Материалдар / «Табиғаттағы су айналымы» 4-сынып Жаратылыстану пәнінен ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

«Табиғаттағы су айналымы» 4-сынып Жаратылыстану пәнінен ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал 4-сынып мұғалімдеріне Жаратылыстану пәнінен керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2020
6099
11 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пән: Жаратылысану

Мектеп: «Х.Абдуллин атындағы орта мектеп» КММ

Күні: 13.12.2019 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Батырбай Лашын Бағланқызы

Сынып: 4 «А»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

Табиғаттағы су айналымы

Оқу мақсаты


4.3.3.2 атмосферада жауын-шашын түзілу процесін сипаттау

4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну

Сабақ

мақсаттары:

Барлық оқушылар: Оқушылар ауаны қолданудың тәсілдерін, желдің маңызын, пайдасы мен зиянын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Ауаның ластану көздерін анықтап, ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсынады.

Кейбір оқушылар: Заттың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтайды.

Бағалау

критерийлері

9 балл

-заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді;

-ауаның орын ауыстыру үдерісін сипаттайды;

-желдің пайда мен зиян тигізуіне мысал келтіреді;

-ауаны ластауға мысал келтіріп, оны тазарту жолдарын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:

-заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді;

Терминология:

су айналымы

жауын-шашын

Сөз тіркестері:

Талқылау сұрақтары:

Адам жанды табиғатта кездеспейтін заттарды неден жасайды?

Түрлі заттарды жасағанда металдың қандай қасиеттерін пайдаланады?

Неліктен ауасыз тіршілік ете алмаймыз?

Ауаның таза болуы неліктен маңызды?

Жел қалай пайда болады?

Жел шаруашылыққа қандай зиян келтіреді?

Ауа тұрмыста қалай пайдаланады?

Құндылық

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пән. байлан.

Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек.

АКТ

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Бастапқы білім

Ауаның қасиеттерін, кеңістікті толтырып тұратынын және жануды қолдайтынын біледі. Ауаның тіршілік үшін маңызын түсінеді.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

Жаңа топ құру

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Шаттық шеңбері

Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу)

Мұғалім: — Екі көз не үшін керек?

Оқушы: — Табиғатты көру үшін.

Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек?

Оқушы: — Айналамыздағы дыбыстарды есту үшін.

Мұғалім: — Екі қол не үшін керек?

Оқушы: — Табиғатты көркемдеп,сәндеу үшін.

Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет?

Оқушы: — Шетте жүрсең,Туған жерге жету үшін

Мүғалім: — Ал басың не үшін керек?

Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін.

Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін.

Балаларға қиылған қағаздар таратылады.Сол бойынша топтасады.

1-топ.Сұйық

2-топ.Газ

3-топ.Қатты

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

Жедел жауап

Су табиғатта қайда және қандай күйде кездеседі?

Оның қандай қасиеттерін білесің?

Сызбада көрсетілген үдерістерді қалай атауға болады?

Кіріспе тапсырма. Жедел жауап.

«Су» деген сөзге байланысты ассоциация атау.

Барлық айтылған сөздерді тақтаға жазу.

Жазылған сөздерді топтастыру.

Жазылған ассоциацияларды берілген сұрақтарға жауап бере отырып, толықтыру.Су туралы білетін ақпаратпен бөлісу.

Ендеше балалар судың қатты және сұйық,газ күйлеріне орай 3 топқа бөлініп отырмыз.













Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.




Ортасы

Дескрипторы:

табиғатта судың айналатыны туралы біледі;

су айналымының табиғаттағы рөлін түсінеді.

Табиғатта су жердің беткі қабатынан, гидросферадан атмосфераға көтеріліп, одан кері қайтып, үздіксіз қозғалады. Бұл булану, конденсация, жауын-шашынның түсуі мен су ағыны үдерістері арқылы жүреді. Күн сәулесі өзен, көл, теңіз және мұхиттардың бетін қыздырады. Судың беткі бөлігі буланып жоғары көтеріледі. Бу ауаның салқын қабатына көтерілгенде бірігіп, бұлтқа айналады. Ол жауын-шашын түрінде құрлыққа қайта түседі. Жауын-шашын өзен, көл, теңіз және мұхиттардың суын толықтырады. Біраз бөлігі топыраққа сіңіп, өсімдіктерді қоректендіреді. Ал біраз бөлігі жер қыртысының топырақ, құм, тас қабаттарынан өтіп, сүзіліп, тазарып, жерасты суын құрайды. Жерасты суы бұлақ болып қайта ағып шығады да, өзен-көлдерге қосылады. Жер бетін күн қыздырғанда су қайтадан буланып ауаға көтеріледі. Судың осындай қозғалысы табиғаттағы су айналымы деп аталады. Су айналымы жер бетіндегі суды жаңартып отырады.

Мәтінмен жұмыс.

Мақсаты: тақырыпты аралық бекіту

  1. Мәтінді оқып шығу.

  2. Сұрақ-жауап әдісімен білімдері бекітіледі, кері байланыс жасалады.

Ойлан.

Өсімдіктер табиғаттағы су айналымы үдерісіне қатыса ма?

ҚБ. Мұғалімнің жазбаша кері байланысы


Тапсырма

ны орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.






Белсенді оқу тапсырмалары.




Аяқталуы


Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Кері байланыс.

Кері байланыс.

  • Сен бүгін не үйрендің?

  • Саған бүгін ең маңызды болған нәрсе? Неге?

  • Не туралы тағы да көбірек білгің келеді?

Балалар сабақтан алған әсерлерін қолдарындағы кеспе қағаздарға жазып,тақтаға жабыстырады.

ҚБ.Балалардың әсері

Түрлі түсті

суреттері бар

журнал

дар,

желім


Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.

Қосымша ақпарат

Саралау










Бағалау –










Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен сабақ жоспарымды орындап үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не

білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.
























Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданы Ташкенсаз ауылы

«Х.Абдуллин атындағы орта мектеп»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!