
2-бөлім: Компьютерлік графика
2.6. Қисық бетімен жұмыс
Мектеп: «Қызылтөбе лицейі» КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Елжанова Г.Ж.
Сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаттары 5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар: Photo Brush редакторының қызметтерін анықтайды.
Көптеген оқушылар:
Photo Brush редакторының қызметтерін салыстырады.
Кейбір оқушылар:
Photo Brush редакторының қызметтерін қолданудың маңыздылығын
сипаттайды.
Тілдік мақсаттар Пәндік лексика және терминология.
Сабақта қолданылатын темин сөздер.
Қазақ тілі Орыс тілі Ағылшын тілі
ауысу сдвиг shift
ескі фотолар старые фото old photos
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Paint.NET графикалық редакторларында түстердің сапасы қалай
реттеледі? Естеріңе түсіріңдер.
Paint.NET-те суретті өңдеу үшін қандай әсерлерді қолдану тиімді
болады? Ойларыңмен бөлісіңдер.
Жазу. Векторлық суретке әсер беру командаларын жазыңдар.
Алдыңғы алған
білімі
Векторлық суреттерді құру.
Пәнаралық
байланыс
сызу, ағылшын тілі, орыс тілі, тарих
Құндылықтарға
баулу
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру.
Жоспар
Сабақтың
кезеңдері
Жоспарланған іс-
әрекет
Қосымша
ресурстар
Сабақтың басы
3 мин
7 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, түгендеу.
Сыныпта көңілді ахуал орнату.
Өткен сабақты пысықтау
«Квест» ойыны. Photo- Brush құралдарының суреттері
топтарға беріледі. Суреттің аттары жазылған парақшалар
сынып ішінде жасырынған. Оқушылар парақшаларды
жылдам тауып суреттерге жапсыруы керек. Бірінші жеңген
топ жеңілген топқа өткен сабақ туралы сұрақтар қояды.
А4 парағы

2
Ауызша мадақтау, қолдау көрсету.
Сабақтың ортасы
3 мин
6мин
5мин
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін
ынталандыру сұрақтарын қою
Paint.NET графикалық редактоларында түстердің сапасы
қалай реттеледі? Есіңе түсір.
Paint.NET-те суретті өңдеуде қандай әсерлерді қолдану
тиімді болды? Ойыңмен бөліс.
Оқулықпен жұмыс.
Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім
жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба,
презентация, флипчарт қолдануға болады).
Жеке компьютерде практикалық жұмыс орындау
Тарихқа бай Маңғыстау облысы – Бекет Ата бес мешіті бар. Оның
бірі маңғыстаудан қашық емес, Оғыландыда, екіншісі Бейнеуде,
үшіншісі Жем бойында, төртіншісі Арал жағасындағы Баялыда»,
бесіншісі Маңғыстау ауданы Тобықтыда дейді. Бекет Ата бұл мешіт-
медреселерде құдайға құлшылық еткен, бала оқытқан. (7- сурет,
дереккөз: https://abai.kz/post/41145 ). Тапсырма:
1. Photo-Brush-қа Бекет Ата мешіті фотосуретін орналастыр.
Фотосурет бетіне Чеканка (Дөңестік) әсері арқылы
рельефтік өзгерістер жасап, суретті бұдан да көнерте түс.
2. Бекет Ата мешіті фотосуретінің сол жақ жоғары
бұрышына жарқыл бер.
3. RGB Кривые... (RGB Қисықтар ...) командасының
көмегімен суреттің түсіне қажетті түзету жаса (8-сурет).
Оқулық

3
6 мин
4 мин
Дескриптор:
- векторлық графикалық редакторда фотосурет орнатады;
- қисық командасын қолданып, суреттің түсіне өзгерту
жасайды.
Тапсырмалар
1-тапсырма.
Интернеттен немесе компьютерде орналасқан суреттердің
арасынан 2 сурет таңдап алып, редактордың жұмыс алаңына
орналастыр. RGB қисықтарын пайдаланып, суреттің түсінің
сапасына мүмкіндігінше түзету енгіз. Суретті *.jpg
форматында сақта.
Дескриптор:
- суретті векторлық графикалық редакторға орнатады;
- қисық командасын қолданады;
- сурет пішімін анықтайды.
2-тапсырма.
Интернеттен немесе компьютерде орналасқан суреттердің
арасынан елімізде орналасқан табиғи қорықтардың бірінің
суретін көшіріп, редактордың жұмыс алаңына
орналастырыңдар. Осы суретке Эффект (Әсерлер)
тақтасында орналасқан әсерлер арасынан Искажения
(Бұрмалау), Старые фото (Ескі фото) және Неон (Неон)
әсерлерін таңдаңдар. Суретке әрбір берген әсерден соң оны
қайта атап, сақтаңдар.
Дескриптор:
- суретке бұрмалау әсерін береді;
- суретке ескі фото әсерін береді;
- суретке неон әсерін береді.
Топтық жұмыс
«Венн диаграммасы»
Photo-Brush пен Paint.NET-тің әсерлер беру құралдарын және
түсті реттейтін қисықтар жұмысын салыстырыңдар. Ұқсастық
пен айырмашылықтарын атаңдар. Қай графикалық редакторда
суретті өңдеу қолайлы?
Дескриптор:
- растрлық және графикалық редакторларда сурет өңдеу
командаларын анықтайды;
растрлық және графикалық редакторларда сурет өңдеу
командаларын салыстырады.
Сабақтың
соңы
5 мин
Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын
орындату.
Компьюте
р
Рефлекси
я
1 мин
«Бағдаршам» әдісі. Оқушылар сабақта не жақсы түсінікті болды – жасыл
түске, нені онша түсінбед і– сары түске, не білгісі келеді – жасыл түске
стикерге жазып жапсырады.

4
Үй тапсырмасы
Қазақстан жері тарихи орындарға бай.
Тапсырма. Интернетті пайдаланып елімізде орналасқан тарихи
ескерткіштерден 4 фотосуреттен тұратын альбом құрастыр.
Интернеттен көшіріп алған 4 фотосуреттің форматын тексер. Өзгерту
қажет болған жағдайда барлық суретті Photo-Brush-та бірдей *.jpg
форматына өткіз.
Барлық суреттердің RGB қисықтарын
тексеріп, сақта.
Суретке әсерлер қолданып, өңде.
Суреттерді «Тарих» бумасының ішіне атау
беріп, сақтаңдар.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Растрлық суреттерді құру және редакциялау

2-бөлім: Компьютерлік графика
2.6. Қисық бетімен жұмыс
Мектеп: «Қызылтөбе лицейі» КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Елжанова Г.Ж.
Сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаттары 5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар: Photo Brush редакторының қызметтерін анықтайды.
Көптеген оқушылар:
Photo Brush редакторының қызметтерін салыстырады.
Кейбір оқушылар:
Photo Brush редакторының қызметтерін қолданудың маңыздылығын
сипаттайды.
Тілдік мақсаттар Пәндік лексика және терминология.
Сабақта қолданылатын темин сөздер.
Қазақ тілі Орыс тілі Ағылшын тілі
ауысу сдвиг shift
ескі фотолар старые фото old photos
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Paint.NET графикалық редакторларында түстердің сапасы қалай
реттеледі? Естеріңе түсіріңдер.
Paint.NET-те суретті өңдеу үшін қандай әсерлерді қолдану тиімді
болады? Ойларыңмен бөлісіңдер.
Жазу. Векторлық суретке әсер беру командаларын жазыңдар.
Алдыңғы алған
білімі
Векторлық суреттерді құру.
Пәнаралық
байланыс
сызу, ағылшын тілі, орыс тілі, тарих
Құндылықтарға
баулу
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру.
Жоспар
Сабақтың
кезеңдері
Жоспарланған іс-
әрекет
Қосымша
ресурстар
Сабақтың басы
3 мин
7 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, түгендеу.
Сыныпта көңілді ахуал орнату.
Өткен сабақты пысықтау
«Квест» ойыны. Photo- Brush құралдарының суреттері
топтарға беріледі. Суреттің аттары жазылған парақшалар
сынып ішінде жасырынған. Оқушылар парақшаларды
жылдам тауып суреттерге жапсыруы керек. Бірінші жеңген
топ жеңілген топқа өткен сабақ туралы сұрақтар қояды.
А4 парағы

2
Ауызша мадақтау, қолдау көрсету.
Сабақтың ортасы
3 мин
6мин
5мин
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін
ынталандыру сұрақтарын қою
Paint.NET графикалық редактоларында түстердің сапасы
қалай реттеледі? Есіңе түсір.
Paint.NET-те суретті өңдеуде қандай әсерлерді қолдану
тиімді болды? Ойыңмен бөліс.
Оқулықпен жұмыс.
Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім
жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба,
презентация, флипчарт қолдануға болады).
Жеке компьютерде практикалық жұмыс орындау
Тарихқа бай Маңғыстау облысы – Бекет Ата бес мешіті бар. Оның
бірі маңғыстаудан қашық емес, Оғыландыда, екіншісі Бейнеуде,
үшіншісі Жем бойында, төртіншісі Арал жағасындағы Баялыда»,
бесіншісі Маңғыстау ауданы Тобықтыда дейді. Бекет Ата бұл мешіт-
медреселерде құдайға құлшылық еткен, бала оқытқан. (7- сурет,
дереккөз: https://abai.kz/post/41145 ). Тапсырма:
1. Photo-Brush-қа Бекет Ата мешіті фотосуретін орналастыр.
Фотосурет бетіне Чеканка (Дөңестік) әсері арқылы
рельефтік өзгерістер жасап, суретті бұдан да көнерте түс.
2. Бекет Ата мешіті фотосуретінің сол жақ жоғары
бұрышына жарқыл бер.
3. RGB Кривые... (RGB Қисықтар ...) командасының
көмегімен суреттің түсіне қажетті түзету жаса (8-сурет).
Оқулық

3
6 мин
4 мин
Дескриптор:
- векторлық графикалық редакторда фотосурет орнатады;
- қисық командасын қолданып, суреттің түсіне өзгерту
жасайды.
Тапсырмалар
1-тапсырма.
Интернеттен немесе компьютерде орналасқан суреттердің
арасынан 2 сурет таңдап алып, редактордың жұмыс алаңына
орналастыр. RGB қисықтарын пайдаланып, суреттің түсінің
сапасына мүмкіндігінше түзету енгіз. Суретті *.jpg
форматында сақта.
Дескриптор:
- суретті векторлық графикалық редакторға орнатады;
- қисық командасын қолданады;
- сурет пішімін анықтайды.
2-тапсырма.
Интернеттен немесе компьютерде орналасқан суреттердің
арасынан елімізде орналасқан табиғи қорықтардың бірінің
суретін көшіріп, редактордың жұмыс алаңына
орналастырыңдар. Осы суретке Эффект (Әсерлер)
тақтасында орналасқан әсерлер арасынан Искажения
(Бұрмалау), Старые фото (Ескі фото) және Неон (Неон)
әсерлерін таңдаңдар. Суретке әрбір берген әсерден соң оны
қайта атап, сақтаңдар.
Дескриптор:
- суретке бұрмалау әсерін береді;
- суретке ескі фото әсерін береді;
- суретке неон әсерін береді.
Топтық жұмыс
«Венн диаграммасы»
Photo-Brush пен Paint.NET-тің әсерлер беру құралдарын және
түсті реттейтін қисықтар жұмысын салыстырыңдар. Ұқсастық
пен айырмашылықтарын атаңдар. Қай графикалық редакторда
суретті өңдеу қолайлы?
Дескриптор:
- растрлық және графикалық редакторларда сурет өңдеу
командаларын анықтайды;
растрлық және графикалық редакторларда сурет өңдеу
командаларын салыстырады.
Сабақтың
соңы
5 мин
Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын
орындату.
Компьюте
р
Рефлекси
я
1 мин
«Бағдаршам» әдісі. Оқушылар сабақта не жақсы түсінікті болды – жасыл
түске, нені онша түсінбед і– сары түске, не білгісі келеді – жасыл түске
стикерге жазып жапсырады.

4
Үй тапсырмасы
Қазақстан жері тарихи орындарға бай.
Тапсырма. Интернетті пайдаланып елімізде орналасқан тарихи
ескерткіштерден 4 фотосуреттен тұратын альбом құрастыр.
Интернеттен көшіріп алған 4 фотосуреттің форматын тексер. Өзгерту
қажет болған жағдайда барлық суретті Photo-Brush-та бірдей *.jpg
форматына өткіз.
Барлық суреттердің RGB қисықтарын
тексеріп, сақта.
Суретке әсерлер қолданып, өңде.
Суреттерді «Тарих» бумасының ішіне атау
беріп, сақтаңдар.
шағым қалдыра аласыз


