|
Сабақтың тақырыбы | Электр тізбегі және оның құрамдас бөліктері, ток күші, кернеу
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.2– электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану; 8.4.2.3 - кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолданады және ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірліктерін сипаттайды;Көптеген оқушылар:Тұрмыста қолданылатын электр құралдарындағы кернеу мен тоқ күшін есептей алады.Кейбір оқушылар:Берілген физикалық шамалар арқылы есеп құрастыра алады |
Бағалау критерийі | электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін пайдалана алады, ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірліктерін сипаттай алады;Тұрмыста қолданылатын электр құралдарындағы кернеу мен тоқ күшін есептей отырып, қауіпсіздікті зерделей алады;
|
Тілдік мақсаттар
| Лексика мен сөз тіркестері:Ток күші , амперметр , вольтметр, электр тізбегі, электр тогының бағытыПәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Ток күші , амперметр , вольтметр, кернеуДиалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:Ток күші дегеніміз ...Электр тогының бағыты ...Тізбек бөлігіндегі кернеу...Амперметр ...өлшейтін құрал және ол тізбекке... жалғанадыВольтметр... өлшейтін құрал және ол тізбекке... жалғанады |
Құндылықтарға баулу
| «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы»құндылығына баулу француз ғалымыАмпер мен италян ғалымы Вольттің өмірбаяндарына қысқаша тоқталу арқылы іске асады;«Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығына баулу отбасы қаражатын үнемдеу мақсатында тұрмыстық техникалық құралдарды дұрыс таңдай білуге үйрену арқылы іске асады.
|
Пән аралық байланыс | Тарих – ғалымдардың өмірбаянына қысқаша шолуМатематика – есеп шығаруда Геометрия – графиктерді салуда
|
Алдыңғы білім
| Жаратылыстану 2- сынып «Найзағай»Физика 8- сынып «Электр тогы, ток көздері» |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы
2 мин
«Сұрақты қағып ал»3мин
| ҰйымдастыруОқушылармен амандасу;ТүгелдеуВольтметр, Амперметр және Реостаттың суреттерінің көмегімен топқа бөлінеді
Үй тапсырмасын тексеруЭлектр тогы дегеніміз не?Электр тогының әсерлеріТұрақты ток көздерін ата
|
|
Сабақтың ортасы
«Ой қозғау»3мин
W – «Идеялар тасқыны»7мин
Е - «Өзіңді өзің тексер»3 мин
| Болашақта әр қайсыңыз өздеріңізге үй тұрғыздыңыздар дейік. Олай болса үйге электр желісін қалай кіргізесіздер, осыған байланысты өз ойларыңыз...(оқушы орталық электр жүйесінен үйге ток көзін тарту, резеткілер, ажыратқыштар, автоматты сақтандырғыш және электр есептеуіш құралдары туралы айтады. Осыдан кейін осы құралдардың физикалық шартты белгілері болатындығын айта отырып, жаңа тақырыппен танысады)
Әр топқа жеке жеке оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасауға тапсырма беріледі. Тапсырманы кестеге толтырады
Бағалау критерийі:І топ электр тізбегінің бөліктерін көрсете алады және электр тогының бағытын анықтайды. Электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін түсіндіре алады; ІІ топ ток күшінің анықтамасын, өлшем бірлігін, формуласын жаза отырып, өлшейтін құралды және оны тізбекке қалай жалғанатындығын айта алады;ІІІ топ кернеудің анықтамасын, өлшем бірлігін, формуласын жаза отырып, өлшейтін құралды және оны тізбекке қалай жалғанатындығын айта алады;
Бағалау түрі – «Бас бармақ»
Суртте көрсетілген элементтердің шартты белгілерін пайдалана отырып, электр тізбегін сыз.
Бағалау критерий:Суретте берілген құралдардың шартты белгілерін анықтай аладыЭлектр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолданып, тізбек құрай алады
Бағалау түрі – «Бағдаршам»
| Өмірден алынған жағдаят
8 сынып физикаН.АЗакироваР.Р Аширов143-144бет
Эксперименттік тапсырма
|
Сабақтың соңы
F - «Ойланып көрейік жауабын берейік»15мин
Үй жұмысы2мин
Рефлексия2мин
| Берілген құралдар мен өлшемдер арқылы тізбек және есеп құрастырып ток күші мен кернеуді анықтаңдар:а)кілт, гальвани элементі, амперметр, вольтметрб) 12 Кл, 10с және 24 Дж. І=? U =?
Бағалау түрі – дескриптор арқылы жұппен бағалау
Медбикені әр түрлі науқастар бөлмесіне бир сигналды шам арқылы шақыруға арналған тізбектің сұлбасын жасаңдар.
«Сыныпта жүру» бұрышқа жинау әдісі
|
Шығармашылық тапсырма
Шығармашылық тапсырма |