Материалдар / Төле би «Ердің бақыты -әйел» шешендігіндегі тұжырымды ой
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Төле би «Ердің бақыты -әйел» шешендігіндегі тұжырымды ой

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қараша 2019
5896
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді сабақ жоспары

Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:

1 – Бөлім. «Атадан қалған асыл сөз»

Мектеп: «Үлкенбөкен мектеп – балабақша кешені»КММ


Күні: 07. 03.19

Мұғалімнің аты-жөні:Калибасов Азат Берікұлы


Сынып:

Қазақ әдебиеті

Қатысқандар:15


Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы

Төле би «Ердің бақыты -әйел» шешендігіндегі тұжырымды ой


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.1 Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау

9.2.4.1 Автор стиліне сүйене отырып шығармашылық жұмыс жасау


Сабақ мақсаттары




Барлық оқушылар орындай алады:

Төле бидің «Ердің бақыты-әйел» шығармасы бойынша сұрақтар арқылы шығарманың мазмұнын түсінеді


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Төле бидің «Ердің бақыты-әйел» шығармасының идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.


Кейбір оқушылар орындай алады:

Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс, өлең, әңгіме жазады.


Бағалау критерийі

  • Берілген сұрақтар арқылы шығарманың мазмұнын түсінеді.



  • Шығарма идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.



  • Автор стиліне сүйене отырып әңгіме, өлең жазады


Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады, автор стиліне сүйене отырып шығармашылық жұмыс жазады.





Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Шешен,Би, Төле би, шешендік өнер, азар



Өлең, әңгңме жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Шешендік өнер, асыл пышақ қап түбінде жатпайды.


Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Төле бидің өз баласына әйелді өзі таңдап әперуінің себебі неде?

  2. «Ер бақыты-әйел» деген әңгімеден қазақтың қандай салт-дәстүрлері көрдіңіздер?

  3. «Ер бақыты-әйел» деген әңгімеден қазақтың қандай әдет-ғұрыптарын көрдіңіздер?




Құндылықтарға баулу

Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)негізінде шынайы сезімге, ұлттық құндылықты дәріптеу, қазақтың шешендік өнерін келер ұрпаққа жеткізу, салт – дәстүрлерін, тәрбиелік мәнін оқушылардың бойына сіңіру, адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.


Пәнаралық байланыс

География, Қазақстан тарихы, қазақ тілі


Алдыңғы оқу

Төле бидің өмірімен таныс.


Жоспар


Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

6 Минут



2 минут







1 минут













3 минут


























































Ұйымдастыру кезеңі:



Психологиялық аухал

«Ыстық алақан» әдісі арқылы, шаттық шеңберіне тұрып, оң жағындағы көршісінің қолын қысып, күніне сәттілік тілейді

Топтарға бөлу. «Конверттегі сөз» әдісі арқылы оқушылар конверттерді таңдап 3 – топқа бөлінеді.

1 топ: Шешен

2 топ: Дана

3 топ: Көсем

С.Ж. «Бумеранг» әдісі. Үй тапсырмалары бойынша сұрақтарға толық жауап бер.

Үй тапсырмасын сұрау:

1.Шешендік өнер дегеніміз не?

2. Мөңке би мен Әнет баба тарихта қандай адамдар болған?

3. Мөңке би мен Әнет бабаларды қазақтың ата билері деп атайтын себебі неде?

4. Қазақтың билері туралы не білесіңдер?

5.Үш биді қазақ халқында қалай атаған?



Дескриптор:

  • Сұрақтарға нақты жауап береді.

  • Қазақтың билері туралы өз ойларын ортаға салады.





Қ/Б «Қалпақ» тәсілі арқылы оқушылар бір – бірін бағалайды.

Айыр қалпақ – Керемет

Тымақ- өте жақсы

Бөрік - жақсы

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру




























Сабақтың ортасы (30 минут)

7 минут


















7 минут




















  1. минут




12 минут

















































Ж.Ж. 1 – тапсырма. «Сұраққа жетіп ал» әдісі арқылы берілген шығармаға байланысты екі ашық сұрақ, бір жабық сұрақ құрастыр.

Дескриптор:

  1. Шығарманың сюжеттік желісі бойынша сұрақтар құрастырады..

  2. Екі ашық, бір жабық сұрақ дайындайды.

  3. Сұрақтарға нақты жауап береді.



Қ.Б. «Асыл тас» тәсілі өзара бағалау.

Маржан-жақсы

Алтын- орта

Күміс-төмен


Т.Ж. 2-Тапсырма. «Тұлғаны тану» әдісі арқылы кейіпкерлер жүйесін талда.

Графикалық органайзер таратылады.


Кейіпкер

Шығармадағы рөлі

Даналық сөзі

Кейіпкерге

мінездеме


















Дескриптор:

Шығармадағы рөлін табады

1

Даналық сөзін анықтайды

1

Кейіпкерге

Мінездеме береді

2


Қ.Б. Топ бір – бірін бағалау парағы бойынша бағалайды.

4 балл – жарайсың

3 балл – жақсы

2 балл - талпын


Сергіту сәті. Қазақтың биі – қара жорға биін билейді.


Ж.

1-қадам. «Данышпан шешендер» әдісі арқылы әңгімеге сүйеніп тапсырманы орындаңдар.

  1. Әңгімеден (жаңа) ұғымдарды тауып, оларды алфавиттік ретте жазыңыз. Мәтіннен сіз күтпеген, сіздің бұрынғы ұғымдарыңызға қарсы тұрған ақпаратты табыңыз. Сізге жаңалық болған ақпаратты жазыңыз.

  2. Маңызды өмірлік даналық.

Мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен білдіріңіз және мағынасын ашыңыз.

  1. Таныс және таныс емес.

Мәтіннен сізге алдында таныс болған және мүлдем таныс емес ақпаратты табыңыз.

  1. Иллюстрациялық бейнелеу.

Мәтіннің негізгі ойын сурет, сызба, карикатура т.б. арқылы бейнелеп көріңіз.

  1. Үлгі боларлық қорытынды.

Оқыған мәтіннен келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығаруға бола ма?

  1. Талқылауға арналған маңызды тақырыптар.

Сыныпта талқылауға тұрарлықтай, ерекше көңіл бөлуге болатын ойларды, пікірлерді табыңдар.


Дискриптор

  1. Өзіне жаңалық болған сөз немесе сөйлемді жазады.

  2. Даналық сөздерді жазып мағынасын ашады.

  3. Таныс немесе таныс емес ақпаратты жазады.

  4. Негізгі ойды сурет, сызба, карикатура т.б арқылы бейнелейді.

  5. Қорытынды жасайды.

  6. Талқылауға тұрарлық ерекше бір пікірді жазады.


2 – қадам. «Еркін жазу» әдісі арқылы автор стиліне сүйеніп «Ердің күні-...» тақырыбында 2 шумақ өлең, шағын әңгіме жаз.


Дескриптор:

  1. Автор стиліне сүйенеді.

  2. Тақырыпты негізге алады.

  3. Өлең, әңгіме жазады.

  4. Көлемін сақтап жазады.


Қ/Б «Түйе түрі» тәсілі. Мұғалімнің бағалауы.


Түйе – керемет

Нар – жақсы

Бота – талпын, ойыңды толықтыр.






































https://www.youtube.com/watch?v=rvJC8_i1f6w





































578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!