ҰОҚ-ның оқытылу
мақсаттары
|
0.1.1.2. Сөзді буынға бөлу, сөздегі
буын санын жəне орналасу ретін
анықтау
0.1.3.1. Сұраққа жауап бере отырып, У
дыбысы жəне əрпімен танысады. 0.2.1.1. Сөз/сөйлем сызбасын
оқу
0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың
жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін
жазу
|
Күтілетін
нəтиже
|
Барлық
тəрбиеленушілер:
-
Сурет бойынша сұраққа жауап береді.
Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратады. У дыбысы – кейде
дауысты, кейде дауыссыз дыбыс. У дыбысының айтылуын дұрыс
дыбыстайды. Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі у
дыбысының орнын ажыратады. У əрпінің баспа түрін
жазады
-
Көпшілік
тəрбиеленушілер:
Берілген суретке қарап сөздегі
дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратады. Сөздегі дыбыс санын, ондағы
у дыбысының орнын ажыратады. У дыбысына сөз ойлайды. У дыбысына
(дауысты, жуан дауысты) сөз құрайды. Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп
элементтерін жазады.
-
Кейбір
тəрбиеленушілер: Сурет бойынша əңгіме құрайды,
өз ойын толық жеткізеді. Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. У дыбысын қатыстырып,
сөз, сөйлем құрастырады.
Негізгі
терминдермен сөз
тіркестері:
Отбасы ҰОҚ-дағы
тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын
тіл:
Пікір алмасу
сұрақтары:
-
Отбасы мүшелерінің
есімдерінен
-
У дыбысын
ізде.
-
Бұл отбасында кім
үлкен, кім кіші?
-
Өз отбасыңда сенен
кім үлкен?
-
Таяқшаны қалай
пайдаланасың?
|
І. Дұрыс əсерлі көңіл күй орнату.
0–2мин.
II. Өмірлік тəжірибені
маңыздандыру. Мақсатты болжам. 3–5
мин.
|
Балаларды шаттық
шеңберіне тұрғызу.
–
Кəне, балалар
барлығымыз отбасымызға жақсы тілектер
тілейікші!
–
Ата-анам ауырмасын!
– Үлкендерді сыйлайық! – Анамызды
ардайық!
(Ұ)
«Отбасым – берекем!» қимылды ойынын ойнату.
Барлық балалар шеңбер жасап тұрады.
Белгі берумен
отбасы мүшелерін айтып, бір қолымен екінші
қолының саусақтарын бір-бірлеп жұмады. Егер саусақтары жетпей
қалса, артқа қарай адымдап, қалған отбасыларын атайды. Көп
адымдаған балаға «Үлкен отбасы» деген атақ беріледі. Ол бала қалған
балаларды бақылаушы болады.
|
|
ҰОҚ-ның ортасы III. Тақырып бойынша жұмыс 6 –
27мин.
|
Тапсырма орындамас бұрын балаларға
жұмбақ жасыру.
Маған да, саған
да,
Жақын туыс бес
адам.
Үш əріптен
тұратын.
Оңға оқы, солға
оқы
Өзгермейді еш
одан.
Бəрі де өз
жұртың
Айтады, кəне, кім
атын?
(Ана, апа, аға, іні,
ата).
(Ұ) Əліппе-дəптермен
жұмыс. 1-тапсырма.
- Балалар жұмбақтың
жауабында аталған отбасы мүшелерінің есімдерінен У дыбысы естіле
ме?
- Қайталап
айтайықшы!
1.Отбасы мүшелерінің
есімдерінен У дыбысын ізде.
Суретте берілген
отбасы мүшелері туралы
əңгімелеу.
Отбасы мүшелерінің
атауларының сызбасына қарап буынға бөліп, дыбыстық талдау
жасайды.
Отбасы мүшелерінің
үлкенін, кішісін анықтайды.
Балалар өз
отбасылары туралы əңгіме құрайды. 2-тапсырма.
Өлең
жолдарын оқып береді. Балалар мұқият тыңдап, естеріне сақтайды.
Балаларға үлкендерді сыйлау, олардың тілін алу, үлкендердің жолын
кеспеу туралы əңгімелеп береді.
–
У – бірде дауысты, бірде дауыссыз
дыбыс. - -
У дыбысының дауысты дыбыстан кейін тұрса,
дауыссыз болатынын, көк түсті дөңгелекпен, ал дауыссыз дыбыстан
кейін естілсе, дауысты болып, қызыл түсті дөңгелекпен
белгілейтіндерін айтып түсіндіру.. -
Тау, су сөздерінің дыбыстық талдау
жасайды.
Сөздің неше буыннан тұрғанын айтады. У дыбысының мұнда дауыссыз
дыбысының рөлін атқарып тұрғанын біледі. «Су» сөзін қайталап,
дыбыстық талдау жасады. Су сөзінде У дыбысының дауысты дыбыс рөлін
атқарып тұрғанын біледі.
3-тапсырма. У əрпімен танысайық. Күз
бейнеленген суретке қарап отырып, балалар күз мезгілі тұралы
əңгімелеседі. Күз мезгілінде жапырақтар түсіп ағаштардың бұтақтары
көрініп тұрғанын байқайды. У əрпінің суретін көрсетіп, бұтақтың
суретіне назар аудартып, ұқсастықты айту.
Балалар бұтақты саусақ ұшымен бастыра салып, сосын ауада салып
көрсетету.
Өлең жолдарын
қайталау.
Балалар өлең жолын
қайталай отырып, у дыбысының анық айтылуына жаттығу
жасатады.
(Ұ) Сергіту
сəті
Шеңбер болып
тұрамыз,
Керегені
құрамыз,
Уықтарды
көтеріп,
Шаңыраққа
тірейміз.
Жоғары біздің
шаңырақ,
Күн сəулесін
шашады.
Киіз үйде
жиналып.
5-тапсырма
Балаларға У дыбысын жасау үшін
таяқшаларды қолдануға болатынын айту. Балаларға ой тастау. Балалар
У дыбысының бейнесіне қарап отырып, өздеріне қанша таяқша керек
екенін, жəне қалай жасауға болатыны туралы
пікірлеседі. У
əрпінің баспа түрін ауада жазып, сосын жұмыс дəптеріне баспа түрін
жазады.
|
Əліппе-дəптер
У әрпіне байланысты
суреттер.
Кеспе әріптер,
текшелер.
«Отбасы» тақырыбына
аранлған сурет
Сөздердің сызбасы
жазылған плакат.
|