Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Заттың (геометриалық денелердің ) сызбаларын оқу және орындау |
Мектеп: Алматы облысы, Панфилов ауданы, Х. Көбіков атындағы ЖББОМ |
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Майкутов Ержан Нурсалимович |
Сынып: 10
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Сызбаға өлшемдерді қою |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.3.1.Бұйымдардың геометриялық формасының қасиеттерін ескере отырып,сызбаға өлшемдерді қоюды білу және қолдана алуларын көрсету. |
Сабақ мақсаттары | Сызбаға өлшемдерді қоюды білуСызбаға өлшемдерді қоюды қолдана білу |
Бағалау критерийлері | Сызбаға өлшемдерді қоюды біледіСызбада өлшемдерді қоюды қолдана біледі |
Тілдік мақсаттар | Сызба,өлшем,геометриялық форма. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың мәдениетін қалыптастыру және тілдік біртұтастығын дамыту. Экономикалық тұрғыда үнемдеу. |
Пәнаралық байланыстар | Геометрия (геометриялық фигураларды қолдану), математика (математикалық өлшемдерді есептеу). |
АКТ қолдану дағдылары | Слайд арқылы сызба өлшемдерді көрсету |
Алдыңғы білім | Техникалық сурет және нобай тақырыбын талдау.
|
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут
| Топқа бөлу. Киімдер бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған киімдерге сай топтарға бөлінеді.
Психологиялық ахуалОқушылар шеңбер болып тұрады,әр оқушы сол жағында тұрған оқушыға үш тілде амандасады. (қазақ орыс,ағылшын)Оқу мақсатымен таныстыру:-сызбаларды ұйымдастыру;-сызбаға өлшемдерді орналастыру;-сызбаға өлшемдерді қолдана білу. | Карточкалар және АКТ қолдану |
Сабақтың ортасы15 минут
15 мин | Жаңа сабақ 1.Тапсырма «Инсерт» әдісі (оқулықпен жұмыс). Топтық жұмыс.Әр оқушы тақырыпты оқиды, Мәтін туралы түсінігін анықтайды.Топпен талқылау арқылы термин сөздердің мағынасын ашады. Сызбаға өлшемдерді қоюды анықтауТоп Сызбаларды рәсімдеуде өлшемдерді түсіру
2-топ Шеңберлерге өлшемдерді орналастыру
3-топ Шеңберге радиусты дұрыс түсіру
«INSERT» әдісі арқылы бағаланады:
2.Тапсырма Жұптық жұмыс. «Жариялау» әдісі бойынша жүзеге асады.(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)Берілген тапсырманы әр топ өзі орындап шығады Сызбаға өлшемдерді орналастыру
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар өзін-өзі бағалайды. | «Инсерт» кестесі Интербелсенді тақта
Сызу оқулығы
Сызуға арналған құрал-жабдықтар (сызғыш, карындаш, өшіргіш А4 формат) |
Сабақтың соңы 5- минут
| І. Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі арқылы орындалады.1. Сабақ мен үшін қызықты болды.2. Сабақты жақсы түсіндім.3. Ұсыныс немесе тілегім бар:___________________________________
ІІ. Үйге тапсырма: Оқулықтағы практикалық тапсырманы орындау. ІІІ. «Блоб ағашы» әдісі арқылы орындалып, әр оқушы сабақтағы үйренген білімдері арқылы өздерінің қай деңгейде тұрғандығын анықтай алады. |
Оқулық, 38 бет. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
2 тапсырманы сызбаға өлшемдерді қоюды анықтауарқылы қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетемін, қабілеті жоғары оқушыларды мадақтау арқылы ынталандырамын және тапсырмаларды күрделендіріп, түрлендіріп ұсынамын. | Оқу әрекеті кезінде «Инсерт» әдісі және оқушылардың өзін-өзі бағалауы жүзеге асырылады. | Денсаулық сақтау және қауіпсіздік шараларын сақтауды басты назарла ұстаймын. |
Сабақ бойынша рефлексия:
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | 1.Сабақ мақсаттарын оқу мақсатына сәйкес құрдым.
2. Оқушылардың оқу мақсаттарына қол жеткізуі үшін тапсырмалар сараланды және әдістер таңдалып алынды.
3.Сабақта оқушылардың үлгерім деңгейлеріне орай сараланған тапсырмалар ұсынылды.4. Тапсырмаларды орындауға уақыт бөлінді.
5.Тапсырмалар жоспарға сай құрылғандықтан ауытқулар болады деп ойламаймын. |
Жалпы бағалау:Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сараланған тапсырмалар
2: Топтық жұмыстарСабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Курс барысында жүзеге асырылған ықшамсабақтар
2: Әріптестердің кері байланысыСабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?1: тақырыпты ашуда сараланған тапсырмалардың болуына2: тиімді кері байланыс жасауға көңіл бөлу қажет. |