Материалдар / ҚМЖ Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі 7-сынып

ҚМЖ Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі 7-сынып 7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

3-бөлім. Балалар мен үлкендер

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

19 .02.2025 жыл

Сынып: 7 «А,В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау

Сабақтың мақсаты

- әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды

Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық

«Жау тылындағы бала» тақырыбы арқылы тапсырмаларға шығармашылықпен қарап, өз шешімдері мен идеяларын ұсынып, өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

Үй тапсырмасын сұрау: Өткен тақырыпты қайталау, сұрақтар қою


Қызығушылықты ояту

Қ.Қайсенов жайлы видео көрсету, өмірі мен шығармашылығы жайлы қысқаша ақпарат беру.

1:15-2:00 мин. және 5:53-7:00

https://www.youtube.com/watch?v=-_wvPhPcSxM

  • Ұлы Отан соғысы туралы не білесің?

Сөзмаржан. Шығармамен таныспас бұрын «Тыл» сөзінің мағынасын түсіндіру.

Тыл.Тылның сөзінің анықтамасы

Тыл — соғыс қимылдары жүріп жатқан ауданнан басқа аумақ

Тыл — армия мен флотты техникамен қамтамасыз ететін күш

Тыл — әскер шебінің артқы бөлігі

«Жау тылындағы бала» шығармасы жайлы қысқаша түсініктеме.

https://www.youtube.com/watch?v=xNe5x3st2Vg

Сол баланың өмірі туралы жолдастарыммен әңгімелесіп, оқиғаның ұзын-ұрғасын баяндап бергенімде: «Жазсаңшы,осыны, балаларға мұндай жағдайды білудің өзі бір сабақ емес пе? Жаз,оқысын замандастарың»,-дейтін еді.

  • Қалай ойлайсың,жазушы кім туралы жазбақшы?

Жалғасы.Содан бері көп уақыт өтсе де,бірақ оқиға барған сайын ойыма ұялап, әңгіменің айтылар толғағы жиілеп, жанымды мазалай берді. Сөйтіп,енді сол бір қиын-қыстау күндерден бері есімде жүрген оқиғаның ізіне түскелі отырмын . Қасым Қайсенов.

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын таныстыру

«Көксерек» тақырыбы бойынша бір-біріне сұрақ қою, сұрақтарға жаап беру.Үй тапсырмасын тексерту.


Жазушы Қ.Қайсенов жайлы видео ақпаратпен танысып, оның өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұмат алады. Жазушыға ұатысты өз пікірлерін білдіреді.




«Тыл» сөзінің мағынасын анықтап,

«Жау тылындағы бала» шығармасы жайлы қысқаша түсініктемені тыңдайды. Шығарма мазмұны не туралы екенін ұғынады.


Дескриптор

-үй тапсырмасын оқиды

-сұраққа жауап береді



Дескриптор

- өз пікірлерін білдіреді

-сұраққа жауап береді



1:15-2:00

5:53-7:00

https://www.youtube.com/watch?v=-_wvPhPcSxM


https://www.youtube.com/watch?v=dkDbNf2fiUA


Сабақтың ортасы


Топпен жұмыс. «ДЖИГСО» әдісі

1-тапсырма. Повесттен берілген үзінді топтарға бөліп беру. Үзіндіні мұқият оқыңыз. Мазмұнын тобыңызбен талқылаңыз. Белгіленген уақыт біткен соң келесі топқа барып баяндап беріңіз. Төрт топтан 1 оқушы шығып, мәтін желісіне толықтай шолу жасаңыздар.


Жұптық жұмыс

2-тапсырма. Шығарманың тақырыбын, идеясын анықтап, оқиғалар тізбегін жазыңыз.

Шығарманың тақырыбы қандай?

Идеясы қандай?

Оқиғалар тізбегі.....................

.....................................................

Жеке жұмыс

3-тапсырма. Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдаңыз.

Ойтүрткі сұрақ:

Шығарма қалай басталды?

Кейіпкерлері кім?

Олардың тағдыры қандай болды?

Шығармада көтерілген негізгі мәселе не?

Топтарға мәтін бөлігі таратылады. Мәтін бөлігін оқып, өз топтарында талқылайды. Талқылауға аз ғана уақыт беріледі. Бастапқы топқа қайта келіп, қолдарындағы мәтін бөліктерін құрастырады. Толық мәтін мазмұнымен танысып, мәтін желісін топ мүшелері бірлесіп отырып аяқтайды.


Оқушылар жұбымен ақылдаса отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Оқиғалар тізбегін жазады,





Оқиғаның басталуы, кейіпкерлермен танысу, негізгі проблема мен жағдайды анықтайды. Шиеленістің шешілуі, кейіпкерлердің тағдырының айқындалуына назар аударады.

Дескриптор

- мәтінді топтарында талқылайды.

- мәтін бөліктерін құрастырады

- мәтін желісін бірлесе отырып аяқтайды



Дескриптор

- тақырыбын анықтайды.

-идеясын анықтайды.

-оқиғалар тізбегін жазады


Дескриптор

- шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды









Сабақтың соңы

Рефлексия «БББ»

Білемін

Білдім

Білгім келеді


Үйге тапсырма: оқу

Оқушылар сабаққа кері байланыс береді.


Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады



15 Ақпан 2025
570
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі