Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері |
Мектеп: «Шыңғырлау орта жалпы білім беретін мектебі» КММ |
||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мұқашева Д.Е |
||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі (жаңа білімді меңгеру) |
||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушылар: 9.2.2.4 Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу; |
||||||||
Сабақтың мақсаты |
Сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешеді |
||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - есептерді шығару барысында бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолданады; - сызықтық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын түсіндіреді; - теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шешуді негіздейді; - есептің шығару барысын түсіндіреді. Пәндік лексика мен терминология - сызықтық/шаршы/бөлшек теңдеу; - айнымалы/масштаб/қисық сызық; - қиылысу/қиылысу нүктесі; - мәндер кестесі/нүктелер жиынтығы; - ауыстыру/айналдыру; - кесте құрастыру/түзу/қисық сызық; - кестеге нүктелер қою; - қисық сызық салу; - шеңбердің теңдеуі; - қисық сызықтың теңдеуі; - боялған аудан, аудан Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері - Оx и Оy остері … білдіреді; - бұл түзу/қисық сызықтағы нүктелер… - осылайша, түзу … білдіреді; - x және y координаттарының өсі оң немесе теріс; - координаттар … ретті жұп ретінде жазылады; - теңдеудің түбірі … қиылысу нүктесі болып табылады |
||||||||
Дифференциация түрі |
Оқытудың формалары бойынша, қолдау көрсету түрлері бойынша |
||||||||
Құндылықтар |
Академиялық адалдық, ашықтық, ынтымақтастық, құрмет, өмір бойы білім алу. Жұптық және топтық жұмыс түрлері арқылы құндылықтарды дарыту жүзеге асырылады |
||||||||
АКТ дағдылары |
https://www.geogebra.org/classic https://www.desmos.com/calculator https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/sistemy-nelinejnyx-neravenstv-s-dvumya-peremennymi |
||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Теңдеулерді, теңдеулер жүйесін және теңсіздікті шешу әдістерін білу; кестелерді құрастыру дағдыларын меңгеру |
||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурс |
|||||||
Ұйымдастыру |
Амандасу. Сыныпта қолайлы психологиялық жағдай туғызу. |
|
|||||||
Білімнің өзектілігі |
«Тинга – танга». Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім үздіксіз «Тинга-танга» деп айтып тұрады, ал оқушылар бір-біріне кубикті кезекпен беру керек. Мұғалім үндемей қалған кезде қолында кубик қалған оқушы өткен тақырып бойынша мұғалімнің сұрағына жауап береді. Осылай жалғаса береді.
|
карточки |
|||||||
Сабақтың ортасы |
|||||||||
|
Проблемалық сұрақты түсіндіру арқылы бірлесіп шешу. Күн сайын шығарылатын кәстрөлдердің санын көрсететін теңсіздіктер жүйесін жазыңыз және кестеге түсіріңіз. Шешуі.
Бұл есеп сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешуі болып табылады. Сабақта сызықтық емес теңсіздіктер жүйесімен жұмысты жалғастырамыз. Сұрақтар:
|
|
|||||||
|
Тиімді жұмыс жасау үшін оқушыларды жұптарға бөлу қажет. «Сәйкестендіру» сын тұрғысынан ойлау стратегиясы Оқушылар теңсіздіктер жүйесі мен оның графиктік шешімдерін сәйкестендіру керек. Кілт бойынша тексеру |
|
|||||||
Жаңа материалды меңгерту |
«Кластер» стратегиясы Оқушылар өздері шағын топтарға бөлінеді. Топтардың міндеті –тапсырма бойынша сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешудің алгоритмін құрастыру. Топтардың шешкен алгоритмдерінің таныстырылымы. Талқылау. Дәптерге алгоритмдердің шешуін жазу. Анықтама. Екі ауыспалы сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі теңсіздіктер жүйесі деп аталады, оның ішінде екі айнымалы сызықтық емес теңсіздік бар. Мысалы, екі ауыспалы сызықтық емес теңсіздіктер жүйесіне мыналар жатады: , Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің шешімі деп жүйенің барлық теңсіздігін дұрыс санды теңсіздікке айналдыратын осы айнымалылардың жұптары аталады. |
карточка |
|||||||
|
Бейнематериал қарау. Шешімі бойынша түсіндіру. Күрделі тұстарына тоқталу. |
https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9klass/sistemy-nelinejnyx-neravenstv-s-dvumya-peremennymi |
|||||||
Тәжірибе |
Үш оқушыдан жұмыс жасайды. «Сәйкестендіру» стратегиясы. Топқа немесе жұптарға тапсырма ұсынылады. Тапсырмаларды берілген ретімен орындау қажет, арасынан біреуін тастап кетуге болмайды. Топтағы жауаптар сәйкес келуі тиіс. Кейін топ әрбір есептің жауабын жазбаша түрде мұғалімге тексеру үшін жібереді. Егер нәтижелер әр түрлі болса, онда топта толық сәйкестікке дейін жіберілген қатені анықтайды. 1-тапсырма. теңдеуін шешу. Дескриптор:
2-тапсырма. теңдеуін шешу. Дескриптор:
3- тапсырма теңдеуін шешу. Дескриптор:
geogebra.org/classic бағдарламасымен тексеру
1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма Критерийлер бойынша бағалау (сабақтың басында құрастырылған). Кері байланыс: - Сызықты емес теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмін жақсы меңгердіңіз бе? Қаншалықты жақсы? - Шешу кезінде қандай мәселелер туындайды? |
https://www.geogebra.org/classic немесе https://www.desmos.com/calculator |
|||||||
Рефлексия |
Жазбаша кері байланыс Рефлексия «Мұғалімге хат». Оқушылар мұғалімге жаңа не үйренгендері, не қиындық туғызатыны, нені бекіту немесе қайталау керектігі туралы жазады. |
|
|||||||
Үй тапсырмасы |
Сараланған үй жұмысы Міндетті деңгей. Жұмыс парағының №1 және №2 тапсырмаларын орындау.
|
|
|||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Қауіпсіздік ережелері мен денсаулығы |
|||||||
|
|
|
|||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді, оқу мақсатына бәрі жете алды ма? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
|||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз