Материалдар / Шығармашылық жұмыс. Сәулет нысандары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Шығармашылық жұмыс. Сәулет нысандары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сәлеметсіздер ме! Бұл материал жаңартылған білім мазмұны бойынша 9 сыныптың көркем еңбек оқулығының "Дұрыс тамақтану, Гендік өзгеріске ұшырағын тағамдар" бөліміндегі "Сүт өнімдері" тақырыбына негізделіп жасалған сабақ. Жас мамандарға көмегі бар деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қараша 2019
714
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Дизайн және технология

Мектеп: МОӨК

Күні: 02.12.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Тапалов К.А

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Шығармашылық жұмыс. Сәулеттік нысан.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасы)

9.1.6.2- Бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну. 9.1.6.4- Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну


Сабақтың мақсаты

Сәулеттік нысан макеті туралы сызба үлгісін дайындау

Сәлеттік нысан макет материалын құрау арқылы безендіру

Бұйымның макетін тәсілдерін анықтай отырып талдау - Мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстыра білу

- Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика)зерттеу, талдау


Бағалау критерийі

Материалдарды өңдеу мен безендіру барысында ұтымды тәсілдерді таңдай алды. Сәулеттік бұйым дайындайды.Макеттің сызба үлгісін жасайды безендіреді.Тарихи құндылықтарды ажыратып талдайды.Мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстыра біледі.Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) зерттейді, талдайды.Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды уақытында әрі дұрыс орындай алады.Сабақ барысында тындаушының назарын өзіне аудара алады.

Құндылықтарға баулу

Тарихи ескерткіштерді бағалау, өткенге құрметпен қарау. Архетуктура,ғимарат,құрылыс. -«Мәнгелік Ел» жалпы ұлттық идеясы топтар арасында бір-бірінің тапсырмаларын тексеріп қателіктерін түзеп, сын айту арқылы ашықтық, сенімдік қалыптасады. -«Мәнгілік Ел» қоғамыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілікпен келісіп топта оқушылар бір бірін тыңдайды, бірлесе жұмыс жасау және бірлесе шешім қабылдау арқылы ұйымшылдық-ынтымастық құндылығы қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Тарих,бейнелеу өнері,әдебиет,сызу,информатика.


Алдыңғы білім

Осыған дейінгі Сәулеттік нысанның макет тақырыбы туралы түсінігі бар.















Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 5 мин



1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу.

2.Үй тапсырмасын тексеру

«Миға шабуыл»

1.Сәулет өнеріне нелер жатады?

2.Қазақстанның қандай сәулетшілерін білесіздер?

3. Әлемнің жеті кереметін ата?

4. Қазақстандағы көне ғимараттарды ата?

5.Еліміздің бас қаласындағы сәулетті нысандарды атап өт. Қ.Б «Бас бармақ» арқылы бағалайды


Топқа бөлу: «Құрал-жабдықтар»түрлеріне қарай топқа бөлінеді.

І топ «Қарындаш»

ІІ топ «Сызғыш»




Сабақтың ортасы

22 мин

































Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру. «Технология» пәні сабақтарында шеберханада қауіпсіздік ережелерін сақтау Шебер, есіңде болсын!

Арнаулы пышақты ұстағанда, екінші қолың пышақ жүзінің кері бағытында болсын.Пышақтың жүзін саусағынмен сипама.Екінші кісіге пышақты сабы жағымен ұстат.Екінші кісіге қарай пышақты сілтеме. Жұмыс кезінде пышақтың үстіне тым еңкейме. Денеңді тік ұстап жұмыс істе.

Желіммен жұмыс жасағанда желімді аузыңа, көзіңе тигізбе.Желіммен жұмыс соңында қолыңды жу.

Жұмыс орныңды әрдайым дұрыс, таза ұста. Құралдарды ыңғайлы,өзіңе керек жерге қой.

Тапсырма 1. «Ойланайық» әдісі. Постер қорғау (топпен жұмыс жасау)

Сәулет өнері ішіндегі көне және заманауи ғимараттарды ажыратыңыз

Көне ғимараттары

Заманауи ғимараттар

Дескриптор

- Көне және заманауи ғимараттарды ажыратады;

- Қазақстан сәулет өнерінен хабары бар;


ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» /Жұптар бірін-бірі бағалалайды/







2 тапсырма: Әр топ оқушылары заманауи ғимараттың қиынды суреті беріледі. Берілген суреттерді құрастырып, қарап оқушылар өз ойларын айтуы тиіс.








Дескриптор:

  1. Сәулет өнері жайлы біледі

Суретті құрастырады, ойларын айтады

Қалыптастырушы бағалау «смайликтер»

3 тапсырма

Пвх материалынан қазіргі заманауи сәулет нысанын жасау. 1 .Тұрғын үй ғимаратын заманауи тұрғыда жасайды; 2.Жасаған жұмысын қорғайды. Сәулеттік нысанның макетін жасап шығарыңыз.

Picture 9





Дескриптор

- Нұсқау карта бойынша жұмыс жасай алады

- Заманауи үйлерді ажыратады

- Макетпен жұмыс жасай алады

-ТҚЕ ережесін сақтайды

Саралау тәсілі: дереккөздер, қолдау көрсету, бағалау

Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам»




































Қазақстан сәулет өнері суреттері.

(заманауи, тарихи)





























Қазақстан сәулет өнері. (заманауи)

АКТ-интернет желісі.















Суреттер, ПВХ материалы,

,сызғыш,желім.

-техникалық нұсқау картасы-



Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия

"БББ" кестесі

Білетінім

Білгенім

Білгім келеді





Рефлексия парағы


Бағалау

5 минут


ҚБ. « Жарайсыңдар» /әр топ мүшелері бірін-бірі бағалау/


Қалам және бағалау парақшасы

.


Кері байланыс

3 минут

«Жетістік» баспалдағы.









Кері байланыс парағы.«Жетістік» баспалдағы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдері

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабаққа нақты мақсат қойылды. Сол мақсатқа жету барысында, сабақ кезеңдерінде төмендегідей әдіс-тәсілдер таңдалды:

«Ойланайық» әдісі, ҚБ: «Миға шабуыл», Тапсырмалар мен әдіс-тәсілдер таңдау барысында оқушылардың жас ерекшелігі ескерілді.

Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті. Сабақ соңында заманауи ғимарат макетін жасады және жасаған жұмыстарын қорғап шықты.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?













Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!