М.Мәметова атындағы Қызылорда педагогикалық жоғары колледжі
Сабақ жоспары
Айналу денесінің көлемін анықталған интегралдың көмегімен есептеу.
Модуль /пән атауы: Математика
Дайындаған оқытушы: Тилемисова Майра Жолмуратовна
Күні: 30 .03.2021
1.Жалпы мәліметтер
Курс: І
Топ: ДТ-Ф-20к
Оқу жылы: 2020-2021
Сабақ типі: практикалық сабақ
2. Мақсаты, міндеттер
2.1 Оқу сабағы барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі:
Айналу денесінің көлемін анықталған интегралдың көмегімен есептеу.
Тақырып бойынша берілген практикалық тапсырмаларды орындай алу
3. Сабақты жабдықтау
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер
1. Алгебра және анализ бастамалары.. 11 сынып. Шыныбеков А.Н.
2. Есептер жинағы. 11 сынып. Ж. Қайдасов.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
E-college платформасы, лекция материалдары, тақырып бойынша электронды практикалық
тапсырмалар, Bilimland.kz ресурсі
3. Сабақтың барысы
Сабақ барысы
Сабақ барысындағы оқытушы іс-әрекеті
Сабақ барысындағы студенттің ісәрекеті
Қажетті оқу-ресурстық
құралдар
1
3
4
5
І.Оқу іс-әрекетін
ұйымдастыру,
мотивация
Өтілген тақырыпты еске түсіру Тірек ұғымдар:
Алғашқы функция формулалары
Анықталмаған интеграл.
Интернет.
BilimBook
1.у=х2, y=0, x=1, x=4 қисықтарымен
шектелген қисық сызықты трапецияның
ауданын анықтайық.
Шешуі: Алдымен берілген қисықтарды бір
координаталық жазықтықта салайық. у=х2
функциясының графигі төбесі (0;0) нүктесі
болатын, тармақтары жоғары бағытталған
парабола; y=0 түзуі Ох осін береді, ал х=1
және х=4 түзулері сәйкесінше (1;0) және
(4;0) нүктесі арқылы өтетін Оу осіне
параллель түзулер (5-сурет).
алынған ABCD қисықсызықты
трапециядағы f(x)=x2, a=1, b=4. Ендеше,
ІІ. Жаңа
тақырыпты
меңгерту
https://bilimland.kz/kk/su
bject/algebra/11synyp/qisyqsyzyqtytrapecziyanyng-audany
?
? = ? ∫ ? 2 (?)??
?
F(x)=.
Тапсырманы жеке орындайды.
ІІІ. Жаңа
тақырыпты
бекітуге
арналған
тапсырмалар
орындау
f(x)=x
f 2(x)=x 2
Алгебра. 11 сынып
4
4
?3
43 13
? = ? ∫ ? ?? = ? ∙ ∫ = ?( − ) = 21?
3
3
3
1
2
1
1.
2.
Ү.Білімді бақылау,
бағалау
у = 2х + 1, х = 0, х = 2, у = 0 сызықтармен шектелген фигураны Ох осінен
айналдырғанда пайда болатын дененің көлемін табыңыз.
у = 1 – х2, у = 0 сызықтармен шектелген фигураны Ох осінен
айналдырғанда пайда болатын дененің көлемін табыңыз.
Кезеңде
рі
Қолдану
ҮІ. Қорытынды
(рефлексия)
Оқушы өзінің білімінің қай деңгейде екенін
көрсетеді.
Оқушыларды
•чек парақ
Тапсырмалар
бағалау
y = x, x = 1, x = 2, y = 0 cызықтармен
шектелген фигураны Ох-осінен
айналдырғанда пайда болатын дененің
көлемін табыңыз.
60-69
Талдау
у = х2, х = 0 и х = 1, у = 0 сызықтармен
шектелген фигураны Ох осінен айналдырғанда
пайда болатын дененің көлемін табыңыз.
70-89
Синтез
және
бағалау
Берілген фигуралардың графигімен шектелген
жазық фигураның ауданын табыңдар
? = ? 2 + 1, ? = ? + 3
90-100
«Бес саусақ» әдісі
Оқушылар сабақ бойынша өзінің ісәрекетіне рефлексия жазады
ҮІІ. Үй
тапсырмасын беру
Практикалық: №62, 71