Материалдар / ҚМЖ Қоғамдық көлік атаулары 5-сынып

ҚМЖ Қоғамдық көлік атаулары 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қоғамдық көлік атаулары 5-сынып 5.2.5.1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру 5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

7-бөлім: Көлік және жол белгілері. Морфология

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

24.02.2025

Сынып: 5 «Б,В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қоғамдық көлік атаулары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.5.1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру

5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу

Сабақтың мақсаты

- мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.

- сан есімнің мағыналық түрлерін ажыратып, сан есімді зат есім орнына қолданады.

Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық

  • «Қоғамдық көлік атаулары» тақырыбы арқылы тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу

Сынып тазалығына, оқушы оқу-құралдарына мән беру.

Жұмбақты шешіп, бүгінгі сабақтың тақырыбына болжам жасаңдар.

Жүйткіген дәу күйінде

«Жүйрік», – деп ел сүйсінді.

Тас жолда жұртты тасып жүр,

Жылдамдыққа басып жүр.

Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру

Қызығушылықты арттыру: Жұмбақты шеш:

1.Он екі ағайынды бірінен соң бірі жүреді, бірін-бірі қуып жете алмайды. (Айлар).
2.Төрт ағайынды қашады, олар бір-бірін қуып жете алмайды. (Дөңгелектер.)

Кезекші мәлімдемесі



Оқушылар жұмбақтың шешуін тауып, бүгінгі сабақтың тақырыбына болжам жасайды.






Оқушылар жұмбақтың шешуін табады.




Дескриптор

-жұмбақтың шешуін табады

- сабақтың тақырыбына болжам жасайды

Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың!»



Сабақтың ортасы



Жұптық жұмыс «Кім жылдам?»

2-тапсырма,92-бет. Мәтінді оқып, мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырыңыз.

Ойтүрткі сұрақтар:

1. Қоғамдық көлік не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

2. Мәтіндегі қоғамдық көлік түрлерінің қайсысын көбірек пайдаланасыңдар?

3. Өз қалаларыңда қай қоғамдық көлік түрлері жиі кездеседі?

Есте сақта!

Сан есімдердің зат есімнің орнына қолданылуы жайлы түсінік беру.


Жеке жұмыс.«Дұрыс, бұрыс»

6-тапсырма, 93-бет. Қоғамдық көлікте жолаушылар ұстана-тын ережелердің дұрыс не бұрыс екенін анықтап, кестеге жазыңдар.

1.Жасы үлкен кісілерге орын беру керек.

2.Көлік ішінде ұялы телефонмен немесе қасыңдағы достарыңмен айғайлап сөйлесуге болады.

3.Ауыр заты бар немесе балалы кісілерге мініп-түсуге көмектескен жөн.

4.Көлік ішінде әрі-бері жүгіруге болады.

5.Көлік терезесінен басыңды шығаруға болады.

6.Көлік ішінде тамақ, балмұздақ жеген дұрыс емес.

7.Жүргізушімен сөйлесіп, оны алаңдатуға болады.

8.Көлікте аяқ киіміңді тазалап, киімдеріңді қаққаның әдепсіздік болып саналады.

9.Қоғамдық көлікте әрдайым мәдениетті, өзара сыпайы болған жөн.

Жұптық жұмыс. «Қажеттісін таба біл»

3-тапсырма. Берілген мақал-мәтелдердің ішінен сан есімдердің зат есім орнына қолданылып тұрғанын тауып, сол мақал-мәтелді көшіріп жазыңдар.

  • 1)Жүздің түсін білгенше, бірдің атын біл.

  • 2)Аларманға алтау аз, берерменге бесеу көп.

  • 3)Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын

  • 4)Жігіт бір сырлы, сегіз қырлы болсын.

  • 5)Жеті рет өлшеп, бір рет кес

  • 6)Екі аяқтыда бажа тату, төрт аяқтыда бота тату.

7))Аларманға алтау аз,
Берерменге бесеу көп.

  • 8)Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар.



Оқушылар мәтінді оқып, мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.

Сұрақтарға жауап береді.



Сан есімдердің зат есімнің орнына қолданылуы жайлы ережемен танысады.



Оқушылар қоғамдық көлікте жолаушылар ұстанатын ережелердің дұрыс не бұрыс екенін анықтап, кестеге жазады.


Жауабы:

1. Дұрыс

2. Бұрыс

3. Дұрыс

4. Бұрыс

5. Бұрыс

6. Дұрыс

7. Бұрыс

8. Дұрыс

9. Дұрыс



Оқушылар берілген мақал-мәтелдердің ішінен сан есімдердің зат есім орнына қолданылып тұрғанын тауып, сол мақал-мәтелді көшіріп жазады.




Дескриптор

-мәтінді мұқият оқиды;

- сұрақтар құрастырады;

-сұрақтарға жауап береді;

-өз ойын білдіреді.

ҚБ «Өзара бағалау»








Дескриптор

-ережелердің дұрыс не бұрыс екенін анықтайды.

- кестеге жазады

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»ашады












Дескриптор

-мақал-мәтелді мұқият оқиды;

- зат есім орнына қолданылып тұрған сан есімдерді табады;

ҚБ «Бағдаршам»



Сабақтың соңы

Рефлексия: «3-2-1»

1.Сабақта маған пайдалы болды.

2.Маған көмек қажет.

3.Сабақта алған ақпаратты қайда қолдана аламын?


Үйге тапсырма: «Қоғамдық көлікте жүру әдебі» туралы жазу

Оқушылар сабаққа кері байланыс береді.


Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады






23 Ақпан 2025
119
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі