Материалдар / Сумен байланысты аңыз – әңгімелер. 6 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сумен байланысты аңыз – әңгімелер. 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қараша 2019
8323
9 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Су- тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен – көлдер

Сынып: 6

Мектеп: № 14

Мұғалімнің аты – жөні: Бектанова Айнұр

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Сумен байланысты аңыз – әңгімелер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынан сілтеме)

6.1.5.1. Т/А. Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.

6.3.4.1. Ж. Эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу («келісу, келіспеу» эссесі)


Оқушылардың барлығы орындай алады: тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, ақпаратты өмірмен байланыстырады және өз көзқарасын дәлелдеп эссе жазады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған және оқылған материал негізінде жазуда өз көзқарасын дәлелдейді. Оқушылардың кейбірі орындай алады: жалпы және нақты сұрақтарға жауап бере отырып мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру,оқылым және тыңдалым материалдары бойынша эссе жазады

Бағалау критерийі

  • Мәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді

  • Ақпараттарды өмірмен байланыстырады

  • Тақырыптан ауытқымай, құрылымын сақтап, эссе жазады

  • Көтерілген мәселеге өзіндік көзқарасын білдіреді

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, география

Алдыңғы оқу

«Жаңбырменен жер көгерер»

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс әдіс-әрекеттер

Ресурстар







Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу,сыныпты түгелдеу.

Қызығушылықты ояту.

«Құпия сурет» әдісі арқылы топтың атаулары анықталады.


1-топ «Күн»



2 -топ «Мұз»



3 -топ «Су»












1) Оқу мақсаты мен бағалау критерийі түсіндіріледі.

2) Тыңдалым алды тапсырмасы

Судың тіршілік көзі,тіршілік үшін маңызы туралы түсініктерін қалыптастыру үшін, балалардан су туралы қандай мақал-мәтелдер білетіндерін сұраймын.


1.Су жүрген жер береке,

Ел жүрген жер мереке


2.Судың да сұрауы бар.


3.Бұлақ көрсең көзін аш.


4.Су бар жерде ырыс бар.

Т. Тыңдалым тапсырмасы. «Ертіс» жайлы аңызмәтіні

3 топқа 3 түрлі мақсатқа құрылған сұрақтар беріледі:

1топқа тыңдалатын мәтін бойынша жалпы сұрақтар беремін.

1.Аңызда не туралы айтылған?

2.Кіші інісі елден неге қашпақшы болды?

2 топқа тыңдалатын мәтін бойынша нақты сұрақтар беремін.

1.Аңыздағы өзен қалай сипатталған?

2.Өзеннің Ертіс аталуының себебі неде?

3 топқа тыңдалым мәтін мазмұны бойынша негізгі ойды өмірмен байланыстыратын сұрақтар беремін.

1.Ертіс өзені Қазақстанның қай өңірінде орналасқан?

2.Ертіс өзенінің өнеркәсіп пен ауылшаруашылығына тигізетін пайдасы қандай?

Тапсырманы орындау қадамдары:

-әр топтан 2 оқушыдан тұратын өкілдер сайланады

- өз топтарына келген өкілдер басқа топтардың жауаптарын өмірмен байланыстыра әңгімелеп беруі тиіс

- Өкілдер келесі топқа барады, ол топтың оқушысы өз сұрақтарына берген жауаптарымен бөліседі

- Айналым жүреді, осылай өз тобына оралған өкілдер басқа топтың сұрақ-жауаптарын топқа айтып, өзара талдайды.

Дескриптор:

- сұрақтарға жауап береді

- тыңдалым мәтінін өзара талқылайды


ҚБ. «Бағдаршам»әдісі арқылы өзін-өзі бағалау (топтық талқылау барысында қолданылған сұрақтарға сүйену).

3) Ж.Ж. Т.Ж. «Қос жазба күнделігі» кестесімен жұмыс.


Тыңдалған мәтін бойынша жауаптар

Өмірмен балыныстылығы








Дескриптор:

-тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;

-тыңдалған мәтіндегі негізгі ойды өмірмен байланысырады;

ҚБ: «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы жұптардың жұмысын өзара бағалау




















https://el.kz/kz/news/tugan-zher/ertis_zhaili_eki_aniz

















































































Бекіту-қорыту:

Ж.«Адамзат суды үнемдеп қолдануы тиіс» деген тақырыпта келісу-келіспеу эссесін құрастырып жазуы тиіс.


Дескриптор:

- тақырып бойынша өзінің көзқарасын дәлелдейді.

- эссе құрылымын сақтап жазады

- эссе көлемі 60-80 сөз


ҚБ. «Автор орындығы» әдісі арқылы сыныптастардың және мұғалімнің кері байланысы


Кері байланыс:


  1. «3 сөйлем» әдісі арқылы сындарлы кері байланыстың 3 сұрағы бойынша ауызша кері байланыс жасалады.

  2. «Стикердегі жазба» әдісі бойынша оқушылар кері байланыс жазады:

- Бүгін сабақта мен нені үйрендім?

- Сабақта мен не нәрсеге қол жеткіздім?

- Мен нені қайта қарауым керек?


Үйге тапсырма

Қосымша әдебиеттерден жер-су атауларына қатысты аңыз-әңгімелерді тауып оқып, өз сөздеріңмен баяндаңдар


Қосымша ақпарат:


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Сабақтың бағалау критерийі бойынша оқушыларды жеңілден күрделіге қарай бағыттадым. Оқушылардан су туралы қандай мақал – мәтелдерді білетіндері туралы сұраймын. Бұл жерде саралау әдісінің

«Нәтиже немесе жауап бойынша саралау» түрін таңдадым .

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Бағалау критерийі негізінде оқушының жас ерекшелігі ескерілген, тапсырма бойынша кері байланыс жасалды.



Оқу мақсатына негіздерген тапсырмаларды бағалау, бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша қалыптастырушы бағалаулар жүргізіледі.

1. Өзін-өзі бағалау. «Бағдаршам» әдісі

2.Өзара бағалау. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі

3. «Автор орындығы»әдісі арқылы сыныптастардың және мұғалімнің кері байланысы


Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтарымен байланыс (тәрбиелік элемент)
Сабағымды қазақ әдебиеті, география сабақтарымен байланыстырамын.

Берілген тапсырмалар оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп келтірмейді.

АКТ-ны сабақ басында оқушылардың қызығушылығын арттыруға қолданамын.

Сабақ барысында «Қос жазба күнделігі» әдісін қолданамын. Онда оқушылар арасында жұптық жұмыс және топтық жұмыс жүргізіледі. Диалог негізінде, қарым-қатынас формасы бойынша саралау жүреді. «Келісу-келіспеу» эссесін жазу әдісі арқылы оқушылар тақырыпқа сай екі жақты мәтін құрастырып, әрекет жасау барысында ресурс немесе мәтін бойынша саралау орын алады.









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!