апта | Күні: 25.01.2017 | №-сабақ |
Сабақтың тақырыбы: | Тыныс алу мүшелерінің құрылысы. Өкпенің құрылысы мен қызметі
|
Мақсаты | Тыныс алу мүшелерінің құрылысы,өкпенің құрылысы мен қызметі туралы түсінік қалыптастыру |
Сілтеме: | Р.Әлімқұлова Биология, Оқулық 8-сынып.Заирова, Биология, «Мұғалімдерге көмекші құрал», 42-бет, Нұсқаулық: СТО, (43-45 бет) Блум таксономиясы (45-80 бет), Диалог (98-102бет), Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс (8-80 бет). |
Табыс критерий: | Білу: Тыныс алу мүшелері жүйесіне жататын мүшелерді атайды Түсіну:. Тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметін түсінедіҚолдану: Тыныс алғандағы бұлшықеттердің қатысуын айқындайдыТалдау: Өкпедегі газ алмасу мен ұлпадағы газ алмасудың айырмашылығын салыстырадыЖинақтау: Тыныс алу мен тыныс шығаруда болатын өзгерістерді дәлелдейдіБағалау: Тыныс алудың тіршіліктегі маңызын бағалай біледі. |
Негізгі идеялар: | Сыни тұрғысынан ойлау қабілеттерін арттыру. Топпен жұмыс істеуін дағдыландыру. Танымдық белсенділігін арттыру. Акт-ны пайдалану |
Көрнекі құралдар: | Компьютер, интерактивті такта, плакат, А-3 қағазы, маркерлер, карточкалар, слайд видеожазбалар,кері байланыс парақшалары |
Жаттығулар: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдас
тыру | 1.Сәлемдесу, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру | Мұғалімнің оқушылармен колоборативті орта қалыптастыруы
|
Үйге тапсырма: |
| Тұжырымдама «Дұрыс па?» |
Жаңа тақырып | 1.Тақырыпты ашу2.Ой қозғау3. Кіріспе 4.Топқа бөлу Слайдта тақырыпқа қатысты тірек сөздер тізбесін көрсету | Жаттығу жасайдыСұрақтарға жауап:Жаттығу кезінде қандай дене мүшелеріңіз қозғалысқа түсті?Қозғалыс кезінде не байқалды?.Оқушылар екі топқа тірек сөздер таңдау арқылы бөлінедіІ – топ : кеңсірік, көмей, кеңірдек,ауатамыр альвеола ,көмекей, жұтқыншақ шодырыІІ-топ: өкпе,өкпеқап,көкіректі тынысалу, құрсақты тынысалу,өкпедегі газалмасу,ұлпадағы газалмасу. |
Білу |
1.Кітаппен жұмыс
|
1.Мәтінмен жұмыс жасау,тақырыпты тірек сөздері арқылы мәнін ашу |
Түсіну | 1.Видео жазбаны тыңдату,өзара пікір алмастыру,ой бөлісу
| Топта оқушылар тірек сөздері арқылы толық тақырыпты бір-біріне видео жазба,слайд,оқулық арқылы түсіндіру |
Қолдану | Слайд қорғау
|
-топ.Тыныс алу мүшелерінің құрылысы2-топ Өкпенің құрылысы мен қызметі
|
Оқушылардың топтық жұмысты формативті бағалауы Кері байланыс парақшасы |
Талдау | Жұптық жұмыс
| 1 топ Төменде берілген тапсырманы суреттен тауып санмен көрсетА)мұрын қуысы-Ә) кеңірдек-Б) көмекей-В) көпіршектердегі қылтамырлар торы
2 топ. Төменде берілген тапсырманы суреттен тауып санмен белгілеңдер.
А) тыныс алғанда көкеттің тегістелуі-Ә) көкет бұлшықетенің босаңсуы –Б) тыныс шығарғанда көкеттің күмбезденуі-В) көкет бұлшықетінің жиырылуы.
|
Жинақтау | Шығармашылық есептер
| І-топ Есептер шығару.№1. Егер бір оқушы минутына 16 рет тыныс алып, 500 см3 ауаны жұтатын болса, 45 минуттық сабақ бойында сыныптағы 12 оқушы қанша см3 ауа жұтады?II топ№2. Адамның қанындағы гемоглабиннің жалпы мөлшері 750г. Бір грамм гемоглабин 1,34 см3 оттегіменбайланысаалады. 0,5 мин қанбірайналыпшығады. Бірсағатішіндебірадамқанша (О2 мен) демалатынынесепте: 1г Нb – 1,34 см3750 г Hb – х см3 Х= 750 2)0,5 м – 160 мин – х
|
Бағалау. | Түйінді ой | «Тынысым барда үмітім үзілмейді»Үміттену бұл болашақты ойлау дегенді білдіреді. Ал болашақты тек тірі адам ғана ойлайды. Ал тірі адам тіршілігін тек тынысы барда ғана жалғастарыды
|