатысушылардың арасында сұхбат жүргізеді.

Дескриптор

-сұрақ құрастырады;

- негізгі ойды анықтайды;

- өз пікірін білдіреді.

ҚБ

«Өзара бағалау»



Дескриптор

- реттік, жинақтық, топтау сан есім сөздерін жасайды.
- болжалдық сан есім сөздерін жасайды.



Дескриптор

-Мәтінді мұқият оқиды;

-Қажетті жұрнақтарды қояды;

-сауатты жазады.

Қалыптастырушы (өзін-өзі)бағалау: «Бір ауыз сөз»

Кері байланыс.
















Дескриптор

- сұхбат жүргізеді.

- жол қозғалысын талқылайды.


Сабақтың соңы

Рефлексия: Оқушылар бүгінгі сабаққа қатысты кері байланыс береді.


Үйге тапсырма: 6-жаттығу. 1-жаттығудағы кейіпкерге хат жаз.

Оқушылар сабаққа кері байланыс береді.


Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады


 №

Мысалдар

Есептік сан есім

Реттік сан есім

Жинақтық сан есім

Болжалдық сан есім

Топтау сан есім

Бөлшектік сан есім

1

Бір мың екі жүз бес

 

 

 

 

 

 

2

Отызыншы

 

 

 

 

 

 

3

Елулерде

 

 

 

 

 

 

4

Оннан бес

 

 

 

 

 

 

5

Жетеу

 

 

 

 

 

 

6

Жиырма жеті

 

 

 

 

 

 

7

Қырық бірінші

 

 

 

 

 

 

8

Он шақты

 

 

 

 

 

 

9

Екі-екіден

 

 

 

 

 

 

10

Екіден бір

 

 

 

 

 

 

11

Он-оннан

 

 

 

 

 

 

12

Жетідей

 

 

 

 

 

 

13

Екі мыңыншы

 

 

 

 

 

 

14

Екі жүздей

 

 

 

 

 

 

15

Бес бүтін екіден бір

 

 

 

 

 

 

16

Үш – төрттен

 

 

 

 

 

 

17

Үшеу

 

 

 

 

 

 

18

Алпысыншы

 

 

 

 

 

 

19

Жиырма үш

 

 

 

 

 

 

20

10-10-нан

 

 

 

 

 

 

21

60-тарда

 

 

 

 

 

 

22

3 жарым

 

 

 

 

 

 

23

10,4

 

 

 

 

 

 

24

19 наурыз

 

 

 

 

 

 

25

Үшеу

 

 

 

 

 

 

26

2005 жылы

 

 

 

 

 

 

27

10-15 бала

 

 

 

 

 

 

28

5-тен

 

 

 

 

 

 

29

0,5 грамм

 

 

 

 

 

 

30

отыздай

 

 

 

 

 

 



17 Ақпан 2025
81
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі