Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: « Дарынды балаларға арналған № 8 лицей-мектебі» КММ, Павлодар қаласы |
||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Оралбекова Мерей Сағатбекқызы |
||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 Тақырыбы: «Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.1 Төл сөз бен төлеу сөз бойынша түсінік алу, жасалу жолдарын меңгеру, төл сөз бен төлеу сөздің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ұғыну, тыныс белгілерін білу. 8.3.2.1 Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру, өзіндік тұжырым жасау. |
||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||
Ойлау деңгейлері |
|
||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады:
|
||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||||
біреудің сөзі, сөйлеушінің сөзі, төл сөз, төлеу сөз, автор сөзі, тыныс белгілері. |
|||||||||||||||||
Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер: Төл сөзді төлеу сөзге, төлеу сөзді төл сөзге айналдыру. |
|||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
Не себепті ... деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||
Төл сөзді болсын, төлеу сөзді болсын жеткізуге оларға жанама түсінік беретін сөйлеушінің өз сөзін кімнің сөзі арқылы беріледі? Не себепті деп ойлайсыңдар? |
|||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бойында ұлтын, ана тілін қадірлеу, адамгершілік қасиеттер қалыптасады. |
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Өмірлік құндылықтар |
||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Басталуы 8 минут
|
С. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. «Пазл» әдісі арқылы оқушылар берілген сөздерден таңдап, мағыналас сөздер бойынша топтасады. І-топ: Төл сөз ІІ-топ: Төлеу сөз ІІІ-топ: Автор Т. «Кубизм» әдісі арқылы өткен сабақ тексеріледі. Әр топ кубиктегі жазылған сұрақтарға жауап береді.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, сабақ тақырыбын болжайды. Оқушылардан төл сөз бен төлеу сөз жөнінде бұрыннан білетіндерінен түсінік аламын. І - топ. Төл сөз және төлеу сөз дегеніміз не? ІІ – топ. «Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзі» терминдері қаншалықты жиі қолданылады? ІІІ – топ. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдары, қызметі туралы не білесіңдер? ҚБ. «Қолмен белгі беру» әдісі |
Сөздер жазылған қағаз қиындылары
|
|||||||||||||||
Ортасы 25 минут |
1-тапсырма. Т. «Т-кестесі» әдісі Топтарға төл сөздер беріледі, сол төл сөздерді төлеу сөздерге айналдыру, бір-біріне сыни баға береді, ауызша пікір алмасады.
Дескриптор
ҚБ. «Мадақтау сэндвичі» әдісі 2 – тапсырма. Ж. «Венн диаграммасы» әдісі Төл сөз бен төлеу сөздің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырату. Дескриптор
ҚБ. «Дұрыс. Бұрыс» әдісі 3-тапсырма. Т. «Себеттегі сауал » әдісі Топтар арнайы дайындалған себеттен тақырып бойынша сұрақтар алады. Топпен бірлесе отырып талқылап, өздері дұрыс деп таныған жауаптарын айтады. Осы жиналған топ нақты дәлелдер арқылы, жауаптың дұрыстығына байланысты бір-бірін бағалайды. Себеттегі сұрақтар: І топ. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын ата. ІІ топ. Төл сөз бен төлеу сөздің ұқсастығы мен айырмашылығын атаңдар. ІІІ топ. Төл сөзді төлеу сөзге айналдырғандағы тыныс белгілеріне түсінік беріңдер. Дескриптор.
ҚБ. «Топтық бағалау» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
Диаграмма кестесі
|
|||||||||||||||
Аяқталуы 7 минут |
Рефлексия. С. Сабақтан алған білімдерін «Рефлексия пирамидасы» арқылы жазады. 1. Еске сақтау керек маңызды бір нәрсе. 2. Сен көбірек білгің келетін екі нәрсе. 3. Сен бұған дейін білген үш нәрсе. 4. Сен үйренген төрт нәрсе. |
|
|||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз? |
Бағалау. Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері) |
|||||||||||||||
Барлық оқушылар: • Төл сөз бен төлеу сөзді мәтін ішінен ажырата алады. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін біледі, төл сөзді төлеу сөздерге айналдыра алады. Оқушылардың басым бөлігі: • Төлеу сөзді төл сөзге, төл сөзді төлеу сөзге айналдырады, төл сөздердің жасалуын, олардың тыныс белгілерін меңгеріп, өз беттерінше төл сөзді мәтіндер құрайды. Кейбір оқушылар: • Мәтін ішінен төл сөздер мен төлеу сөздерді ажыратады, олардың жасалу жолдарын түсіндіріп бере алады. |
«Қолмен белгі беру» әдісі. Оқытушы өзінің сабақ түсіндіріп жату процесін кез-келген уақытта тоқтатып, оқушылардан айтылып жатқан тақырыпты түсінгенін немесе түсінбегендерін сұрау арқылы олардың сабақ барысындағы іс-әрекеттерін анықтауда тиімді әдіс болып табылады. «Мадақтау сэндвичі» әдісі позитивті комментарий айтуға, не ұнағандығын, сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек туралы ой-пікірлерді білдіру мақсатында өзіндік тиімділігі бар. «Дұрыс. Бұрыс» әдісі арқылы жеке жұмыс бойынша олардың жұмыстарының дұрыс және бұрыс тұстарын анықтау кезінде бір-бірін бағалауға пайдасы мол. «Топтық бағалау» әдісі топтардың бір-бірін бағалауға мүмкіндік береді. «Рефлексия пирамидасы» арқылы кері байланыс жасалады. |
Сабағымда қазақ әдебиеті пәнімен пәнаралық байланыс орнатылды. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақталған. АКТ қолданылды. Оқушылардың бойында ұлтын, ана тілін қадірлеу, адамгершілік қасиеттер қалыптасады. |
|||||||||||||||
Рефлексия Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неге? |
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |