Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Шешендік өнер:Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Шешендік өнер:Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері
Материал туралы қысқаша түсінік
Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;Шығарманы көркемдік ерекшелігіне талдайды;
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім:«Атадан
қалған асыл сөз»
Атырау қаласы Б.Нысанбаев
атындағы орта мектеп
Мерзім:10.09
Қазақ тілі және қазақ
әдебиеті пәні мұғалімі: Мусина Майра
Абдрахимовна
Сынып:9
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандарсаны:
Сабақтың
тақырыбы:Шешендік өнер: Майқы би мен Мөңке бидің шешендік
сөздері
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
9.2.3.1 Шығармадағы
әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін
талдай отырып, автор стиліне баға
беру;
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар
орындайалады:
Шығарманы көркемдік ерекшелігіне
талдайды;
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен
фигура) түрлерін анықтап,
талдайды;
Кейбір оқушылар
орындай алады:
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен
фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға
береді.
Бағалау
критерийі
шығарманың тілдік
ерекшелігін талдайды;
автор стилін
анықтайды.
Тілдік
мақсаттар
Пән лексикасы және
терминология:психологиялық параллелизм,
перифраз, гротеск, эллипсис
Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз
тіркестер:
менің
ойымша....,
мен оны былай
түсіндіремін.....,
себебі....., оған мынандай
дәлел келтіре
аламын....,
мәселенің шешеу жолдарын
ұсынар болсам,....,
қорыта
келе,.......
Құндылықтар
Тарихтың,
мәдениет пен тілдің біртұтастығы
(6-құндылық)
Пәнаралық
байланыс
қазақ тілі,
тарих
Алдыңғы
білім
Психологиялық
параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск,
эллипсистуралы алған білімді
кеңейту
Жоспар
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
Педагогтіңәрекеті
Оқушыныңәрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
І. Ұйымдастыру
кезеңі.Оқушылармен сәлемдесіп,
назарын сабаққа аудару.
Қызығушылықты
ояту.«Ой
қозғау»
Майқы би мен
Мөңке бидің тарихтағы рөлі
қандай?
Майқы би мен
Мөңке би шығармашылығының басты белгісі
қандай?
(оқушылар жауабы
тыңдалады).
Сабақтың тақырыбы, мақсаты
және бағалау критерийлері
таныстырылады.
Оқушылармен
сәлемдесіп, назарын сабаққа
аудару.
Оқушылар Мөңке би
мен Майқы би өмір жолы туралы мәлімет
алады.
Сұрақтарға жауап
береді.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты
және бағалау критерийлері
таныстырылады.
ҚБ
Тапсырма
қағаздары
Сабақтың
ортасы
М
Эпитет
ағынаны тану.
«Бұрыштар» тәсілі.Оқушыларға ережелер ұсынылады. Олар берілген ережелерді
тірек сөздермен байланыстырып, ойларын
қорғайды.
Портрет
Теңеу
1-тапсырма.Мөңке бидің шешендік
сөзіндегі көркемдегіш сөздерді
анықтаңыздар.
Мөңке
би:
Майқы
би:
Дескриптор:
Шешендік сөздегі
көркемдегіш сөздерді
анықтайды;
Қолданылу себебін
түсіндіреді.
ҚБ
Сөздік
жұмыс:
2-тапсырма. «Синквейн»
стратегиясынқолданып, Майқы би мен Мөңке би образдарына бес
жолдыөлеңқұрастырыңдар.
Дескриптор:
Майқы би мен Мөңке
би образдарына бес жолды өлең
құрастырады.
ҚБ
3-тапсырма.«Керемет
пікірталас»
Барлық оқушылар
бірнеше шағын топтарға бірігеді. Әр топтан бір өкіл
шығады.Майқы би мен Мөңке би
шығармаларыныңерекшелігіне қатысты пікір
білдіреді. Сол арқылы автордың стиліне шағын талдау
жүргізеді.
Дескриптор:
Авторлар
шығармашылығына қатысты пікір
білдіреді;
автор стиліне шағын
талдау жүргізеді.
ҚБ
Оқушыларға ережелер ұсынылады.
Олар берілген ережелерді тірек сөздермен байланыстырып, ойларын
қорғайды.
•Шешендік сөздегі көркемдегіш
сөздерді анықтайды;
•Қолданылу себебін
түсіндіреді.
Сөздікпен жұмыс
жүргізеді.
•Майқы би мен Мөңке
би образдарына бес жолды өлең
құрастырады.
•Авторлар
шығармашылығына қатысты пікір
білдіреді;
•автор стиліне шағын
талдау жүргізеді.
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
9-сынып «Қазақәдебиеті»
оқулығы
Әдебиеттеориясы
Сабақтың
соңы
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі Бүгін мен......................
білдім
................. қызықты
болды.
......................... қиын
болды. ..................... тапсырманы мен
орындадым.
......................... екенін
түсіндім. Мен енді.......................
білемін.
Мен...............................
сезіндім Мен.....................................
білім алдым. Мен.........................................
үйрендім. ................................. менің
қолымнан келді. Мен...................................... жасай
алдым. Мен.................................... жасап
көруге талпынамын. .................. мені таң
қалдырды.
Сабақ менің өміріме.....
берді.
Менің............. жасағым
келді.
Үй
тапсырмасы
Майқы би мен Мөңке биге тән
қасиеттерді топтастыру арқылы
көрсетіңдер.
Дифференциацияны, берілетін
тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер
қоясыз?
Сізоқушылардың сабақ
барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді
пайдаланасыз?
Техника қауіпсіздігі мен
денсаулықты сақтау
Дифференциацияны берілетін
тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және
ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау
көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге
асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез
келген бөлімінде
қолданылады.
Бұл бөлімді оқушылардың
сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын
әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан
ыңыз.
Денсаулықты сақтау
технологиялары.
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз