Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән: жаратылыстану |
Мектеп: №4ЖББО мектеп |
|||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Отарбаева Г.Е |
|||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Заттар және материалдар |
|||||||||||||||||
Тақырыбы: |
Табиғи және жасанды заттар |
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.3.1 табиғатта және жасанды жолмен алынатын кейбір заттардың түзілу жолдарына мысал келтіре алу |
|||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білу керек:
Көптеген оқушылар білу керек:
Кейбір оқушылар білу керек: Табиғи және жасанды заттардың қасиеттерін салыстырып, артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіру. |
|||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру |
Пайдалы қазбалар мен табиғаттағы органикалық заттардың пайда болуы жайлы материалдармен танысу барысында оқушыларды табиғат ресурстарына ұқыппен әрі жауапкершілікпен қарауға баулу. Өмір бойы білім алу: адамның іс-әрекеті нәтижесінде түзілетін немесе алынатын заттар жайлы ойды дамыту. Зертханалық жұмыс орындау барысында дұрыс нәтижелер алу үшін топ алдындағы жауапкершілік сезімі қалыптасады. |
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар өздерінің іс-әрекетін келесі терминдер мен сөз тіркестерін қолдана отырып түсіндіре алады: табиғи заттар, заттардың түзілуі, жасанды заттар, заттардың алынуы. Оқушылар өздерінің ойларын келесі сөйлемдерді қолдана отырып жеткізе алады: Табиғи/жасанды заттарға ................. жатады. Физикалық/химиялық құбылыстар нәтижесінде ......................... заттар түзіледі. Жасанды заттарды алу үшін ………………….. қажет. Жасанды/синтетикалық заттардың табиғи заттарға қарағанда артықшылықтары/кемшіліктері (мынада)………………. |
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
«Табиғи және жасанды маталарды анықтау» зертханалық жұмысын жасау барысында –еңбекке баулу сабағы. |
|||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Оқушылар зат, дене ұғымдарымен, физикалық, химиялық құбылыстар және олардың белгілерімен танысу. Пайдалы қазбалардың қасиеттері мен олардың қолдану аймақтары жайлы біледі. |
|||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 6 мин |
Қима қағаздары арқылы топқа
бөлу
4-топ: Қоршаған орта Оқушылардың аты-жөндері қима қағазда жазылып тұрады және есімдерінің артында «Заттар», «Денелер», «Табиғат құбылыстары», «Қоршаған орта» деген жазулар болады. Оқушылар сол жазулар арқылы топқа бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» әдісі. Әр топтың оқушылары жүрекшені ұстап тұрып, бірге тілек айтып, сәттілік тілейді. (Сабаққа сәттілік тілейміз! Жақсы көңіл күйде болайық! Жақсы баға алайық!) Сабақтың тақырыбын
болжау. Топ атауларына байланысты сабақтың не туралы
болатынын болжату. |
Қима қағаздар, топ аттары жазылған парақшалар |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
10 мин
5 минут
10 минут
5 минут
|
Топтық жұмыс. Оқылым. Оқулықтағы мәтінді топтарға бөліп оқыту. 1-топ: Бізді қоршаған орта нелерден тұрады? Олардың саны қанша? Табиғи заттар дегеніміз не? Мысал келтіріңдер. 2-топ: Синтетика дегеніміз не? Оларға мысал келтіріп, ойларыңды дәлелдеңдер. 3-топ: Пластмассадан жасалған заттар мен ағаштан немесе темірден жасалған заттарды салыстыру, қандай айырмашылық барын анықтау. Суреттерді пайдалана отырып, табиғи және жасанды заттардың артықшылығы мен кемшілігін айтыңдар. 4-топ: Берілген ақпаратты пайланып, дәмдеуіштер туралы мәлімет беру. Олардың пайдасы мен зиянын анықтау. Дәмдеуіштер - кептірілген және ұнтақ болып үгітілген дәндер, жемістер, тамырлар, қабық немесе өсімдіктектер, тамаққа дәмқоспа ретінде қосылады. Бүгінгі аспаздықта дәмдеуіштердің басты қызметі - дайындалатын тағам өнімдері мен дайын тағамдардың дәмдік және хош иістік қасиеттерін жақсарту. Күнделікті тамаққа қосып жүрген қоспалар қызылбұрыш, қарабұрыш, имбирь, корица, т.б. Егер бұрыштарды мөлшермен аз- аздап қосып жесе пайдалы. Өйткені асқа деген тәбетті ашып, ас қорытылуына арналған сөлдер көп бөлінеді. Ал егер көп қосса, яғни ащщы болса, өттің тез толуына ықпал жасап, бүйрекке зиян келтіруі мүмкін. Дәмдеуіштер де табиғи және жасанды деп бөлінеді. Егер химиялық жолмен жасалған жасанды дәмдеуіштерді пайдаланса, ағзаға зияны тиеді. Себебі ол дәмдеуіштерге ұзақ сақталуы үшін оған химиялық қоспалар қосылады. Ондай дәмдеуіштерден адамдарда аллергиялық аурулар пайда болуы мүмкін. Дескриптор:
ҚБ «Күлегештер» Топтар бірін-бірі бағалайды. Жаңа ақпарат беру.
Тәжірибе жасау. Табиғи және синтетикалық маталардың жану өнімдерін зерттеу Нұсқаулық
Жұптық жұмыс. Оқушылар тәжірибеден көрген құбылысты дәптерлеріне жазады.
ҚБ. «Бас бармақ» Тәжірибе жұмысын жұппен талдау барысында жұппен жұмыс жасау ұнау-ұнамауын бас бармақтары арқылы көрсетеді. «Кір жаю» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру. Түрлі түсті киім суреттері кір жіпке ілінеді. Ол киімдердің артында сұрақтар берілген. Оқушыларға кепкен кірлерді жинап аламыз, ол үшін артындағы сұрақтарға жауап беруіміз керек епкенін түсіндіремін.
4. Жасанды заттарды
ата? 6. Күн, ай, жұлдыз, бұлт қандай денелер? 7. Тас, аң, құс қандай денелерге жатады? 8. Табиғи және жасанды денелер заттардан тұра ма? 9. Табиғи және жасанды заттардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? 10. Дәмдеуіштердің зияны туралы айтып беріңдер. 11. Не себепті дәмде уіштер аллергия туғызуы мүмкін? |
минералдар, тиын, стакандағы су, шыны ыдыстағы мұнай, көмірқышқыл газы, оттегі (белгіленген колбадағы), мақта, картон, шыт мата үлгілері, жүн, жібек,синтетикалық маталар, пластмасса кесектері, резина, тұздар, көмір, ағаш, қант, бор, май. Табиғи және синтетикалық маталарды үлгілері «Табиғи және синтетикалық маталарды анықтау» зертханалық жұмысына қажетті құрал-жабдықтар: сіріңке, қысқыштар, шыны таяқша, фарфор табақша. Кір жайғыш жіп, қыстырғыштар, әртүрлі киім пішіндегі қима суреттер |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |