Материалдар / Қысқа мерзімді жоспар. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу. 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқа мерзімді жоспар. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу. 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныпқа арналған математика пәнінен қысқа мерзімді жоспар пән мұғалімдеріне сабаққа қолдану үшін көмегі бар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Қараша 2020
1158
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Натурал сандар және нөл саны

Мектеп: №4 жалпы орта және қосымша білім беретін мектеп-орталығы

Күні: 14.09

Мұғалімнің аты-жөні: Досанова Биганым Бериккалиевна

Сынып: 5

Қатысқандар саны: 28

Сабақ тақырыбы:

Теңдеу.Теңдеудің түбірі.Теңдеуді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.2.2.1 теңдеулерді арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде шешу

5.2.2.2 теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолану

Сабақ мақсаттары

Теңдеу ұғымын білу, теңдеудің түбірі ұғымын білу, теңдеулерді арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде шеше алу

Бағалау критерийлері


-теңдеуді шеше алады;

-теңдеуді шешу ережесін біледі;

-теңдеу құра алады;


Тілдік мақсаттар

Оқушылар қарапайым теңдеулерді арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу негізінде шығара алады, теңдеу шешу алгоритмін біледі. Шешімнің дұрыстығын тексере алады.

Пәндік лексика және терминология

- натурал сандар, жұп сандар, тақ сандар;

- координаталық сәуле, координаталық сәуленің басы, нүктенің координатасы, бірлік кесінді;

- арифметикалық амалдардың қасиеттері (ауыстырымдылық, терімділік және үлестірілімділік);

- өрнекті ықшамдау;

-сандарды салыстыру;

-теңдеу, теңдеудің түбірі, теңдеуді шешу;

-сандар тізбегі;

-әріпті өрнек;

-өрнектің мәні;

-коэффициент;

-жақшаларды ашу;

-ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару;

-әріпті бөлік;

- ұқсас қосылғыштар.

Диалог жүргізу мен жазуға қажетті сөздер қоры

- координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе... оң жағына қарай орналасады;

- координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ...сол жағына қарай орналасады;

- есептеуді тиімді тәсілмен орындау;

- көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы...;

-қосындыны(айырманы)санға көбейтуді орындау үшін...;

-өрнекті ықшамдау үшін...керек;

-теңдеудің түбірі деп...;

-теңдеуді шешу үшін....керек;

-теңдеуді шешу дегеніміз...;

-әріпті өрнектің мәнін табу үшін... керек;

- жақшаларды ашу үшін...керек;

-ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару үшін...керек;

- өрнекті ықшамдау дегеніміз...;

- ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін ... керек;

- егер...қосылғыштар ұқсас деп аталады;

-әріпті өрнектің мәнін табу үшін ... керек.

Үш тілде терминдермен таныстыру

Теңдеу-уравнение-equation

Теңдеуді шешу-решать уравнение- to solve the equation

Белгісіз айнымалы-неизвестное переменное-unknown variable

Арифметикалық амал-арифметическое действие- arithmetic operation

Құндылықтарды дарыту


Оқушылар өз сыныптастарымен еркін диалогқа түседі, жұптық жұмыста бір-біріне көмектеседі, ақылдасып шешім шығарады, жеке жұмыста оқушылар жауапты болуға үйренеді.

Бастапқы білім

Бастапқы білім : Бастауыш сыныптардағы теңдеу ұғымы, тек бір арифметикалық амалды орындау арқылы шешілетін қарапайым теңдеу.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері


Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Сабақ ресурстары


Сабақтың басы


1.Үйымдастыру кезеңі:/2минут

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.

2. Оқушыларды сабақ мақсатымен, сабақ кезеңдерімен таныстыру./2минут

3. Үй жұмысын тексеру. Оқушыларда туындаған сұрақтармен жұмыс, бүгінгі сабаққа байланысты ағылшын тіліндегі сөздікті таратып беру, бірнеше оқушыдан оқылуын сұрау./5минут

4. Миға шабуыл. (Ауызша тапсырманы орындау, тексеру)/ бағалау түрі: Мадақтау,смайликтер беру/7минут






Презентация

Ауызша тапсырмалар

Сабақтың ортасы


Білу мен түсіну






Қолдану







Сыни тұрғыдан ойлау

5. Өткенді еске түсіру.(сұрақ, жауап)/3минут

6.Жаңа сабақты түсіндіру./5минут

7. Топтық жұмыс / бағалау түрі: топтар бірін-бірі бағалайды/ 10минут

Топ жұмысын қорытындылау.

8. Жұптық жұмыс/ бағалау түрі: жұптар арасындағы бағалау жүзеге асырылады/5минут







Таратпа қағаздар қарындаш

өшіргіш



Сабақтың соңы

Сабақтың

соңы


12. Үйге тапсырма/3минут

13. Рефлексия//

Синквейн
1 жол – 1 зат есім(тақырыппен байланысты кілтті сөз)
2 жол – 2 сын есім
3 жол –3 етістік
4 жол – 4 сөзден құрастырылған 1 сөйлем
5 жол – кілтті сөзге синоним

стикер


Қосымша ақпарат

Саралау – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз?Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Сілтемелер

Денсаулық жағдайын тексеру

АТ құндылықтар

Өткен материалды қайталау мен тапсырмаларды орындау барысында саралау жүзеге асырылады. Тапсырмалар оқушылардың қабылдау ерекшеліктеріне, тапсырма қиындығына байланысты, оқушының іс-әрекетін ұйымдастыру формалары: топпен және жекеше жұмыс түрлеріне сай ұсынылды.

Бақылау және комментарий жасау, ауызша немесе жазбаша сұрақтар арқылы бағалау жүреді. Жұппен, топпен жұмыста әрбір оқушының қатысымы жіті қадағаланады.

Сабақта барлық оқушыларға жағымды әсер ету үшін жағдай жасалды.

Оқушылардың зерттеушілік қасиеттерінің дамуына, өзара бірлесіп жұмыс атқаруына, бірін-бірі тыңдап, көмекке келу немесе сөз саптау, түсініктеме беру, сурет арқылы беруге баса назар аударылады.

Бейнелеу

Сабақ міндеттері/ Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

Оқушылар бүгін нені білді?

Бүгін сыныпта қандай атмосфера болды?

Менің дифференциалдау бойынша жұмысым жақсы өтті ме?

Барлығы жоспарланған уақытқа сәйкес өтті ме?

Мен жоспарға қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос орынды Сіздің сабағыңызды бағалау үшін пайдаланыңыз.

Сол жақтағы кестедегі Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.












Қорытынды бағалау

Қандай екі мезет бәрінен де ұнады (сабақ беру мен оқытуды ескергенде)

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсартар еді (сабақ беру мен оқытуды ескергенде)

1:

2:

Мен сабақтан топпен келесі сабақта менімен болатын жекелеген оқушылар туралы не білдім




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!