Материалдар / қмж "Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?" 7-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

қмж "Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?" 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
орта мектеп мұғалімдеріне арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қараша 2018
2680
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1 В Феодализм Мектеп: «Харькин ОЖББМ» КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Байсакалова Алия Изтургановна
Сынып: 6Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы

Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)6.4.1.1 – қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау; 6.2.2.2 – өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
Ойлау дағдыларының деңгейіБілу және түсіну; қолдану; талдау; жинақтау.

Сабақтың мақсаты
  • Қолөнер мен сауданың рөлін айтады;
  • Ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін көрсетеді;
  • Өнердің дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын зерттейді;
  • Бағалау критерийі
  • Роман және готикалық үлгінің (стильдердің) ерекшеліктерін сипаттайды;
  • Қолөнер, сауда және цехтардың рөлі мен маңыздылығын анықтайды;
  • Жаңа сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын ажыратады;
  • Қоғамдағы өзгерістердің сәулет өнерінің дамуына ықпалы болғандығын дәлелдейді;
  • Тілдік мақсаттарТақырыпқа байланысты бейнематериал көрсетіледі. (тыңдалым дағдысы)Оқушылар берілген мәтінді пайдалана отырып, тұжырымдамалық карта құрады. ( оқылым, жазылым және тыңдалым дағдылары)Пәнге қатысты лексика мен терминология:ратуша, романдық стиль, готикалық стиль, цехтар, шедевр;Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ортағасырлық қалалар ........, ортағасырлық қоғам ........, коммунальдық қозғалыс........., сәулет өнері .......; (айтылым дағдысы)
    Құндылықтарға баулуҚазақстандық қоғамның барша қазақстандықтарды біріктіретін, қоғамдық келісімнің негізін қалайтын басты құндылықтары
  • Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
  • Еңбек өнімділігін арттыру
  • Пәнаралық байланысҚазақстан тарихы, география, бейнелеу өнері.
    Алдыңғы білімАрхитектура және өнер
    Сабақ барысы:
    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


    Ресурстар
    Сабақтың басы

    8 мин
  • Сәлемдесу. (түгелдеу, сынып тазалығы )
  • Тренинг. (жағымды атмосфералық ахуал қалыптыстыру, топқа бөлу, оқу мақсатымен таныстыру)
  • Қызығушылықты ояту. «Кинометафора» әдісі
  • ( Оқушыларға өтіліп жатқан тақырыбы бойынша визуалды білімді қалыптастыру мақсатында сәулет өнері туралы бейнематериал көрсетіліп, оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға диалогтік сұрақтар беріледі)
  • Еуропада қалалар қалай пайда болды?
  • Қалалардың пайда болуы қоғамға өзгерістер әкелді ме?
  • Франкфурт, Аугсбург, Гамбург,Оксфорд қалаларын қазіргі елдердің қайсыларымен байланыстырар едіңдер?
  • (Оқушылар сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен танысады)
    Wikipedia, google.kz сайттары, оқулықhttps://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/saulet-oneri-degenimiz-ne

    Сабақтың ортасы
  • минут
















  • 7 минут

























































    10 минут







































































    7 минут
    Білу және түсіну; қолдану
  • «Көршіңмен талқыла» әдісі.
  • тапсырма: Жұптық жұмыс- жұптар готикалық және романдық стильде ғимараттың пазылын құрастырады, сыртқы көрінісін сипаттап, ерекшеліктерін анықтайды.






















  • Дескриптор:Білім алушы
  • екі архитектуралық ғимараттың үлгілерін ажыратады;
  • екі архитектуралық ғимаратқа сипаттама береді;
  • екі архитектуралық ғимараттың ерекшеліктерін талдайды;
  • Саралау. «Диалог және қолдау көрсету», «Қарқын» Топ ішінде қарқыны жоғары және төмен оқушы жұптасады,сенімділік пайда болады, мұғалім тапсырма орындау кезінде көмекті қажет ететін оқушыларға көмектеседі, сұрақтар беріп ойлантады, қолдау көрсетеді.ҚБ «Бағдаршам» арқылы (жұптар бірін – бірі дескриптор арқылы тексеріп, бағалайды )

    Талдау және қолдану
  • «Серіктесіңді тап» әдісі
  • 2 тапсырма: Топтық жұмыс- топтар өздеріне бөлініп (қолөнер, сауда, ұстахана) берілген тақырыпшалар бойынша тұжырымдамалық кесте құрады.(Топтар ішінде оқушылар алмасып, серіктестерімен бірге кестені толтырып шығады, кестені бірлесе толтырады, толықтырады. Бір-бірлерінің жұмыстарымен танысу арқылы ақпаратты жақсы меңгереді, қорытады және бағалайды ) 1 топтағы жарты оқушы 2 топтан серіктестерін табады;1 топтағы қалған оқушы 3 топтан серіктестерін табады;2 топтағы қалған оқушы 3 топтан серіктестерін табады;3 топтағы қалған оқушы 1 топтан серіктестерін табады;Саралау.«Диалог және қолдау көрсету», Мұғалім тапсырма орындау кезінде көмекті қажет ететін оқушыларға көмектеседі, сұрақтар беріп ойлантады, қолдау көрсетіп, бағыт-бағдар сілтейді



    Дескриптор:Білім алушы
  • Ортағасырлық қалалардағы қолөнердің рөлін анықтайды;
  • Ортағасырлық қалалардағы сауданың рөлін анықтайды;
  • Ортағасырлық қалалардағы ұстаханалардың рөлін анықтайды.


  • ҚБ бірін – бірі дескриптормен бағалайды, мұғалім «Бас бармақ» әдісі арқылы ұғу деңгейлерін тексереді.Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсіндім. Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін. Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.

    Жинақтау.«Сәйкестендіру»3 тапсырма: Жеке жұмыс- Кестеде берілген терминдерді анықтамасымен сәйкестендіреді.



    Дескриптор:Білім алушы
  • «Ратуша» ұғымын мағынасымен сәйкестендіреді;
  • «Готикалық» ұғымын мағынасымен сәйкестендіреді;
  • «Романдық»ұғымын мағынасымен сәйкестендіреді;
  • «Цехтар» ұғымын мағынасымен сәйкестендіреді;
  • «Шедевр» ұғымын мағынасымен сәйкестендіреді;
  • Саралау.«Диалог және қолдау көрсетуМұғалім тапсырма орындау кезінде көмекті қажет ететін оқушыларға көмектеседі, сұрақтар беріп ойлантады, қолдау көрсетіп, бағыт-бағдар сілтейді

    ҚБ «Жетістік сатысы» (Оқушылар өздерін дескриптор арқылы бағалайды, смайликтер үлестіріледі)















    Дидактикалық материалдар.

    Маркер,ватман.

    Ғаламтор ресурстары.



    Орта ғасырлардағы Батыс Еуропа мәдениеті http://okymaterialdari.com/index.ph p?newsid=367194 http://kitaphana.kz/ru/downloads/ref eratu-na-kazakskom/235- madeniettanu/3411-orta-gasirmadenieti.html

    Ортағасырлық архитектураның өзіндік ерекшілігі: http://otherreferats.allbest.ru/culture/ 00160214_0.html
    Сергіту сәті2 минут«Айдаһар» Оқушыларды сергітіп алу үшін бәрін бір-бірінің белінен ұстатып тұрғызады. 1-оқушы «айдаһардың басы», соңындағы оқушы «құйрығы». Басы құйрықты ұстап алу керек. (Оқушылар ынтымақтасады, көңілдерін көтереді.)Ресурс қажет етпейді.


    Сабақтың соңы6 минут
    «Былғары қолғап» ойыны.Ойын шарты: Оқушылар шеңбер құрады.Өткен тақырып бойынша доп лақтырып сұрақ-жауап алынады. Ол қарсыласы тоқтап қалғанша жалғасады. Мұғалім есеп жүргізіе отырып, толықтырып отырады.Жауаптары арқылы сабақты түсінген немесе түсінбегендерін анықтауға болады.Сұрақтар:
  • Қалалар қайда пайда болған?
  • Қалаларда адамдардың қалыптасқан мінез-құлқы қандай болды?
  • Ортағасырлық қалалардағы ғимараттарды атап бер.
  • . Батыс Еуропада Х-ХІ ғ.ғ. қалалар пайда болған мемлекеттерді ата.
  • Рефлексия.



























    СаралауБағалау
    Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақта пайдаланылған барлық тапсырма түрлері оқу мақсатына жетуге бағытталған.Осындай құрылған жұмыс түрлері арқылы барлық оқушылар оқу қабілетіне қарамастан оқу мақсатына жете алады..«Диалог және қолдау көрсету, «Қарқын»Мұғалім тапсырма орындау кезінде көмекті қажет ететін оқушыларға көмектеседі, сұрақтар беріп ойлантады, қолдау көрсетіп, бағыт-бағдар сілтейді



    Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    ҚБ «Бағдаршам» арқылы (жұптар бірін – бірі дескриптор арқылы тексеріп, бағалайды )ҚБ бірін – бірі дескриптормен бағалайды, мұғалім «Бас бармақ» әдісі арқылы ұғу деңгейлерін тексереді.Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсіндім. Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін. Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.

    ҚБ «Жетістік сатысы» (Оқушылар өздерін дескриптор арқылы бағалайды, смайликтер үлестіріледі)
    Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?







    Жалпы бағалау

    Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:





    2:







    Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:







    2:



    Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?










    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!