Мектеп: №3 ЖОББМ
Сағат саны: 1 сағат
Мұғалімнің аты-жөні: Осипов.Х.Х
Күні:
Сынып: 9
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Оқу мақсаты:
Еңбек шарты
Құқықтық жағдаяттарды талдай отырып, еңбек шартының мазмұнын ашу
Сабақтың
мақсаттары:
Бағалау
критерийлері:
Еңбек шарты бойынша тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтау
Құндылықтарға
баулу:
- Еңбек шартының бірнеше үлгісін салыстыра отырып, шарттың
ерекшеліктері, тараптардың құқықтарының сақталуы, міндеттер көлемінің
ара-салмағы ажыратып, анықтайды;
- Еңбек шартының үлгісін жасайды
Оқылым мен айтылым
ҚР Еңбек кодексі баптарын оқу және түсіндіру
Жағдаяттарды талдау негізінде айтылым дағдысы
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Жеке еңбек шартында (...)
Еңбек шартын жасау қажет, себебі (...)
Тараптардың құқықтары мен міндеттері (...)
Жұмыс беруші (...), қызметкер (...)
Еңбек заңнамасына сәйкес (...)
Жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу..
Жұмысшының бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу...
Құндылықтарға баулу азаматтық жауапкершілік, құрмет, ашықтық, өмір
бойына білім алу арқылы іске асырылады.
Пәнаралық
байланыстар
Қазақстан тарихы, экономика пәнімен байланыс сабақта ізденіс жұмысы
арқылы жүзеге асырылады.
Тілдік мақсаттар
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
10 мин
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Миға шабуыл. Оқушыларға слайдтан «Гипотеза/
Болжау» әдісі негізінде суреттер ұсынылады. Сурет
бойынша төмендегі сұрақтар беріледі:
- Назарларыңызға қандай жағдай ұсынылып тұр?
- Бүгінгі тақырып неге байланысты деп ойлайсыздар?
М Болжамдар айтылған соң алдыңғы сабақта өткен
тақырыппен байланыстыра отырып, сабақтың тақырыбы,
оқу мақсаттарымен таныстырылады. Сабақ жоспары
қысқаша баяндалып, сабақтың соңғы нәтижелігі
анықталады және еңбек шарты мен қатынастар туралы
анықтамалар жасалып, видео көрсетіледі.
Еңбек құқығы:
Жұмыскермен қызметкердің тікелей еңбек ету
Ресурстар
Оқыту ресурстары
Презентация
жағдайы бойынша жұмыс беруші атынан әрекет
https://www.youtube.c
ететін әкімшілікпен қатынасын реттейді;
om/watch?v=Xbk өндірісті басқаруға жұмыскердің қатысу, еңбек
fQfKGg4
жағдайын тағайындау мен қолдану жағдайы
бойынша
әкімшіліктің
еңбек
ұжымымен
қатынасы;
еңбек дауларын қарастыру бойынша қатынастар;
https://www.youtube.c
еңбекті қорғау және бірқатар басқалары бойынша om/watch?v=bHcDBE
қатынастар
xS5wA
М Бірнеше еңбек құқық бұзушылықтарына байланысты
жағдаяттардан бейнебаянда мысал келтіріледі.
Оқушыларға сұрақ қойылады:
https://www.youtube.c
-Мәселені шешу үшін қандай әрекет еткен заңды және om/watch?v=SmG0uP
3Fv8U
дұрыс болар еді?
Еңбек қатынастары келесі ерекше белгілермен
сипатталады:
1) еңбек үрдісінде туындайды және дамиды. Қызметкер http://www.enbek.gov.kz/
– Еңбек және халықты
өзіне жүктелген белгілі бір еңбек функциясын
әлеуметтік қорғау
орындайды. Еңбек қатынастары – бұл ұзак уақытқа министрлігі («Еңбекті
қорғау» бөлімі).
созылатын қатынастар.
2) еңбек қатынастары – бұл нәтижесінде жұмыс беруші
еңбек өнімін, ал қызметкер еңбек шартының
жағдайларына қарай белгілі бір ақы алатын ақылы Таратпа материалдар:
ҚР Еңбек кодексінің
қатынастар.
баптары
3) еңбек қатынастары ерік білдірудің белгісі болып
табылады, еңбек және еңбек қатынастары мәжбүрлі түрде http://adilet.zan.kz/kaz/
docs/K1500000414
жүзеге асырылмайды, ал қызметкер мен жұмыс беруші өз
қалаулары бойынша серіктерді, еңбек жағдайын және т.б.
тандай алады.
4) қызметкердің еңбек тәртібіне бағына отырып еңбек
ұжымына қосылуын білдіреді. Бұл дегеніміз, еңбек
белгілі бір ішкі еңбек тәртібі жағдайында жүргізіледі.
Ішкі еңбек тәртібінің өзіне тән элементі болып
қызметкердің еңбек қызметі үрдісінде жұмыс берушінің,
тікелей басшылықтың өкіміне бағынуы табылады. Бұл
элемент
еңбекпен
байланысты
өзге
қоғамдық
қатынастарда көрініс таппайды. Бұл кезде орындаушы
еңбек режиміне бағынуға емес, өнімді уақтылы және
сапалы дайындауға міндетті.
Сабақтың
ортасы
5) еңбек қатынастары ерекше заңды фактпен – еңбек
шартымен, келісіммен, лауазымға сайлау туралы актімен
байланысты.
Жауаптар айтылады. Жауаптардың дұрыс немесе бұрыс
екендігін анықтау үшін топқа бөліп тапсырмалар
ұсынылады.
Т Оқушыларды 3 топқа бөледі.
https://informburo.kz/k
az/zhmyskerd-yy-nenblu-kerek-.html
25 мин
Тапсырма: берілген ҚР Еңбек кодексінің баптары
бойынша құқық бұзушылықтың түрін анықтаңыздар.
Критерилер:
- Еңбек шартының бірнеше үлгісін салыстыра отырып,
шарттың ерекшеліктері, тараптардың құқықтарының
сақталуы, міндеттер көлемінің ара-салмағы ажыратып,
анықтайды;
https://www.enbek.kz/
docs/kk/node/65
- дескриптор негізінде топтар өзара бағалау жүргізеді.
Дескриптор:
https://articlekz.com/kk
/article/16888
мазмұны
құқық
бұзушылықтың
түрін
ажыратады
құқық
бұзушылықтың
белгісін
анықтайды
еңбек
кодексінің
баптарымен
дәлелдейді
+/-
Ж оқушылар жұпқа бөлініп тапсырманы орындайды
Тапсырма: берілген ҚР Еңбек кодексінің негізінде Еңбек
шартын құрастырады.
жеке еңбек шартын жасасудың мерзімдері қандай?
жұмысынан айрылуына байланысты қызметкерлерге
берілетін өтемақы төлемі мөлшері және берілу тәртібі
қандай?
еңбек шарты бұзылғанда қызметкерлерге еңбек
кітапшасын және еңбек қызметіне байланысты
құжаттарды беру тәртібі қалай?
қандай жағдайларда тараптардың, оның ішінде
қызметкердің еркінен тыс мән-жайлар бойынша еңбек
шарты тоқтатылады?
жұмысқа қабылдау кезінде сынақ мерзімі талаптары
барлық қызметкер үшін белгіленген бе, оған қойылар
талаптары мен сынақ нәтижесі қандай?
Критерилер:
- Еңбек шарты үлгісін жасау барысында жұптарға
бөлінген сұрақтарды қамтуы қажет
Дескриптор:
тараптардың құқықтарының сақталуы, сақталмаған жағдайда
ҚР ЕК негізінде қолданылатын шаралар
Сабақтың
аяқталуы
5 мин
Рефлексия
INSERT әдісі
Кері байланыс
https://www.enbek.kz/
docs/kk/node/67
www.e.gov.kz/ –
Қазақстан
Республикасы
Электронды Үкімет.
(«Ақпарат каталогы»
бөлімі, «Еңбек»
тақырыбы, «Еңбек
қатынастары. Жеке
еңбек шарты»
тақырыпшасы);