Материалдар / Сүйек типі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сүйек типі

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сыныптарға арналған биология пәнінен көмекші құрал ретінде пайдалануға болады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Маусым 2019
383
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
8.3В. Қозғалыс
Күні: 4.02.2019ж
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы

Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
Сабақтың мақсаты

Бағалау критерийі

Ойлау дағдылары
Тілдік мақсаттар

Мектеп: 17 жалпы орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні: Уразбаева Д.П

Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық
құрамы. Зертханалық жұмыс «Сүйектің макро және микроскопиялық
құрылысы». Демонстрация «Сүйектің химиялық құрамы»
8.1.6.2 Сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық
құрылысын зерттеу
Барлық оқушылар: Сүйектің химиялық құрамы, макро және
микроскопиялық құрылысын сипаттау, зеттеу.
Оқушылардың басым бөлігі: Күйдірілген сүйектің қасиеттерін,
химиялық құрамын талдайды. Кальцийсіздендірілген сүйектің
қасиеттерін, химиялық құрамын ажыратады.
Кейбір оқушылар: Сүйектің химиялық құрамын ажыратады, қалыпты
сүйектің қасиеттерін, химиялық құрамын айқындау.
1.Сүйектің макроскопиялық құрылысын сипаттайды
2. Сүйектің микроскопиялық құрылысын сипаттайды
3. Сүйектің химиялық құрамын талдайды.
4. Қалыпты сүйектің қасиеттерін, құрамын анықтайды
Білу, түсіну, қолдану, талдау
Оқытудың тілдік мақсаттары: Топтық жұмыста бейне жазбадан
сүйектің құрамын, құрылысын көріп, топта бірлесіп жұмыс жасап,
сыныпта қорғайды. Зерттеу жұмыс арқылы сүйектің құрамын анықтап,
бір-бірімен салыстырып, қорытынды жасайды
Пәндік лексика және терминология:
Оссенин –ossein-оссеин
Ұлпа- tissue-ткань
дәнекер ұлпасы- connective tissue-соединительный ткань
шеміршек-cartilage- хрящь
кальций –calcium-кальций
органикалық заттар-organic matter-органические вещества
бейорганикалық заттар-inorganic matter-неорганические вещества
✓ Сөз тіркестері:Диалог құруға
✓ Неліктен қаңқа тірек және қорғаныш қызметін атқарады?
Сүйектің қандай қасиеті оның қорғаныш және тірек болуына мүмкіндік
береді?
Мықтылық дегенді қалай түсінесіздер?
Адам ағзасына оссенин нәруызы не үшін керек?
Жас өскен сайын оның мөлшері қалай өзгереді?
✓ Оссеин цилиндрлері арасында орналасқан зат неден тұрады?
Оқылым - мәтінмен жұмыс
Тыңдалым – бейнероликтен тыңдау, көру
Айтылым – постер қорғап айту
✓ Жазылым- зертханалық жұмыс қорытындысын жазу


Құндылықтарға
баулу

Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық байланыс

Химия зертханалық жұмыста тұз қышқылы. Физика
Сүйек, қаңқа жайлы біледі, түсінеді

Алдыңғы білім

Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы

Сабақтың
ортасы
30 минут

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Үйымдастыру кезеңі
Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушыларға жылы
лебіз, сәттілік тілей отырып сабақты бастаймын
«Еске түсіру» әдісі Үй тапсырмасы
Қ.Б . Оқушыларды мадақтау арқылы бағалау
Қызығушылығын ояту. Смайликтер арқылы топқа бөліп,
Мағынаны тану кезеңі.
Тыңдалым тапсырмасы: Оқушыларға интербелсенді тақта
арқылы сүйектің химиялық құрамы, макро және микроскопиялық
құрылысын көреді және тындайды.
1.Бейнежазбадан не көрдік?
2.Сүйекте қандай ұлпалар бар?
3.Сүйекке мықтылық қасиетті не береді?
4.Адам ағзасына оссенин нәруызы не үшін керек? Жас өскен сайын
оның мөлшері қалай өзгереді?
5.Остеин цилиндрлері арасында орналасқан зат неден тұрады?
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма
«Ойлан- бірік-бөліс» әдісі
Неліктен қаңқа тірек және қорғаныш қызметін атқарады?
Сүйектің қандай қасиеті оның қорғаныш
және тірек болуына мүмкіндік береді.
Мықтылық дегенді қалай түсінесіздер?
Сүйек ұлпасының мықтылығы, сіздердің ойларыңызша, неге
байланысты?
Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысына нелер кіреді?.
Бағалау. Екі жұлдыз, бір ұсыныс
2-тапсырма.
Зертханалық жұмыс.
«Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы»
А) Күні бұрын 10% тұз қышқылының ертіндісіне салынған сүйекті
иіп көру
Б)Кепкен сүйекті сірінкемен жағып көру
В) Кәдімгі қалыптағы сүйек
Тұз қышқылын таңдау себебім ол сүйек ұлпасының органикалық
заттарына соншалықты әсер етпейді. Қышқылдан шыққан сүйек
иіледі, майысады. Кепкен сүйекті жағып көру. Сүйек көмірленеді.
Бұл органикалық заттардың жанып кеткенін көрсетеді. Сүйек морт
сынғыш болады, қолға ұстағанда үгітіледі. Кәдімгі сүек иілмейді,
морт сынбайды.
Енді балалар зерттеу жұмыстан не көргенімізді жазамыз.
Қасымыздағы жұбымызбен зерттеу жұмыстан не көргенің,
сүйектің құрамы туралы түсінгенін жазады.

www.youtube.com/
watch?v=FqmHoW
buCNc

Сүйек ұлпасының
микропрепараттар
ы, сүйек түрлері

Бағалау. Бағдаршаммен бағалау
Дескриптор:
-сүйектің макро және микроскопияық құрылысын ажыратты.
-зерттеу нәтижесін талдап жазады.
-тақырып мағынасын ашты
3-тапсырма
«Теріп жаз. Талда» әдісі. Жеке жұмыс
Сүйектің қасиеттерін, құрамын теріп жазып және соған негіздей
отырып анықтама беру. Тақырып бойынша айтылған мәіметтерге
сүйене отырып фактілер мен дәледемелер келтіріп айтады.
Сүйек қасиеттері
Қатты
Морт
Иілгіш
Беріктік
Қандай химиялық заттар
Бағалау. Бас бармақ арқылы бағалау
Сабақтың соңы
5 минут

Рефлексия . «3-2-1» стратегиясы
 Бүгінгі сабақтан алған үш маңызды ақпарат;
 Бүгінгі сабақта қиындық тудырған екі аспекті;
 Бүгінгі сабақта ұнаған бір іс-әрекет
Үйге тапсырма: Сүйектегі ұлпалардың маңызы туралы зерттеу.
Сүйектің құрамына, байланысуына, буындардың байланысуына
ұлпалардың әсері

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап
отырсыз?

Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Зертханалық
жұмыста оқушы
өмір қауіпсіздігін
сақтауға мән беру.
Зертханалық
жұмыс
құралдарымен,
қышқылдармен
дұрыс жұмыс
жасау

Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері
/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!