Материалдар / Рационал теңдеулер
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Рационал теңдеулер

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныптарға сабақ беретін мұғалімдерге керек сабақ жоспары. Сабақтың мақсаты: Бұл тақырыпты игере отырып,рационал теңдеулер туралы білімдерді тереңдету, бөлшек рационал теңдеулерді шешіп үйрету.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Сәуір 2018
251
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Тақырып: Рационал теңдеу

Мектеп: №82 ЖББОМ

Күні

Қатысушының саны:

Қатыспағаны:

Пән: алгебра

Мұғалімнің аты-жөні: Бакирова А.Т.


Сынып:

Оқыту

мақсаты:

Бұл тақырыпты игере отырып,рационал теңдеулер туралы білімдерді тереңдету, бөлшек рационал теңдеулерді шешіп үйрету. Бүтін теңдеулер мен бөлшек теңдеулерді шешу алгоритмін меңгерту. Өздігімен жұмыс істеуге және өзгенің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу.


Күтілетін нәтижелер:


Жаңа оқу материалын таныту


Ж о с п а р

Жоспарлау уақыты (минутпен)

Жопарланған іс-әрекеттер

Бағалау


Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Амандасады.Оқушыларды түгендейді

Оқушылар өз орындарына отырып сабаққа дайындалады.



5мин

Ой қозғау

Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.

-квадрат теңдеу дегеніміз не?

-квадрат теңдеудің коэффиценттерін ата?

-Келтірілген теңдеу дегеніміз не?

-Виет теоремасы дегенімізне, формуласы қандай?

Ой қозғау

Сұрақтарына жауап береді

Жақсы


15мин

Жаңа сабақ түсіндіру.

Х-3 0 х+

Бүтін бүтін бүтін+бөлшек бүтін+бөлшек

Тек бүтін өрнектерден тұратын теңдеу бүтін рационал теңдеу деп аталады.

Егер бүтін өрнекпен қатар бөлшек өрнек қатар жүретін болса; онда оны бөлшек-рационал бөлшек деп атаймыз.

Мысал келтіру.

Ортақ бөлімге келтіреміз

«Бөлшек бөлімі тең болса, онда бөлшек алымы да тең болады» бөлшек қасиетін пайдаланып алымдарын теңестіреміз

айнымалыларды жинақтау арқылы квадрат теңдеу аламыз және шешімі х х түбірлері шығады және мұны есеп шартына қойып тексеретін болсақ бөлшек бөлімі нөлге айналатын болса, онда ол түбірлер бөгде түбірлер деп аталады.


бөлшек теңдеулерді шешу алгоритмін жазады.

  1. Теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз

  2. Теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз

  3. Алымдарын теңестіре отырып, бүтін рационал теңдеуді аламыз

Шыққан теңдеуді шешеміз шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз



20мин


Оқулықтағы есептер шешу.




2мин

Рефлексия

Бөлшек рационал теңдеудің бүтін рационал теңдеуден қандай айырмашылығы бар?

Қандай жағдайда бөлшек-рационал теңдеуде бөгде түбір пайда болуы мүмкін?

Оқушылар берілген сұраққа жауап береді.









Рефлексия





Қосымша ақпараттар

Рефлексия

Оқыту/сабақтың мақсаттарына жете алдыңыз ба?

Бүгін қатысушылар нені үйренді?

Оқытуда атмосфера қалай болды?

Менің дифференцирленген әдіс-тәсілдерім жұмыс барысында қаншалықты орындалды?

Мен кестеге сай жұмыс жасадым ба?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуіме болады және неге?

Бұл орынды өз сабағыңыз бойынша бақылау барысын жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағанда жазылған сұрақтарға жауап бере өз сабағыңыз бойынша жазыңыз


Қорытынды бағалау


Сәтті болған екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)

1:

2:

Сабақты жақсартуға мүмкін болатын екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)

1:

2:











Сабақ жоспары

Тақырып: Рационал теңдеу

Мектеп: №82 ЖББОМ

Күні

Қатысушының саны:

Қатыспағаны:

Пән: алгебра

Мұғалімнің аты-жөні: Бакирова А.Т.


Сынып:

Оқыту

мақсаты:

Рационал теңдеулер туралы білімдерді тереңдету, бөлшек рационал теңдеулерді шешіп үйрету. Бүтін теңдеулер мен бөлшек теңдеулерді шешу алгоритмін меңгерту.

Күтілетін нәтижелер:


Рационал теңдеулердің кейбір түрлерін шеше біледі


Ж о с п а р

Жоспарлау уақыты (минутпен)

Жопарланған іс-әрекеттер

Бағалау


Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Үй тапсырмасын тексеру


Бір оқушыны тақтаға шығарып, үй жұмысын тексеру


Әр оқушы өз жұмысын тексереді. Жіберілген қателер туралы мәлімет береді.





Тұсаукесер

«Миға шабуыл»


Түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтары:

Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.

-квадрат теңдеу дегеніміз не?

-квадрат теңдеудің коэффиценттерін ата?

-Келтірілген теңдеу дегеніміз не?

-Виет теоремасы дегенімізне, формуласы қандай?

-рационал теңдеулерді шешу алгоритмі қандай?

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы тақырып бойынша пікірлерін білдіреді.

мадақтау

Интерактивті тақта


II. Ауызша жаттығулар

1. Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің мағынасы болмайды. (слайд № 2):

2. Теңдеуді шешу.

х(х – 5) = 0;

х2 – 4х = 0;

х2 – 4 = 0;

х2 + 4 = 0.


Оқушылар берілген есептердің жауабын беру арқылы тақырып бойынша пікірлерін білдіреді.


Интерактивті тақта

Негізгі бөлім.

Практикалық жұмыс

Жеке орындауға берілетін тапсырма

Жұппен орындалатын тапсырма

Топпен орындалатын тапсырма:

Берілген тапсырманы оқушылар жеке орындайды.

Берілген тапсырманы оқушылар жұптасып орындайды.

Берілген тапсырманы оқушылар топпен орындайды.



8 сыныпқа арналған оқулық





Бекіту.


Карточкамен жұмыс жасайды


Кеспе қағаздар

Қорытынды

Сабақты қорытындылау


Түрткі, сынама сұрақтар арқылы сабақты қорытындылау.

Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу алгоритмін айтқызу

Түрткі сұрақтарға әр қатардан бір оқушыдан жауап береді


Интерактивті тақта

Үйге тапсырма





Қосымша ақпараттар

Рефлексия

Оқыту/сабақтың мақсаттарына жете алдыңыз ба?

Бүгін қатысушылар нені үйренді?

Оқытуда атмосфера қалай болды?

Менің дифференцирленген әдіс-тәсілдерім жұмыс барысында қаншалықты орындалды?

Мен кестеге сай жұмыс жасадым ба?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуіме болады және неге?





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!