Материалдар / Сабақ тақырыбы: «Менің мектебім». 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ тақырыбы: «Менің мектебім». 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі емес мектептеріндегі мұғалімдерге көмек ретінде; Мектеп өмірі. «Әдепті бала арлы бала» бөлімі. Сабақ тақырыбы: «Менің мектебім». 5 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қырқүйек 2018
3518
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:қазақ тілі мен әдебиеті
Күні: 11.01.18.
Сыныбы: 5
Мұғалімнің аты-жөні: Байтилесова Айсулу Сериковна

Бөлім тақырыбы
Мектеп өмірі. Әдепті бала арлы бала

Сабақ тақырыбы
Менің мектебім

Оқу мақсаты
5.1.2.1. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау.
5.4.4.1. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау.

Сабақ мақсаты
Оқушылардың барлығы орындай алады: Мәтіннің негізгі ойын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, мұғалімнің көмегімен мәліметтерді жинақтап, постер жасайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннің негізгі ойын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, өз бетінше мәліметтерді жинақтап, постерді қорғай алады.
Оқушылардың кейбірі орындай алады: Мәтіннің негізгі ойын түсінеді, қосымша ақпаратты пайдаланып, постер жасайды және қорғайды.

Бағалау критерийлері
Мәтіннің негізгі ойын түсінеді.
Нақты ақпаратты анықтайды.
Жинақталған ақпараттар негізінде постер дайындайды.

Тілдік мақсаттар

Дағдыларды дамыту:
Тыңдалым\ жазылым.
Үштілділік : мектеп-школа-school, күлгін-пепельный-ashen, қызғылт-оранжевый-orange, жабдықталған-оснащен-equipped
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері :
Кабинет, шкаф, зал, спортзал
Талқылау сұрақтары
Мектептің ерекшелігі неде?

Құндылықтарды қалыптастыру
Мәңгілік Ел ИНДУСТРИЯЛАНДЫРУ МЕН ИННОВАЦИЯЛАРҒА НЕГІЗДЕЛГЕН ЭКОНОМИКАЛЫҚ ӨСУ


Ресурстар
АҚТ, түрлі түсті маркерлер, постер жасауға арналған А4 қағазы, суреттер, презентация

Пәнаралық байланыс
ағылшын тілі

Оқыту

Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Саралау тәсілдері
Қалыптастырушы бағалау тәсілдері

Сабақ басы
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі
Cәлеметсіздер ме?
Психологиялық ахуал. Ортаға келіңдер.
Мұғалім Шаттық шеңберін құрғызып, ынтымақтастық -атмосферасын орнату үшін оқушыларға: —
Сендер қарым-қатынас барысында бір-біріне қандай жақсы сөздер айтасыңдар?-деп сұрайды.
Қайырлы күн, көздерім!
Ояндыңдар ма?(қабақтарын сипайды).Қайырлы күн, құлақтарым!
Ояндыңдар ма?(құлақтарын сипайды).Қайырлы күн, қолдарым!
Ояндыңдар ма?(қолдарымен шапалақтайды).Қайырлы күн, аяқтарым!
Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).Қайырлы күн, мұғалім!
Мен ояндым!.(Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады)
/оқушылар бір-бірін қолдарынан алып, жылы тілектер айтады/
Мұғалім -Сендер таңертең қайда келесіңдер?
Оқушы -Мектепке
Мұғалім -Мектепте кімдер бар?
Оқушы -Мектепте мұғалім, директор, оқушы, аспазшы бар.
Мұғалім -Онда экранға қарап сөзжұмбақ шешейік.
Осы сөзжұмбақ арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.




1.
м
ұ
ғ
а
л
і
м




2.
е










3.
к
і
т
а
п



4.
д
ә
п
т
е
р








5.
е










6.
п
а
р
т
а



Ұстаз сөзінің синонимі (МҰҒАЛІМ)
Қаласы бар, үйі жоқ. Өзеңі бар, суы жоқ. Орманы бар, бүрі жоқ. Бақшасы бар, гүлі жоқ. (КІТАП)
Ойынды жазасын, Аласын мазасын. Беттері біткен соң, Қарыз боп қаласың (ДӘПТЕР)
Оқушы орны (ПАРТА)
Мұғалім - Қандай сөз шықты? Кім айтады?
МЕКТЕП
Дұрыс, бүгін біз сендермен осы Мектеп тақырыбына
тоқталып, білімімізді көрсетеміз.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы Менің мектебім
Мұғалім "Пазл" әдісі арқылы топқа біріктіру. 3 топ (мектеп,
мұғалім, оқушы)
Деңгейі төмен оқушыларға тапсырманы орындату үшін мұғалімге немесе сыныптасына қарап жасау
Деңгейі орташа оқушылар тапсырманы өздері айтып орындайды
Деңгейі жоғары оқушылар бұл әдісті өз басшылығына алып сыныптастарына айтып орындатады
Бағдаршам әдісі арқылы кері байланыс беру

Сабақ ортасы
3 минут














5 минут














4 минут






















4 минут














4 минут




















4 минут











10



Тыңдалым алды тапсырмалар.
Бұрыңғы білімдерінді бүгінгі сабақпен байланыстыру мақсатында
Мектеп сөзіне Тұжырымдамалық картасын толтырамыз.
Мұғалім Тақтаға әр топтан кезекпен бір оқушыдан шығады.
Ал, бастайық






Мұғалім -Біздің мектеп жайлы не айтасыңдар?
-Мектеп неше қабатты?
-Мектепте не бар?
-Кабинеттері қандай?

Тыңдалым барысындағы тапсырмалар.
Мәтінді мұқият тыңдаймыз
1 тапсырма. Мәтінді тындай отырып, Мектеп тақырыбы бойынша өздеріне таныс 10 сөз А4 қағазға жазасыздар.
Топтан бір оқушы сол сөздерді оқып шығады.











Сәйкестендіру әдісі арқылы жаңа сөздерді меңгереміз
2 тапсырма. Тыңдалым кезі тапсырмалар
Сұрақ жауап әдісі арқылы мәтіннің жалпы мазмұнын түсінуге арналған сұрақтарға жауап береміз.

1. Мәтін мазмұны бойынша мектеп қандай кірпіштен салынған?
2. Мектеп ауласында қандай ағаштар өсіп тұр?
3. Саған бұл мектеп ұнады ма? Несімен ұнады?
4. Сен қандай жаңа форматтағы мектептерді білесің?















3 тапсырма. Нақты мәлімет алуға арналған тапсырма.
Аудиоматериалды екінші рет тыңдай отыра, Конверттегі сұрақ әдісі арқылы ақпараттағы олқылықтардың орнын толтырыңыз

1. Менің мектебім ? орналасқан.
2. Ол қызғылт ? салынған.
3. Бірінші қабатында ? ? ? бар.
4. Кабинеттердегі ? жаңа үлгіде жабдықталған.
5. Мектеп ауласында ? ? ? ағаштары өсіп тұр.







Тыңдалымнан кейінгі тапсырма
4 тапсырма. Шын немесе Өтірік әдісі арқылы төмендегі ақпараттарға дұрыстығына немесе бұрыстығына сәйкес белгілейді.

Сөйлемдер
шын
өтірік

1
Мектеп қаланың шетінде орналасқан.



2
Мектеп қызғылт кірпіштен салынған.



3
Мектептің маңдайшасына Ыбырай әнші атамыздың Кел, балалар, оқылық деген сөзі ілінген.



4
Кабинеттердегі жиһаздар жаңа үлгіде жабдықтылған жоқ.



5
Маған мектеп ұнамады. Мен қаланың мектебіне үйренбедім.





5 тапсырма. Сюжетті әдісі арқылы мәтінді қайта құрастыру. Оқушыларға бөліктерге бөлінген мәтін қиындылары таратылады. Әр бөлікті оқи отырып, мәтінді рет ретімен құрастырып шығады, оны А4 формат қағазына жабыстырады.
Слайдтағы мәтіннің дұрыс құрылымын тексереді.









6 тапсырма. Менің мектебім атты тақырыбында өз білімдерінді ортаға салыңыз, Карусель әдісін пайдалана отырып, постер жасайды, қорғайды.






Деңгейі төмен оқушыларға партаға мектептің суретін беремін. (Кім? Не? деген сұраққа жауап беретін сөздерді табу)
Деңгейі орташа оқушылар
партаға мектептің суретін беремін. (Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздерді табу)
Деңгейі жоғары оқушыларға
партаға мектептің суретін беремін. (Не істейді? деген сұраққа жауап беретін сөздерді табу)

Деңгейі төмен оқушылар
он сөз тауып жазу
Деңгейі орташа оқушылар он сөзді пайдалана отырып сөз тіркесін құрастырып жазу
Деңгейі жоғары оқушыларға сөз және сөз тіркестерін пайдалана отырып, сөйлем құрау.





Деңгейі төмен оқушыларға
сұраққа жауап беру үшін (кірпіш, шырша, қарағай) суреттерін ұсынамын
Деңгейі орташа оқушылар (сөздерді пайлана отырып сөйлем құрастырады)
ОЛ ЖАСАЛҒАН КІРПІШТЕН ҚЫЗҒЫЛТ.
АУЛАСЫНДА ӨСІП ҚАРАҒАЙ ШЫРША ТҰР МЕКТЕПТІҢ
Деңгейі жоғары оқушыларға
Сөйлемді аяқта
Бұл мектеп маған ұнайды, себебі ...
Жаңа форматты мектептерге Назарбаев зияткерлік мектебі жатады. Ол мектепте .....



Деңгейі төмен оқушылар Не? деген сұраққа жауап беретін сөздерді қолдану керектігін түсіндіремін.
Деңгейі орташа оқушылар
Мектеп туралы мақал-мәтелді қажетті сөздермен толықтырып жаз.
...- кеме, білім –теңіз
Өмір үлкен- ......
Деңгейі жоғары оқушылар
Мектеп тақырыбына өз бетінше 3 мақал-мәтел жазады.

Деңгейі төмен оқушыларға
Ыбырай Алтынсарин туралы А4 форматында қысқа мәлімет берілу
Деңгейі орташа оқушылар
Ыбырай Алтынсариннің Кел балалар оқылық атты өленің қажетті сөздермен толықтырып жазу
Деңгейі жоғары оқушылар
Ыбырай Алтынсариннің Кел балалар оқылық өленің жатқа жазу







Деңгейі төмен оқушылар
мәтін бөліктеріндегі кездесетін сан есімдерге назарларын түсіру
Деңгейі орташа оқушылар
мәтінді тақырып бойынша қосымша сөз және сөз тіркестерімен толықтыру
Деңгейі жоғары оқушылар
өз бетінше әр бөлікті мазмұныны бойынша сөйлеммен толықтыру

Деңгейі төмен оқушылар
мәтін бойынша өз білімдерін ортаға салып, постер жасау үшін мәтінге сүйеніп жасау
Деңгейі орташа оқушылар постерді қосымша ақпараттармен толықтыру
Деңгейі жоғары оқушылар
Постердегі қосымша ақпараттарды салыстырып, дәлелдеу
Бес саусақ әдісі арқылы кері байланыс беру













Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын мұғалімнің кері байланысынан біледі










Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын өзара бірін бірі бағалауынан және мұғалімнің кері байланысынан біледі
















Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын жауап кілттерінен анықтайды










Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын Қолпаштау, мадақтау әдісі арқылы анықтайды.














Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын өзара бірін бірі бағалауынан және мұғалімнің кері байланысынан біледі






Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын дескриптор арқылы анықтайды.


Сабақ соңы
2 минут
Рефлексия пирамидасы
Есіңе сақтау керек маңызды бір нәрсе
Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе
Сіз үйренген үш нәрсе
Сіз бұрыннан білетін төрт нәрсе

Үй жұмысын беру; Менің болашақтағы мектебім атты тақырыбында шағын әңгіме жазу.


Критерийлер
Дескрипторлар

1
Мәтіннің негізгі ойын түсінеді,

Тақырыпқа байланысты сөздерді анықтай алады
сұрақ бойынша ой қорытып, жауап береді..


2
Нақты ақпаратты анықтайды.

- мәтін арқылы ақпараттағы олқылықтардың орнын толтыра алады
- сөйлемдерден дұрыс жауабын анықтайды.


3
Жинақталған ақпараттар негізінде постер дайындайды.
Ақпараттарды пайдалана отырып, постер жасай алады.



.





Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы

Жалпы бағасы
Мұғалімнің бақылауынша, сабақта оқыту үдерісі қалай іске асты?
Жоспарлаған тапсырмалардың барлығын орындауға оқушылар үлгерді ме?
Сабақ барысында жоспардан тыс қандай қосымша іс әрекет қосылды, қайсы алынып тасталды?
Оқушылардың рефлексиясы бойынша, сабақ үдерісі қалай өтті? Оқушылар өз рефлексиясында қандай жауаптар ұсынған? Сіз келесі сабағыңызда өз бақылауыңыз бойынша, оқушылардың рефлексиясы бойынша нені өзгертесіз?









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!