Материалдар / ҚМЖ Қазақтың дастарқаны- берекенің бастауы 7-сынып

ҚМЖ Қазақтың дастарқаны- берекенің бастауы 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақтың дастарқаны- берекенің бастауы 7-сынып 7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (пікірталас, жаңалық) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

8-бөлім. Дұрыс тамақтану.

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Эльмира

Күні:

24.02.2025 жыл

Сынып: 7 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақтың дастарқаны- берекенің бастауы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (пікірталас, жаңалық) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;

7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану

Сабақтың мақсаты

- әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдайды;

- одағай сөздерді ажыратады

Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық

«Қазақтың дастарқаны- берекенің бастауы» тақырыбы арқылы тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу,өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

Үй тапсырмасын сұрау: Құрамында еліктеу сөздер бар жұмбақтар, мақал-мәтелдер тауып жазыңыз.

Қызығушылықты ояту

Сұрақ: -Қалай ойлайсың, неліктен қазақ халқы қонаққа арналған дастарханның ерекше болуына мән береді?

-Шетелдік қонаққа еліміздің қандай мәдениетін көрсеткің келеді? Қонақтарды қарсы алу рәсімдерін, ойын- сауықпен іс-шаралар жоспарын құрыңыз.

«Ғибратты сөз» айдарында берілген Сүлеймен Мәметтің мәтін үзіндісін оқып, өз пікіріңді білдір.

Есте сақта!

Одағай және одағай түрлерімен таныстыру.

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын таныстыру


Оқушылар орындап келген тапсырмаларын тексертеді.



Оқушылар сұраққа жауап береді. Содан соң

«Ғибратты сөз» айдарында берілген халық ауыз әдебиетінен алынған батаны оқып, оған қатысты өз пікірлерін ортаға салады.





Ережемен танысады. Қажетті ақпаратты жазып алады.


Дескриптор

-үй тапсырмасын оқиды



Дескриптор

-сұраққа жауап береді

- өз пікірлерін білдіреді

-пікіріне дәлел келтіреді

ҚБ ауызша бағалау

Жарайсың!

Керемет жауап!

Ұтыды ой!

Тамаша!

Құнды пікір болды!


Сабақтың ортасы


Жұптық жұмыс.

1-тапсырма. 184-бет. «Әжемнің қонағы» үзіндісін мұқият тыңда. Автор көзқарасы мен көтерілген мәселені анықта. Автор неліктен қарлығашты қонаққа теңеген?

Ойтүрткі сұрақ:

1. Неліктен қарлығаштың ұясын бұзуға болмайды?

2. «Қонағыма қол көтергенің – мені сыйламағаның», – деу арқылы автор қандай дәстүрді меңзейді?

3. Қазақтың қонақ күту ерекшелігі туралы қандай мәліметтер білесіңдер.

4. Мәтінде әжесінің көңіл күйін білдіретін қандай сөздер бар? Жекіру мәніндегі сөздерді теріп жаз.


Жеке жұмыс

5-тапсырма. 186-бет. Одағайларды қатыстырып, үйіңе келген қонақты қалай қарсы алғаныңды, қандай жағымды сәттерді есте сақтағаныңды сипатта.

Алақай! Әттеген-ай! Қане! Ә! Тәйт! О-о-о! Бәрекелді! Қап! Пай-пай! Пәлі! Оһо!


Жұптық жұмыс.

6-тапсырма. 186-бет. Үш тапсырманының бірін таңдап алып, жұбыңмен орында.

1. Қазақ халқы үшін қонақжайлылықтың неліктен маңызды екендігі туралы қысқа хабарлама жаз.

2. Қонақжай болу деген нені білдіретіні туралы сыныпта сауалнама жүргізіп, қорытындысын жаз.

3. Қонақжайлылық дәстүрлер туралы таныстырылым дайында. Ұсынылатын тақырыптар: «Қонақжайлылықтың күнделікті өмірдегі маңызы», «Әртүрлі елдерде-гі қонақжайлылықтың мәдени ерекшеліктері»


Оқушылар QR код арқылы мәтінді тыңдап, жекіру мәніндегі сөздерді теріп жазады. Мәтін мазмұны бойынша автордың айтайын деген ойына талдау жасайды, себеп-салдарлық байланысты анықтайды.










Оқушылар одағайларды қатыстырып, қалай қонақ күткені жайлы мәтін жазады.






Оқушылар берілген үш тапсырманының бірін таңдап алып, жұбымен орындайды.



Дескриптор

- мәтіндегі көтерілген мәселені анықтайды

- автордың айтайын деген ойына талдау жасайды

- жекіру мәніндегі сөздерді теріп жазады.









Дескриптор

- мәтін жазады.

- қонақ күткені жайлы жазады

-одағайларды қатыстырады



Дескриптор

- үш тапсырманың бірін орындайды











Сабақтың соңы

Рефлексия: «Екі жұлдыз , бір тілек»


Үйге тапсырма: 8-тапсырма, 186-бет.


Оқушылар сабаққа кері байланыс береді.

Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады



14 Ақпан 2025
325
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі