Материалдар / Қысқа мерзіиді жоспар. 7-сынып. Тамыр аймақтары. Тамыр құрылысы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқа мерзіиді жоспар. 7-сынып. Тамыр аймақтары. Тамыр құрылысы

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып биология қысқа мерзімді жоспары. Сабақтың тақырыбы: Тамыр аймақтары. Тамыр құрылысы Тақырыптыңжоспары мен тапсырмалар, сонымен қатар бекіту тапсырмалары қамтылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Мамыр 2022
1116
6 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлімі:​

Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:


Мейрімхан Жазира Махсатқызы

 Күні: ​


15.11.2021

 Сынып: 7Ә, 7Ә1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.

Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий.

 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.1.3.4 - тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлығы:Тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметінсиапттап флоэма ксилема құрылысын білу.

Көпшілігі:Тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты анықтай отырып, флоэма ксилема құрылысын тану.

Кейбіреуі: Сабақтың ішкі құрылысымен тамыр аймақтарын зерттеу.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау (формасы, әдісі)

Ресурстар

Психология-лық ахуал

2 мин

Сыныпты жақсы психологиялық ахуал орнату.

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.



Критерий: барлық оқушылар сабаққа зейіні ашық. Жақсы тілектер айтады.

Пәндік білім алу үшін ұйымдасады

Формативті бағалау

Мұғалімнің мадақтау сөздері


Қайталау

5 минут

Өсімдіктерің қоректену жайлы не білеміз?

Зат тасымалдау егеніміз не? Еске түсірейік

Сабақтың ішкі құрылысы қандай?

Сабақ қандай қызмет атқарады?

Сабақ ненің есебінен ұзарып өседі?

Сабақтың жуандап өсуі қалай жүреді?

Кри терий:

1. Барлық оқушылар сұрақтарға жауап береді

2. барлық оқушы белсенді

Дескриптор:

1. өз ойларын айтады

Формативті бағалау, мұғалімнің қолпаштау сөздері

Слайд




Өзектендіру

2-3 минуты

«Мағынаны тану»

«Тамыр» сөзін табу

Әріптер шашыраңқы түрде орналасады. Тамыр сөзін табу керек



Ол сөздің мағынасын қалай түсінеміз? Тамыр арқылы қандай ағзалар қоректенуге тән?

Тамыр дегеніміз не?

Тамыр мен сабақтың өзара байланыстары неде?

Тамырмен сабақты нелер байланыстырады?

Тамыр мен сабақтың ұқсастығы неде?

Тамыр мен сабақтың айырмашылығы неде?

Критерий:

1.Шашыраңқы әріптерден қоректену сөзін құрастырады

2. сұрақтарға жауап береді

3. мағынаын тану


Дескриптор.

1. мағынаны таниды

2. Жаңа тақырыпқа қатысты сөз тіркесін табады

3, сұрақтарға жауап

Мұғалімнің мадақтау сөздері

слайд

Жаңа тақырыпты меңгеру

22-23 минуты


















































































Бекіту тапсырмалары

1. Жаңа тақырыпты жазады

2, сабақтың мақсатын құрастыраы


Тамыр – тамыр қысымы, жанама тамыр (топырақта қорекену аймағы ұлғаюы), тамыр мойны

Өркен - өсімд.сабағы. Төбе бүршігі, жанама бүршіктер, буын, буынаралық

Дің – ағашта негізгі өркен

Өркеннің өсьтік бөлімі – сабақ

Сабақ түрлері: көтеріңкі, жатаған, шырмалғыш, бұрышты, дөңгелек, жуан, тығыз т.б.

Бұтақтануға байл: қарапайым, тармақталған


Жерүсті, жер асты өркендер



Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар:

Тапсырма 1: Топтық жұмыс.Сұрақтарға жауап беріңіз. Дұрыс жауапты тор көздің ішіне «V»белгісімен белгілеңіз.



  1. Тамырдың атқаратын қызметіне жатпайды:

А) тамыр – топырақтан сіңірілген суды және онда еріген минералды тұздарды сабаққа өткізеді;

B) өсімдікті топыраққа берік орнықтырады;

C) қоректік заттарды қорға жинайды;

D) көбеюге қатысады;

E) көбеюге қатыспайды.



2. Тамыр бөліміне жатады:

A) тамыр оймақшасы;

B) бөліну;

  1. созылу (өсу);

  2. сору

  3. өткізгіш.





.

Тапсырма 2:Топтық жұмыс. Суретке мұқият қараңыз.Дұрыс жауаптарды сәйкестендіріңіз.

Ксилема Флоэма




Критерий: барлығы

1. тақырыпты жазады

2. критерийлерді айтады



Критерий:

Тасымалға қатысты мүшелерді білу









Критерий: оқушылар мағынаны тану арқылы өз түсініктерін жазады








Критерий: тамыр қыщметін анықтайды










Критерий:

-оқушылар қанайналым жүйесімен танысады

- дәптерге түртіп алу









Дескриптор

1. Тақырып пен критерийлер мен танысады.




Дескрипторлар:

1. Өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын мүшелерді дұрыс анықтай алады;

2. Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді дұрыс анықтай алады;

Бір – бірін бағалау



Дескрипторы. Мәтімен жұмыс термин сөздерге аныөтама








Дескрипторлар:

1.оқулықпен жүмыс жасайды



Дескрипторлар:

Оқушылар қанайналым жүйесін біледі, фотосинтез процессін біледі

Жұп бойынша талқылайды




Дискриптор: Тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметінсиапттайды флоэма, ксилема құрылысын біледі








Дискриптор: флоэма, ксилема құрылысын сәйкестендіреді.





















Өзін-өзі бағалау






Мұғалімнің мадақтау сөздері











Формативтік бағалау

Мұғалімнің бағалауы























Жұптық бағалау





ҚБ: Смайликтер арқылы.









Қалыптастырушы бағалау




Сабақтың мақсаты






Қосымша1

Карточкалар (тасымалану мүшелері бейнеленген)






























слайд


Үлестірме қағазар

слайд










Ақпараттық қағаз.

Тапсырма 1: 1- суретті сипаттаңыз

1.Сабақ және тамырдың құрылысы мен қызметінің өзарабайланысын сипаттаңыз

Сабақ..........................................................................................................

Тамыр.........................................................................................................

2.Ксилема және флоэманың ұқсатығы неде / 2-ден кем емес жауап ұсыныңыз...................................................................................................

....................................................................................................................



Айырмашылықтар

Ксилема

Флоэма





Дискриптор: өсімдікте тасымалдау процессінн біледі *

2. Сабақ пен тамырдың қызметінің байланысын анықтайды

3. Ксилема мен флоэманы салыстырады

















Қалыптастырушы бағалау



578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!