Сыныбы:
5
Сабақтың тақырыбы
§4. Сақ
тайпалары, сақтар- ежелгі Қазақстанды мекендеушілер.
Мақсаты
Ежелгі
Қазақстанды мекендеген - Сақ тайпалары туралы білімді
ұғыну.
Күтілетін нәтижелер
А. Ежелгі Қазақстанды
мекендеген- Сақ тайпалары туралы біледі.
В. Сақ тайпаларын өзге
елдерімен салыстырып, ерекшеліктері мен айырмашылықтарын анықтайды,
картамен жұмыстанады.
С. Қазақстан жерінде
мекендегін ежелгі тайпа – сақтардың Қазақстан тарихында алатын
орнын бағалайды.
Керекті жабдықтар
«Қазақстан тарихынан әңгімелер» оқулығы, флипчарт, ақ
парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер
және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек-
сызба,карта,интербелсенді тақта.
Тапсырмалар:
2,3,4,5,6,7,8
Сабақ
барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уақыты
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
5мин
Ұйымдастыру. Амандасу.
Жаңа
сабақтағы негізгі ұғымдарды пайдалану арқылы топқа бөлу,
«Шынжыр»
әдісімен үй тапсырмасын сұрау,
АББҚ бар
оқушыға бағдар карта беру.
Ынтымақтаса топқа бөлініп, үй тапсырмасына дайындығын
көрсету үшін мұғалім берген тапсырмаларды орындайды.
Яғни
«Шынжыр» әдісі арқылы ү» тапсырмасын айтып шығады.Үй тапсырмасын
талқылай отырып өз білімінің қаншалықты деңгейде екенін «Ғажайып
сызғыш» әдісі арқылы біліп, өзін өзі бағалайды.
Тұсаукесер
5
мин
Табыс
критерийлері:
А. Ежелгі Қазақстанды
мекендеген- Сақ тайпалары туралы білу.
В. Сақ тайпаларын өзге
елдерімен салыстырып, ерекшеліктері мен айырмашылықтарын анықтап,
картамен жұмыстандыру.
С. Қазақстан жерінде
мекендегін ежелгі тайпа – сақтардың Қазақстан тарихында алатын
орнын бағалау.
Бейне
ролик арқылы жаңа сабаққа көпір жасау.
Оқушылар
сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады.
Негізгі бөлім
25мин
«Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру .
Постер шығару.
Жаңа
тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру.
Оқып
болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты
ашу.
Бағалау
критерилерін тарату.
Постер
қорғау.
Бағалау
критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы
бағалату.
Топтар
оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған
мәліметтерін қосып постер құрады.
Құрып
болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды.
Әр топ
сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі
жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды.
Постерді бағалау критерилері:
Тақырып
мазмұнының ашылуы
Безендірілуі
Шығармашылығы
Қорытынды
10
мин
«Ыстық
орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
«Блоб
ағашы» арқылы кері байланыс жасау.
Оқушылар
берілген тапсырмаларды орындайды.
Табыс
критерийлері:
табыс
критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау.
Сабақтан
алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады.