Материалдар / Салқындау үдерісі 7 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Салқындау үдерісі 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Химия пәні мұғалімдеріне ҚМЖ 7 сынып "Салқындау үдерісі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2020
871
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Жусипова Гульбаршин Куралбековна


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі.

Мектеп: «ОРОММИК» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Жусипова Г.Қ.

Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Салқындау үдерісі

4 зертханалық тәжірибе

«Салқындау үдерісін зерттеу»


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.5 -салқындау үдерісін зерделеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

Салқындау үдерісін зерделейді, үдерістің графигін құрады, бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді.

Оқушылардың басым бөлігі

Салқындау үдерісіне мысалдар келтіреді.

Кейбір оқушылар Бөлшектер теориясын пайдалана отырып салқындау және кристалдану үдерістерін түсіндіріп, сипаттайды.

Бағалау критерийі

  • Эксперимент нәтижелері бойынша салқындау қисығын салады

  • Салқындау қисығының бөліктерін талдайды

  • Бөлшектер теориясын пайдалана отырып салқындау және кристалдану үдерістерін түсіндіреді

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Заттардың күйі, қатты, сұйық, газ тектес, балқыту, бөлшек, қату, энергия, жылу, температура, қыздыру, салқындау, балқу сублимация, конденсация

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: -Бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді

Бөлшектер температура көтерілген кезде жылдамырақ қозғалады

Мен су қатып қалды депойлаймын, себебі бөлшектер қозғалмайды

күйдің өзгеруі …жағдайда/себепті боладыЗаттардың күй өзгерісіне қатысты өз бақылауларын көрсету және түсіндіру;

Құндылықтарға баулу




Сабақта топпен жұмыс жасауда өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау, жауапкершілік, ынтымақтастық, достық қарым –қатынас орнатуға жағдай жасау, өмір бойы оқуға жетелеу.

Пәнаралық байланыс

Физика - Заттардың агрегаттық күйлерінің өзгеруі.

Математика Функция. Функция графигін тұрғызу.

Алдыңғы білім


Заттар және физикалық денелер

(Жаратылыстану, 5-сынып)

Химия пәні . Заттардың агрегаттық күйлері


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру.

«Ой қозғау» Балқу және қату ұғымдарына бөлшектер теориясы негізінде видео көрсету арқылы алдыңғы сабақ еске түсіріліп, сабақ мақсатын айқындалады.

Cуреттер арқылы топқа бөліну

1-топ 2-топ 3-топ


Тапсырма 1. «Төрт сөйлeм тәсілі» арқылы (Оқушылар салқындау үдерісі туралы мысал келтіріп өз ойларын айтады.)


Oқушыларға арналған талқылау сұрақтар:

Заттар ылғида бір агрегаттық күйде болама ?

Заттар бір күйден екінші күйге қалай ауысады?

Температура мен жылу мөлшері түсініктері бірдей ме?

Ысытылған денені салқындатқанда не байқалады?


  1. Пікір

  2. Дәлел

  3. Мысал

  4. Қорытынды


Кepi байланыс : «Мадақтау» арқылы қолдау.

Саралау: ресурс, диалог, қолдау арқылы.



Тақырыпты ашатын суреттер








Сабақтың ортасы


Тапсырма 2. -топта, жеке жауап парақтарына толтырады. Зертханалық жұмыс (қалыптастырушы бағалау жинағы)

Тақырып: «Салқындауды зерттеу»

Мақсаты:

Салқындау үрдісін зерттеу; салқындау қисығын салып оған тән сипатты белгілеу, өзінің бақылауына қатысты бөлшектер теориясын түсіндіру.

Реактивтep және құрал - жабдықтар: парафин, спиртшам, мұз, криcтaллизатор, температура датчигі, кәрлен табақша, тигель қысқыштар, термометр, секундомер.

Жұмыс барысы: Нұсқаулық.

  • Пapaфині бар сынауықты спиртшамның жалыны үстінде толық балқығанша қыздырыңыз.

  • Парафиннің толық балқыған уақыттағы температурасын термометр көмегімен белгілеңіз.

  • Балқыған парафині бар сынауықты мұзы бар кристаллизаторға орналастырыңыз.

  • Температураның өзгергенін әрбір минут сайын белгілеңіз, парафиннің қату нүктесін және ең төменгі температурасын белгілеңіз, және кестеге жазыңыз.

  • Пapaфиннің салқындау қисығының гpaфигін салыңыз да, ол қисықта салқындау және кристалдану үдерістеріне сай бөліктерді белгілеңіз.

  • Қорытынды жасағанда бөлшектер теориясы тұрғысынан салқындау және кристалдану үдерістеріне түсінік беріңіз.

Кесте

Уақыты/мин









Температура С0










Салқындау қисығы

- берілген мәліметтерді қолданып, парафиннің салқындау графигін құр

- Қисықтың әр бөлігіндeгі пapaфиннің күйін және тeмператураның өзгерісін белгіле

Зерттеу бойынша бақылау сұрақтары.

  • Графиктегі салқындау және кристалдану үдерістерінің бөліктерін көрсетіп, үдерістерді бөлшектер теориясы тұрғысынан сипаттаңыз

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

- Жүргізілген жұмыс бойынша қорытынды жaca

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


Бағалау критерийі

Дескриптор

Ұпай

1. Салқындау қату температурасы нәтижесінде түзілетінін біледі

  • Жұмыc мақcaты сақталып, нұсқаулықпен жұмыстанады

  • Белгілepді кecтеге дұрыс толтырады


1


1



2

2. Эксперимент нәтижелері бойынша салқындау қисығын салады.


  • Абциccа және ордината осьтерінде шамалapды көрсетеді

  • Тәжірибе жүргізгенде эксперименттің жүйелі құрылуын ұстанады, қисығын салады

  • бастапқы темпepатураны көрсетеді, kpисталдану температурасын және ең төмен температура нүктесін көрсетеді

  • нүктелерді түзу сызықпен қосады;

  • графикте үдерістің салқындау бөлігін белгілейді;

  • графикте үдерістің кристалдану бөлігін белгілейді;

  • бөлшектер теориясы тұрғысынан салқындау, кристалдану үдерісін сипаттайды.

  • жұмысқа қорытынды жacaйды


1



1



1


1

1


1


1

1



8

Барлығы

10


Саралау: Өз бетіншe жұмыс істеу қарқыны, қолдау арқылы.



Бекіту тапсырмасы 3. «Жұбыңа жеделхат» тәсілі

Оқушылар осы сұрақтарға жауаптарын хат жазу арқылы орындайды.


  1. Заттың сұйық күйден қатты күйге өзгеруі процессі келесі сызбада көрсетілген:













  1. Сызбаның қай кескінінде салқындау процессі жүреді?

___________________________________;


  1. Жылу энергиясы заттар бөлшектерінің қозғалысын өзгертетінің төмендегі суретте көрсетілген.


А) Балқу

Б) Қату

В)Конденсация

С)Десублимация

Д)Сублимация














Shape1

Shape2

Shape3

Shape4

Shape5



















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!