Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспары "Химияның негізгі стехиометриялық заңдары" 10-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 10.1 D Стехиометрия |
Мектеп: Ш.Уәлиханов атындағы жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Балтабаева Жадыра Талдыбаевна |
||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 ЖМБ |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары |
||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының анықтамасын біледі. Көпшілігі: Бейорганикалық заттардың кластары арасындағы генетикалық байланысты көрсететін айналымдарды жүзеге асырады. Кейбірі: Стехиометриялық заңдарды есептер шығаруда қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атайды (зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы). |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Стехиометриялық заңдардың анықтамасын біледі және есептеулер жүргізуде қолданады. Пәндік лексика және терминология Стехиометрия, атом-молекулалық ілім, зат массасының сақталу заңы, энергияның сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Менің өлшеу дәлдігім … негізделеді. Мен алған нәтижелерімді … салыстырдым және олар … расталды / расталмады. Менің өлшеулерімде ....туындаған қателіктер бар деп ойлаймын. |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел идеялары мен мектеп құндылықтарын сабаққа енгізу. Білім құндылықтары: Құрмет: Бүкіл сабақ барысында бір-бірінің пікірлерін тыңдау. Ашықтық: Өздерінің білгендерін достарымен бөлісу. Өмір бойы білім алу: Бүгінгі алған білім мен дағдыларын алдағы сыныптарда, емтихандарда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
7.3С Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула 8.2А Зат мөлшері 8.2C Стехиометриялық есептеу |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Сабақтың басталуы Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпты үш топқа біріктіру. «Зуылдақ» әдісімен алдыңғы білімді пысықтау Бағалау: Мадақтау Жаңа сабақ тақырыбын ашу Сыныпқа сұрақ қою Химияның қандай стехиометриялық заңдарын білесіңдер? Оқушылар жауаптарын тыңдау. Топпен талқылау. Жаңа сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру. |
оқу мақсаты мен күтілетін нәтижелер |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
«Ойлан-бірік-бөліс» әдісімен жаңа сабақты меңгеру Әр топқа қысқаша мәтін беріледі. Оқушылар мәтінмен танысып, топта жұмыс жасайды. Әр топ сынып алдына шығып түсіндіреді. 1-топ: Зат массасының сақталу заңы 2-топ: Көлем қатынастар заңы 3- топ: Авогадро заңы Дескриптор: -Зат массасының сақталу заңын түсіндіреді; -Көлем қатынастар заңын түсіндіреді; -Авогадро заңын түсіндіреді. Әр топ оқушылары өз жұмыстарын түсіндіру барысында басқа топ оқушылары тыңдап, өзара пікір алмасады. Бағалау: «Басбармақ» әдісі
«Атаулар» әдісі
|
10 сынып химия оқулығы
қосымша 1
Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырмалар А деңгей 1. Негізгі үш стехиометриялық заңдарға тұжырымдама беріңіз: (a) Зат массасының сақталу заңы – (b) Көлем қатынастар заңы – (c) Авогадро заңы – 2. Химияның негізгі стехиометриялық заңдар тұжырымдамаларының қолдану аясын атаңыз: (а) химиялық теңдеулер не себепті теңестірілген болуы тиіс? (b) Авогадро заңын қандай жағдайларда қолдануға болады? Дескриптор: − химияның негізгі стехиометриялық заңдарын тұжырымдайды; − химияның негізгі стехиометриялық заңдарының қолдану аясын түсіндіреді. В деңгей K→K2О→KOH→K2SO4 Mg→MgO→Mg(OH)2→MgCl2→Mg(NO)3 C→CO→CO2→H2CO3→CaCl2 Р→Р2О5→Н3РО4→ K3PO4→Са3(РО4)2 Дескриптор: -Металдар арасындағы айналымды жүзеге асырады. -Бейметалдар арасындағы айналымды жүзеге асырады. С деңгей №1) Әрбіреуінің массасы 1г О2, Н2 және СО2 заттарының үлесінде молекула саны бірдей бола ма? Жауаптарыңды есептеулермен дәлелдеңдер. №2) 3,01*1024 молекула сутек пен судың (қ.ж.) қандай көлемінде болады? (112 л Н2, 90 мл Н20) 3) 490 г бертолле тұзының (KClO3) ыдырауынан қанша моль оттегі түзіледі? (6 моль) Дескриптор: -Заттың массасы бойынша молекула санын анықтайды; -Молекула саны бойынша көлемін есептейді; -Массасы бойынша моль санын анықтайды. Бағалау: Смайликтер |
Қосымша 3
|
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Қорытындылау. «Бессаусақ» әдісі Оқушылар алған білімдері бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Дескриптор: -Сұрақты нақты дұрыс қоя алады; -Сұраққа толық және дұрыс жауап бере алады. Бағалау: «Басбармақ» әдісі Кері байланыс: Мен ....... білдім. Мен .... үйрендім. Маған...... қиындық туғызды. Үй тапсырмасы: §19 №1-7 |
Бессаусақ суреті
стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар химияның негізгі стехиометриялық заңдарының анықтамасын біледі.
Оқушылардың
көпшілігі бейорганикалық заттардың
кластары арасындағы генетикалық байланысты көрсететін айналымдарды
жүзеге асырады. Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |