Материалдар / Қысқа мерзімдік жоспар: Сабақ тақырыбы "100 көлемінде ауызша қосу және азайту" 2 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқа мерзімдік жоспар: Сабақ тақырыбы "100 көлемінде ауызша қосу және азайту" 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімдік жоспар: Сабақ тақырыбы "100 көлемінде ауызша қосу және азайту" 2 сынып Барлық оқушылар: Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57–40; 35±12 түріндегі өрнектерді ондықтан аттамау жағдайында ауызша қосуды жəне азайтуды қолданады. Көптеген оқушылар: Екі таңбалы сандарды ондықтан аттамау жағдайында ауызша қосуды жəне азайтуды өрнекті мәніне сәйкестендіріп талқылайды. Кейбір оқушылар: Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57–40; 35±12 түріндегі өрнектерді ондықтан аттамау жағдайында ауызша қосуды жəне азайтуды орындауға берілген кестені құрастырады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Сәуір 2022
251
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:Сандар мен
шамалар
Күні:
Сынып: 2
Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақ мақсаттары

Мектеп: «Суықбұлақ орта мектебі» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбекова Бақытгүл Мақсұт қызы
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
100 көлемінде ауызша қосу және азайту
2.1.2.6. Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57–40; 35±12 түріндегі өрнектерді
ондықтан аттамау жағдайында ауызша қосуды және азайтуды орындау.

Барлық оқушылар: Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57–40; 35±12 түріндегі
өрнектерді ондықтан аттамау жағдайында ауызша қосуды және азайтуды
қолданады.
Көптеген оқушылар: Екі таңбалы сандарды ондықтан аттамау
жағдайында ауызша қосуды және азайтуды өрнекті мәніне сәйкестендіріп
талқылайды.

Кейбір оқушылар: Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57–40; 35±12 түріндегі
өрнектерді ондықтан аттамау жағдайында ауызша қосуды және азайтуды
орындауға берілген кестені құрастырады.
Бағалау критерийлері Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57–40; 35±12 түріндегі өрнектерді ондықтан
аттамау жағдайында ауызша қосуды және азайтуды орындайды.
Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57–40; 35±12
түріндегі өрнектерді ондықтан аттамау жағдайында ауызша қосуды және
азайтуды есептей алады.Бірлік сандар мен ондық сандарды ажыратып
айтады . Қосу және алу амалдарына есептерді ауызша орындай алады.
Пәнге тән лексика мен терминология: бір таңбалы сан, екі таңбалы сан,
қосу кестесі, ондық, бірліктер, қосу және азайтудың компоненттері, қосу
мен азайтудың байланысы.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Екі таңбалы сандарды пайдаланып косу, алу амалына ауызша есеп құра?
Екі таңбалы сандарды пайдаланып косу, алу амалына ауызша есеп шығар?

Құндылықтарды
дарыту
Пәнаралық
байланыстар
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен қарау.
Сауат ашу
Электронды оқулық, слайд.
Екі таңбалы сандарды ауызша қосуды және азайтуды біледі.
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ынтымақтастық ахуал: « Шаттық шеңбері»
Шаттық шеңбер дөңгелекке тұрамыз,

Ресурстар

3 мин

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

Шеңберді біз құрамыз
Қол ұстасып бәріміз.
Алақанды ашайық
Күннің нұрын салайық,
Жиналған жылы шуақты
Бір-бірімізге шашайық.
Топқа бөліну: « Кәмпит арқылы » топқа бөлу әдісі іске
асады.
Кәмпит түстерін ажыратып алу арқылы топтасады.
Саралаудың « Жіктеу » тәсілі арқылы талаптары
әртүрлі деңгейдегі оқушылар топтасады.
« Ара ұясы » ойыны арқылы оқу мақсаты іске асады.
Жұмбақ
Бес бұтақты ағашта
Бұтақ сайын бес алма
Біреуін бер алашқа
Қалады сонда қанша алма? ( барлығы 24 алма)
(Т) 1- тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі іске
асады.
Екі таңбалы сандарды ондықтан аттамау жағдайында
ауызша қосуды және азайтуды тиімді тәсілмен орында.
1-ші топ:15+12, 25-15
2-ші топ:14+14, 55-20
3- ші топ: 45+15, 65-30
Дескрипторлар:
-Ондықтар мен бірліктерді ажыратады.
-Қосу, алу амалдарын қолданады.
ҚБ: «Геометриялық фигуралар» әдісі қолданылады.
Төртбұрыш белгісі- ондықтар мен бірліктерді
ажыратса, қосу алу амалдарын қолдана алса;
Ұшбұрыш белгісі - ондықтар мен бірліктерді ажыратса,
қосу алу амалдарын қолдануда қиналса;
Шеңбер белгісі - ондықтар мен бірліктерді
ажыратуда,қосу, алу амалдарын қолдануда көмек қажет
етсе;
Саралаудың «Дереккөздер» тәсілі қолданылады.
Кейбір оқушыларға Қосымша тапсырмалар беріледі.

(Ж) 2- тапсырма. «Математикалық кілт» әдісі
Берілген өрнектің мінің тауып дұрыс жауабын
сәйкестендір. Жауаптарын өсу ретімен орналастырып
сөз құра.
22+14

40

О

28+12

36

Д

31+20

51

С

(Дос)
Дескрипторлар:
-Өрнекке сәйкес жауапты табады.
-Сандарды өсу ретімен орналастырады.
-Жасырын сөзді анықтайды.
ҚБ: « Артық, кем, тең» әдісі қолданылады.
Артық белгісі - өрнекке сәйкес жауапты тапса,
сандарды өсу ретімен орналастырса, жасырын сөзді
анықтаса;
Кем белгісі - өрнекке сәйкес жауапты тапса, сандарды
өсу ретімен орналастырса, жасырын сөзді анықтауда
қиналса;
Тең белгісі - өрнекке сәйкес жауапты табуда, сандарды
өсу ретімен орналастыруда, жасырын сөзді анықтауда
көмек қажет етсе;
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі қолданылады.
Көптеген оқушыларға:
1) Есеп:
Қоймада 16 жәшік алма бар, 24 жәшік алмұрт бар.
Барлығы қанша жеміс бар?
Кейбір оқушыларға арналған таратпа мәтінді есептер
таратылады.
2) Есеп:
Алмазда барлығы 68 асық бар, Мадиярға 44 асығын
берді. Алмазда қанша асық қалды?
3) Есеп:
Оқушылар 38 тәтті тоқаш пісірді. Анасы 40 тоқаш
пісірді.Оқушылар анасына қарағанда неше тоқаш
кем пісірді?

2 мин

10 мин

Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Белімізді жазайық.
Жоғары - төмен қарайық,
Солға - солға түзу түр.
Оңға - оңға түзу түр,
Алға қарайбір адым,
Артқа қарай бір адым
Бойымызға күш жинап,
Бір дем алайық.
(Д) 3- Тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі қолданылады.
Кестедегі тапсырманы жылдам, әрі дұрыс орында.
+
33
15

10

32

65

44

Дескрипторлар:
-100 көлеміндегі сандардан есеп құрастырады.
-Ондықтар мен бірліктерді ұштастырады.
-Жауабын дұрыс табады.
ҚБ: «Өлшем бірліктері» әдісі
Километр белгісі - 100 көлеміндегі сандардан есеп
құрастырса, ондықтар мен бірліктерді ұштастырса,
жауабын дұрыс тапса;
Метр белгісі - 100 көлеміндегі сандардан есеп
құрастырса, ондықтар мен бірліктерді ұштастырса,
жауабын дұрыс табуда қиналса;
Сантиметр белгісі - 100 көлеміндегі сандардан есеп
құрастыруда, ондықтар мен бірліктерді ұштастыруда,
жауабын дұрыс табуда көмек қажет етсе;
Саралаудың « Қарқын » тәсілі қолданылады.
Қарқыны жылдам оқушыларға қосымша тапсырма
беріледі:
68
75
56
48
24
12

КМ
М
СМ

Қарқыны баяу оқушыларға біршама уақыт беріледі.
Сабақтың соңы
5 мин

Кері байланыс « Баспалдақ » әдісі қолданылады.
1) Сабақ мақсатына жеттіңдер ме?
2) Сендер не үйрендіңдер? Сабақта не ұнады?
3) Сендерге бұл сабақ қаншалықты қиын болды?
4) Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде
боласындар?
5) Екі таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту
құрылымын ұқтың ба?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
1-тапсырмада саралаудың «Дереккөздер»
тәсілі қолданылады.
Кейбір оқушыларға Қосымша тапсырмалар
беріледі.

2-тапсырмада Саралаудың «Тапсырма»
тәсілі қолданылады.
Көптеген оқушыларға:

Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?

Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Сергіту сәті
1-тапсырмада
ҚБ: «Геометриялық
орындалады
фигуралар» әдәсі қолданылады Топтық жұмыс
Төртбұрыш бегісі- ондықтар
кезінде
мен бірліктерді ажыратса, қосу қауіпсіздік
алу амалдарын қолдана алса.
ережесін сақтау
Ұшбұрыш белгісі - ондықтар
ескеріледі.
мен бірліктерді ажыратса, қосу
алу амалдарын қолдануда
қиналса.
Шеңбер белгісі - ондықтар мен
бірліктерді ажыратуда,қосу, алу
амалдарын қолдануда көмек
қажет етсе.
2-тапсырмада
ҚБ: «Артық, кем, тең» әдісі
қолданылады.

1) Есеп:
Қоймада 16 жәшік алма бар, 24 жәшік
алмұрт бар. Барлығы қанша жеміс бар?
Кейбір оқушыларға арналған таратпа мәтінді
есептер таратылады.
2) Есеп:
Алмазда барлығы 68 асық бар, Мадиярға 44
асығын берді. Алмазда қанша асық қалды?
3) Есеп:
Оқушылар 38 тәтті тоқаш пісірді. Анасы 40
тоқаш пісірді.Оқушылар анасына қарағанда
неше тоқаш кем пісірді?

Артық белгісі - өрнекке сәйкес
жауапты тапса, сандарды өсу
ретімен орналастырса, жасырын
сөзді анықтаса
Кем белгісі - өрнекке сәйкес
жауапты тапса, сандарды өсу
ретімен орналастырса, жасырын
сөзді анықтауда қиналса
Тең белгісі - өрнекке сәйкес
жауапты табуда, сандарды өсу
ретімен орналастыруда,
жасырын сөзді анықтауда көмек
қажет етсе.
3-тапсырмада саралаудың « Қарқын » тәсілі 3-тапсырмада
қолданылады.
ҚБ: «Өлшем бірліктері» әдісі
Қарқыны жылдам оқушыларға қосымша
Километр белгісі - 100
тапсырма беріледі:
көлеміндегі сандардан есеп
68
75
56
48 құрастырса, ондықтар мен
бірліктерді ұштастырса,
24
жауабын дұрыс тапса;
12
Метр белгісі - 100 көлеміндегі
сандардан есеп құрастырса,
Қарқыны баяу оқушыларға біршама уақыт
ондықтар мен бірліктерді
беріледі.
ұштастырса, жауабын дұрыс
табуда қиналса;
Сантиметр белгісі - 100
көлеміндегі сандардан есеп
құрастыруда, ондықтар мен
бірліктерді ұштастыруда,
жауабын дұрыс табуда көмек
қажет етсе;
Кері байланыс «Баспалдақ»
әдісі
1) Сабақ мақсатына
жеттіңдер ме?
2) Сендер не үйрендіңдер?
Сабақта не ұнады?
3) Сендерге бұл сабақ
қаншалықты қиын
болды?
4) Бүгінгі сабақтың
соңында қандай сезімде
боласындар?
5) Екі таңбалы сандарды
ауызша қосу және азайту
құрылымын ұқтың ба?

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!