Материалдар / ҚМЖ Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» . Барлаушы Серік 7-сынып

ҚМЖ Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» . Барлаушы Серік 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлаушы Серік 7-сынып 7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

3-бөлім. Балалар мен үлкендер

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

28 .02.2025 жыл

Сынып: 7 «А,В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Барлаушы Серік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;

Сабақтың мақсаты

  • Әдеби жанр түрлерінің дамуы мен жаңашылдығын талдайды

  • Әдеби жанр түрлеріне баға береді

Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық

«Барлаушы Серік» тақырыбы арқылы тапсырмаларға шығармашылықпен қарап, өз шешімдері мен идеяларын ұсынып, өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

Үй тапсырмасын сұрау: 4-тапсырма, 138-бет

Қызығушылықты ояту

«Сұрақты қағып ал» (сұрақтар қағазға жеке-жеке жазылып, лақтырылады)

  1. Германия Кеңес Одағына соғыс ашқан күн?

  2. Эшелон деген не?

  3. Жауды тізе бүктіріп, адамдарды жеңіске жетелеген қандай күш?

  4. Шығармада қандай жер-су аттары кездеседі?

  5. Серік командирге қандай қасиетімен ұнайтын?

  6. Тарихи деректер Қасым Қайсеновтың «Тау тылындағы бала» повесінде көрініс тапты ма?

Ғаламтордан Ұлы Отан соғысы жайлы ақпарат берілген бейнесюжетті көрсету.

1)https://www.youtube.com/watch?v=6Rf56qRu6-A&t=57s (00-1,25минут аралығында үзінді көрсету)

2)https://www.youtube.com/watch?v=Ay2F3DKBzkw

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын таныстыру

Оқушылар орындап келген тапсырмаларын тексертеді.

Оқушылар қағазға жеке-жеке жазылып, лақтырылған сұрақтарды қағып алып, сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтардың жауабы:

1)1941,22 маусым

2) Эшелон (французша echelon) – темір жол пойызымен немесе кемемен тасылатын әскери бөлім не бірнеше бөлімше.

4)Украина жері – сұрапыл соғыс кезіндегі  Украина  суреттеледі.

  • Винница облысы, Сомогородок ауданы, Зазулин селосы – шығарма кейіпкерінің бірі Анна Ивановнаның туған жері,т.б.

Бейнематериалды көріп болған соң, онда берілген ақпараттарға қатысты өз пікірлерін білдіреді.

Дескриптор

-үй тапсырмасын орындайды


Дескриптор

- сұраққа жауап береді -өз пікірлерін білдіреді













https://www.youtube.com/watch?v=6Rf56qRu6-A&t=57s


https://www.youtube.com/watch?v=Ay2F3DKBzkw

Сабақтың ортасы


Жеке жұмыс.

1-тапсырма. Қ.Қайсеновтың «Жау тылындағы бала» повесінің тақырыптық ерекшелігі туралы пікіріңізді білдіріңіз.

«Әдебиет – халық өмірінің айнасы. Әр дәуірдің өз ойы мен өз сөзі, өз қуанышы мен өз мұңының әдеби шығармалардан көрініс тауып жатуы – өмір талабы». Ұлы Отан соғысы жылдарында көрініс тапқан ерлік пен патриоттық сезімді көрсеткен шығарманың әдебиетке қосқан үлесіне баға беріңіз.


Жеке жұмыс

2-тапсырма.

Сен құрметте оны!
Түсіндін, бе, қарағым?
Ол ақшаға сатқан жоқ,
Тізеден кесіп аяғын.
Еріккеннен ұстап та жүрген жоқ,
Қолтықтағы ұзын таяғын.
Кеше елге қатер төнгенде
Ол жауға қарсы шапты,
Бізді жалмамақ болған ажалды
Өр кеудесімен қақты...- деп Әбу Сәрсенбаев өз жырында қасиетін дәріптеген қадірлі тұлғаларымыздың, кешегі майдангер, бүгінгі ардагерлеріміз-дің қоғамдағы орны қандай?


Оқушылар повесттін тақырыптық ерекшелігі туралы пікірін білдіреді. Ұлы Отан соғысы жылдарында көрініс тапқан ерлік пен патриоттық сезімді көрсеткен шығарманың әдебиетке қосқан үлесіне заманауи тұрғыдан баға береді.






Оқушылар Әбу Сәрсенбаевтың өлеңінде дәріптеген қадірлі тұлғаларымыздың қоғамдағы орны қандайдай екенін анықтайды.





Дескриптор

-повестің тақырыптық ерекшелігі туралы пікірін білдіреді;

-шығармаға заманауи тұрғыдан баға береді.








Дескриптор

-тұлғаларымыздың қоғамдағы орны қандайдай екенін анықтайды.












Сабақтың соңы

Рефлексия: «Жетістік баспалдағы»

- Өте жақсы түсіндім

- Жақсы түсіндім

- Аздап түсіндім

- Түсінбедім


Үйге тапсырма: 6-тапсырма, 139-бет.


Оқушылар сабаққа кері байланыс береді.





Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады

Жаңашылдық (новация) – бұл шығармашылық ғылыми – зерттеу немесе өндірістік қызметтің өнімі, кез – келген құбылыс, оны пайдалану адам өмірінің нақты өмір сүру сферасында белгілі бір нәтижеге қол жеткізеді.

Жаңашылдық – бұл ерекше сипаты болып қоғамға бұрынырақта белгісіз болған өнімдерді тұрақты іздеу мен жасап шығару болып табылатын, шығармашылық қасиеті бар тұлғалар қызметінің қорытындысы. 








15 Ақпан 2025
387
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі