Мектеп: Низамхан
Сулайманов
|
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Сабақтың тақырыбы:
Қазақстандағы ұлттық автономиялар (Қоқан, Алаш
автономиясы)
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі Джавланова
Гуллола
|
Сынып:
8
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақнегізделгеноқумақсаты
(мақсаттары)
|
Оқушыларға ХХ ғасырдың
басындағы Қазақстандағысаяси партиялар мен
ағымдардың бағдарламасы, автономиялы
республикалардыңқұрылуы жәнеолардыңжойылуы
туралы мағлұмат
беру
|
Сабақ
мақсаттары
|
барлықоқушылар: Қазақстандағы саяси
партиялар мен ағымдар туралы дерек
алады.
|
оқушылардыңбасымкөпшілігі:
Партия бағдарламасының
мағынасын түсінеді.
|
кейбіроқушылар:.Қазақстандағы ұлттық
автономиялар (Қоқан, Алашавтономиясы)ның тарихи маңызын
түсінеді.
|
Бағалаукритерийлері:
(жетістік критерийлері, табыс критерийлері,күтілетін нәтижедеп те
атайды)
|
ХХ ғасырдың
басындағы Қазақстандағысаяси
партияларменағымдардың бағдарламасы, автономиялы
республикалардыңқұрылуы
жәнеолардыңжойылуы
|
Тілдікмақсаттар
|
Тілдік
дағдылар:Тақырыпқа байланысты
терминдер мен жаңа сөздерді түсіндіру. Өз сөздік қорында дұрыс
пайдалануға үйрету.
|
Арнайы пәндік лексика мен
терминология: «алаш» сөзіне түсінік
беру
|
Диалог құруға арналған
пайдалы тіркесмтер мен
фразалар:Диалогтық топты
пайдаланып өз-өзін бағалауды
қолданамыз
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Алашқозғалысыныңқайраткерлерінмысалғакелтіріпұлтжандылыққа,партиоттыққатәрбиелеу,ұлткөсемдерінқұрметтеуге,істерінүлгіетебілугеүйрету.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
дүниежүзі
тарихы, қазақ әдебиеті, адам.қоғам.
құқық.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
|
Алдыңғы оқу/Бастапқы
білім
|
Көтерілісшілерге қарсы патша
өкіметінің жазалау шаралары
|
Саралау:Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлайсыз?
|
|
Бағалау:Оқушылардың
үйренгенін,материалды меңгергенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
жоспарланған
жаттығулар
|
ресурстар
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушылардың
әрекеті
|
Басталуы
5мин
|
Ұйымдастыру
(класты топқа 4
топқабөліпотырғызып, түгендеу. Берілген дата
бойыншабөлу)
Қызығушылығын
ояту
-
Н.Назарбаевсөзінен тірек сөздерін
табу:
"Қазақ хандығының құрылуы
Қазақстан тарихы үшінбелесті
кезең.
Бұл оқиғаның саяси
хәм қоғамдық мән- маңызы
Қазақ хандығының Орталық
Азияда тұңғыш ұлттық
мемлекет болғанында
жатыр"
Н.Ә. Назарбаев
Миға
шабуыл:
1) Ұлы қазан
революциясы қай жылы, қай қалада
болды? (1917ж.24 қазан. Петроград)
2) Қазақстандакеңесөкіметінің
орнауы қайуақыттарда болды? (1917ж.
қазан-1918ж.наурыз)
3) Кеңес өкіметін
қай патия орнатты?
(большевиктік)
4) Алаш партиясының
бағдарламасының жобасы жарияланған
газет? (Қазақ)
5) 1917 ж. құрылған қандай
саяси партияларды білеміз? (Түркістан
федералистер партиясы; Алаш партиясы;
Үшжүзпартиясы.)
Ассоциация:
|
Оқушылартопқабөлінеді.
Сұрақтарғажауапбереді.
"Автономия" сөзіне
(оқушыларөзбілетінінтақтадағықағазға қызылтүстіқаламмен
жазады)
|
|
Ортасы
20мин
|
ІІ. Мағынаны
тану
1 топқа
тапсырма:
1." Түркістан
автономиясы" туралыне білесің?
2.Шатысқан сөздерді
табу.
"
Автономияда - ислам мемлекеттік дін
ретіндеқабылданды. Съездің Түркістан
халықтарына үндеуінде: ".Қазір
бұғаудан азат баолған Түркістанға өз
жеріің қожайыны болып өз тарихынөзі
жасайтын күн туып отыр
делінді."
2
топқа тапсырма:
1.
"Түркістан Автономиялы Кеңестік
Социалистік Республикасы" туралы не
білесін?
2.Құжаттармен жұмыс. (77
бет)
3
топқа тапсырма:
1."Алаш Автономиясы" туралы
не білесің?
2.Венн диаграмма: Назарбеав
Н.Ә. және Бөкейханов А.
4
топқа тапсырма:
1."Қазақ Автономиялы Кеңес
Социалистік республикасы" туралы не
білесі?
2.
ҚАКСР мен ҚР -ын
салыстыр. (немесе ҚАКСР мен Қазақ
хандығын салыстыр)
тапсырмалар
1.
Терминдермен жұмыс:
2.Даталармен жұмыс:
ІІІ. Ойтолғаныс
"
Біз- тәуелді болып, еңбектеп,
басымызды иген халықпыз. Тізерлеп
отырганда халықпыз. Біз халқымызға
мыныны түсіндіруіміз керек: тіземіз
ендігі жерде ешкімге бүгілмейді,
бұдан былай ешқашанеңкеймейміз де. Тік
тұрған қалпымыз бойынша
Тәуелсіздігіміздісақтап қалу үшінбіз
жанымызбен, тәнімізбенқызмет етеміз, тіпті
сол үшін жанымызды пида қылуга
дайынбыздеп өзімізді де, жастарды
тәрбиелеуімз керек"
|
Оқушылартұжырымдамалық карта
ретіндеқорғайды.
Топтардыңбірін-бірібағалауы
Ассоциация сөзіне (оқушылар
сабақ басындажазылган " Автономия" сөзіне
көк түсті қаламмен жазып
толықтырады ).
|
Топтар
жекелей оқиды, талдайды,
түсінеді
Өзара
бағалау
|
Аяқталуы
10
мин
|
Кері
байланыс:
1. Бүгінгі сабақ несімен
есіңізде қалды?
2 .Бүгінгі сабаққа қатысты
сұрағың не ұсынысың бар ма?
Үй
тапсырмасы:
10, Мемлекет
басшылары туралы мәлімет
әкелу.
Бағалау:
1.Өзін- өзі бағалау және топ
жұмысын бағалау.
|
Оқушыларкерістикергеөзойларынжазып,
сәйкессуреткежапсырады. Оқушылардыңформативтібағалауы
.
|
тақта
|
Қосымша
ақпарат
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен орындағанған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім ба?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|