Материалдар / ҚМЖ Тамақтану әдебі 7-сынып

ҚМЖ Тамақтану әдебі 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Тамақтану әдебі 7-сынып 7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. 7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

8-бөлім. Дұрыс тамақтану.

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Эльмира

Күні:

25 .02.2025 жыл

Сынып: 7 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тамақтану әдебі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану.

Сабақтың мақсаты

- тыңдалған мәтіннің мазмұнын анықтап, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажыратады.

- одағай түрлерін ажыратады, қолданады.

Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық

«Тамақтану әдебі» тақырыбы арқылы тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу,өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

Үй тапсырмасын сұрау:

8-тапсырма, 186-бет.

Қызығушылықты ояту

«Ғибратты сөз» айдарында берілген қанатты сөзге талдау жасап, себебі мен салдарын анықтаңыз.

Ойтүрткі сұрақ:

-Қалай ойлайсың, жалғыз отырғанда да тамақтану әдебін сақтаудың маңызы қандай?

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын таныстыру

Оқушылар орындап келген тапсырмаларын тексертеді.



Оқушылар қанатты сөзге талдау жасап, ашадамның тамақтану әдебін сақтамайтын себебін айтады.


Оқушылар өз ойын білдіреді. Себебін дәлелдеп айтады.

Дескриптор

-үй тапсырмасын оқиды


Дескриптор

- қанатты сөздің мазмұнын түсінеді

-өз көзқарасын білдіреді



Сабақтың ортасы


Сыныппен жұмыс.

1-тапсырма. 187-бет. «Дәмдінің бәрі пайдалы емес» мәтінін тыңдап, деректер мен көзқарастарды ажыратып жаз.

Деректер

Көзқарастар



Ойтүрткі сұрақ:

1.Автор неліктен дәмдінің барлығын жей берудің зиянды екенін айтқан?

2.Көңіл күй одағайларын қандай сөздермен ауыстыруға болады?


Жұптық жұмыс

3-тапсырма. 187-бет. Мәтінді оқып, онда айтылған салт-дәстүрлердің маңыздылығына қатысты проблемалық үш сұрақ құрастыр.

Оқылым мәтіні бойынша, сұрақтарға жауап бер.

1. Неліктен мәтінге «Дастарқан тәрбиесі» деген тақырып берілген?

2. Дастарқан әдебін сақтау тамақтанып отырғандарға қалай әсер етеді?


Есте сақта!

Көңіл күй одағайлары туралы түсінік.


Жеке жұмыс

5-тапсырма. 189-бет. «Паһ,шіркін!»,«Мәссаған!», «Бәрекелді!» одағайларын қатыстырып, оқылым мәтінінің мазмұнын толықтыратын үш сөйлем құра.


Оқушылар QR код арқылы мәтінді тыңдап, деректер мен көзқарастарды ажыратады. Тыңдалған мәтін бойынша екі сұраққа жауап береді.

Дерек-өзгермейтін ақпарат, ал көзқарас-біреулердің айтуымен өзгеріп кетуі мүмкін пікір.






Оқушылар мәтінді оқып, онда айтылған салт-дәстүрлердің маңыздылығына қатысты проблемалық үш сұрақ құрастырады.

«Неліктен?». «Қалай?», «Қандай?» деген сұрау есімдіктерін қолданады.





Оқушылар ережемен танысады.



Одағайды қатыстырып, оқылым мәтінін 3сөйлеммен қорытындылайды.




Дескриптор

- кем дегенде 2 дерек келтіреді

-кем дегенде екі көзқарасқа мысал келтіреді

-проблемалық сұрақтарға жауап береді





Дескриптор

- проблемалық үш сұрақ құрастырады

-екі сұраққа жауап береді

-мәтіннен мысал келтіреді






Дескриптор

- үш сөйлем құрайды.

-«Паһ,шіркін!», «Мәссаған!», «Бәрекелді!» одағайларын қатыстырады









Сабақтың соңы

Рефлексия: «Бағдаршам»


Үйге тапсырма: 6-тапсырма, 189-бет.


Оқушылар сабаққа кері байланыс береді.

Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ қойылады








15 Ақпан 2025
239
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі