Материалдар / Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Наурыз 2023
173
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В Заттардың тасымалы

Мектеп: №37 мектеп-лицейі


Күні: 15.11.2019ж


Мұғалімніңаты-жөні:Әбілқасым Ш


Сынып: 7А


Қатысқандар:

Қатыспағандар:-

Сабақтың тақырыбы

Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

7.1.3.3 тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар :

Тамыр және сабақтың түрлерін біледі.

Көптеген оқушылар :

Тамырдың,сабақтың ішкі құрылыстарын зерделей алады

Кейбір оқушылар:

Тамыр мен сабақтың ішкі құрылысын зерттеп, моделін жасайды.

Бағалау критерийі

Оқушы жетістікке жетеді,егер:

  • Тамыр,сабақ бөлімдерін және қызметін ажырата алса;

  • Тамыр мен сабақтың ішкі құрылысын түсінсе;

  • Тамыр мен сабақтың байланысын дәлелдей алса;

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология:

Тамыр-корень-root

Сабақ-стебель-stem

Фотосинтез- Фотосинтез -photosynthesis

Сүрек(ксилема),өзек,өң,тоз,тін,камбий,қабық,флоэма

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Тамыр мен сабақтың ішкі құрылыстарын топпен,жұппен,жеке жұмыс істеу арқылы (айтылым,жазылым,тыңдалым) зерттей алады.

Диалог құруға

Биологиялық диктант.Жасырылынған сөздерді ойлап тап.

1.Тамыр - өсімдіктің .............мүшесі

2............ – өсімдіктің жер асты мүшесі.

3. Тамыр өсімдікті .........бекітеді.

4.Генеративті мүшелерге...... жатады.

5.Тоз бен тіннің қызметі......



Құндылықтарға баулу


-Бір-бірін бағалау кезіндегі адалдылық

- Оқушылар арасындағы ұйымшылдық, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыс

Экология(қоршаған орта),геометрия(тамыр,сабақ пішіндері),география(жергілікті жері)

Алдыңғы білім

Өсімдіктің мүшесі екенін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Ұйымдастыру

2 мин

- Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару.

- Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және жетістік критерийлерімен танысу.

Слайд 1

Сабақтың басы

2 мин

Жұпқа бөлу

- Мұғалім тамыр мен сабақтың суретін мозайка арқылы оқушыларға береді.Оқушылар тез арада бір суретті шығарып,жұпқа бөлінед

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы


9 мин















6мин













15мин



1.Тапсырма.Жұппен жұмыс «Джигсо» әдісі

1) Мәтінмен бір-бірімен пікір алмасу арқылы жаңа тақыпты меңгеру.Алдын ала сұрақтар дайындалып,оқушыларға таратылады.

2) Суреттегі сандармен бейнеленген тамыр аймақтарын атап,қызметін анықта.

Топты бағдаршам әдісі арқылы бағалау.

Қ ызыл түс- түсінген жоқпын

Сары түс- сұрақтар бар

Жасыл түс-барлығы түсінікті.


2.Тапсырма .Жұппен жұмыс

Биологиялық диктант.Жасырылынған сөздерді ойлап тап.

1.Тамыр - өсімдіктің .............мүшесі

2............ – өсімдіктің жер асты мүшесі.

3. Тамыр өсімдікті .........бекітеді.

4.Генеративті мүшелерге...... жатады.

5.Тоз бен тіннің қызметі......





«Қол шапалақтау әдісі» бағалау.

3.Тапсырма. Жұппен жұмыс

1 жұп. «Графикалық модельдеу»

Тамыр мен сабақтың түрлерін модельде.

2 жұп. «Макет» жасау.

Сабақтың,қабаттарының макетін құрастыр.Қызметін анықта.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Тамыр мен сабақтың ішкі құрылысының моделін жасайды


-сабақ пен тамырдың ішкі құрылысындағы бөліктерін анықтап біледі;

-тамыр мен сабақтың ішкі

құрылысының моделін құрастырады


Слайд 2

Мәтін


Карточка












Слайд 3













Слайд 4

Түрлі түсті қағаздар,қайшы,

желім.

Сергіту сәті

3мин






















Сабақтың соңы

Рефлексия

3 мин





Ширатпа жаттығулар: «Бинго»

Бүгінгі сабақты пысықтау және бекіту мақсатында бинго ойыны ойнатылады.Ол үшін нөмірленген сұрақтарды тақырыпқа сай алдын - ала дайындалады.Жетондарды қапшыққа салып,оқушылар таңдап алады.




1 .Тамырдың түрлерін ата

2.Сабақтың қызметі қандай

3.Қарбыздың сабағы қандай түрге жатады?

4.Өлі жасушалар сабақтың қай қабатында орналасқан

«  Білім ағашы».Бүгінгі сабақты қаншалықты игергенін ағаштың бөлімдеріне стикер арқылы қорытындылайды.

Сабақта нені түсіндім?

Не ұнады?










Б ілгім келеді?







Түсінуіме қиын болды,

әлі де іздену қажет




Қапшық,жетондар




























Ағаш суреті,стикер








































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қара-ғанда қабілетті оқушыларға қан-дай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Қабілеті жоғары оқушылар

Графикалық модель және макет құрастыра алады.

Қабілеті орта оқушылар

«Жұмбақ сурет»тапсырмасы арқылы ойларымен бөліседі.

Қабілеті төмен оқушылар

«Биологиялық диктант»тапсырмасы арқылы білімін бекітеді.

Оқулықпен жұмыс атқара отырып,өз бетімен жұмыс атқару қабілетін танытады.

Жұппен бағалау «Бағдаршам әдісі» арқылы

Тапсырмаға «Бинго» «Венн диаграммасы»әдісі арқылы кері байланыс беріледі

Тапсырмалар қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады

«Қол шапалақтау әдісі» арқылы қалыптастырушы бағалау .

Сергіту сәті

өткізіледі




Сабақ бойы

нша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз

маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз





37 мектеп-лицейі









578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!