Мектеп:
|
Күні:
Сыныбы:
|
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Қатысқандар
саны
|
|
Қатыспағандар
саны
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Растрлық кескіндерді
құру және өңдеу» жобалық жұмысы.
|
Оқу
мақсаттары:
|
РРастрлық кескіндерді құру және өңдеуді практика жүзінде
меңгеру.
|
Жетістік
критерийлері
|
Барлы
қоқушылар
|
1. Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет
алу.
2. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық түрде берілген
тапсырмаларды орындайды.
|
Оқушылардың басым
бөлігі
|
Түсінеді, талдайды,
білімін қолданады: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет
салып, өңдеуді үйренеді.
|
Кейбір
оқушылар
|
Білімін жинақтайды,
рефлексия жасайды: оқып үренгендерін
практикада қолданады.
|
Өткен
тақырып.
|
«Даналық ағашы»
әдісімен үй тапсырмасын сұрау.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
СТО, «Инсерт», «Ой
қозғау», «Пазл», «Миға шабуыл»
стратегиялары
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Пазлдар, слайд, оқулық,
видео сабақтар, суреттер
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сурет,
жаратылыстану
|
Жұмыс
түрлері
|
Тапсырмалар,
қосымшалар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
І
кезең
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
«Шаттық
шеңбері»
Оқушылардың бір
бірлеріне тілек айтуы.
- әртүрлі кескіндер
арқылы үш топқа бөлу;
І топ:
«Төртбұрыш»
ІІ топ:
«Үшбұрыш»
ІІІ топ:
«Жұлдызша»
IV топ:
«Шеңбер»
Практикалық жұмыстың
тақырыбы мен мақсаты айтылады.
|
Сынып оқушыларының
зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал
қалыптастыру.
|
Сыныптың оқушылары
шаттық шеңберіне тұрады, бір –біріне жақсы тілектерін
айтады.
|
Үй тапсырмасын
тексеру
|
Өткен тақырып «Миға
шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау
|
Интербелсенді тақтадан
жауаптарын көрсетеді немесе өзі айтып
тұрады.
|
Мұғалім берген
тапсырмаларды орындау.
Оқушылар берілген
әдіс-тәсілдер бойынша өз ойларын айтады.
|
Қызығушылығын ояту,
мәселе қою.
|
Көпір тапсырмасы «Пазл»
әдісі арқылы сұрау. Ақпарат дегеніміз не?
Ақпараттың қандай
түрлері бар?
Графикалық ақпарт
дегеніміз не?
Күнделікті өмірдегі
ақпараттың түрлеріне мысал келтіре білу?
|
Оқушы жауаптарын
тыңдайды.
Қосымша сұрақтар қою
арқылы толықтырады.
|
Көпір тапсырмаларында
берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап
береді.
|
ІІ
кезең
|
Сабақтың
ортасы
|
Ребусты шешіңдер Графика
,, ,,,
,,,,,,,,
Компьютерлік
графика
Екі өлшемді
графика
Үш өлшемді
графика
Вектрлық
графика
3D графика
Фракталды
графика
Дескриптор: Ребустың жауабы арқылы
жаңа сабақтың тақырыбы
анықталады.
Компьютерлік графикадан түсінік
алады;
|
Растрлық кескіндермен
жұмыс жасау. Оқулықтағы жобалық жұмыс (топтықжұмыс, презентация,
мұғаліммен бірге талдау)
|
Оқулықтағы жобалық
тапсырмаларды орындау
|
Компьютерлік графика
және оның түрлері туралы мәлімет беру. Графикалық редактормен
қысқаша таныстыру. Жобалық жұмысты орындауға нұсқау
көрсету.
|
Оқушылар берілген
жобаны компьютерде орындайды. Оқулықпен жұмыс жасау. Тақырып
бойынша алған білімдерін практикада қолдану. Берілген тапсырмаларды
компьютерде орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі
қалыптасады.
|
Сергіту
сәті
|
Видео көру арқылы көз
жаттығуын жасау
|
Жаттығу
жасау.
|
Интербелсенді тақтадағы
бейнероликтегідей жаттығу жасайды.
|
ІІІ
кезең
|
Бұл кезеңде оқушылар
жобалық тапсырмалар мен жұмыс жасайды.
|
Жобаның тапсырмасы:
Paint графикалық редакторын пайдаланып ақпараттың түрлерін
бейнелейтін суреттер салады.
|
Мұғалім басқарады,
тексереді, түзетулер енгізіп, бақылайды. Түсінбеген мәліметтер
болса түсіндіреді, бағыт бағдар береді.
|
Барлық оқушы топтасып
орындайды
|
Бағалау, керібайланыс
(бағалау парағы бойынша)
|
Оқушылар өздерін «Бас
бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Мұғалімнің тексеруінен кейін, дұрыс
нәтижелері салыстырылады.
|
Оқушылардың бағалау
парғына бағаларын дұрыс қойғанын қадағалайды. Қорытынды бағаларын
қояды.
|
Топ оқушылары өздерінің
бағаларын бағалау парағына қояды.
|
Үй
тапсырмасы
№13 жоба тапсырмасын
жасау, презентациялар дайындап келу.
|
Оқушыларға бағдар беру,
түсіндіру.
|
Оқушылар үй тасырмасын
күнделікке жазады
|